۳۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
بیست و دومین بسته خبری صنعت:

دست‌به‌دست هم دهید برای خام فروشی!

این هفته به بررسی شرایط تجاری پسا‌توافق و لزوم داشتن برنامه در‌ این‌ برهه از زمان، افزایش به‌یکباره قیمت کالای‌های اساسی، اتفاقات معدنی در جهت خام‌فروشی و سایر اخبار مهم(بانک اطلاعات قاچاقچیان، انحصار واردات ۴ نوع میوه و…) خواهیم پرداخت.

به گزارش سرویس صنعت،معدن وتجارت عیارآنلاین، این هفته به بررسی شرایط تجاری پسا‌توافق و لزوم داشتن برنامه در‌ این‌ برهه از زمان، افزایش به‌یکباره قیمت کالای‌های اساسی، اتفاقات معدنی در جهت خام‌فروشی و سایر اخبار مهم(بانک اطلاعات قاچاقچیان، انحصار واردات ۴ نوع میوه و…) خواهیم پرداخت.

دست‌به‌دست هم دهید برای خام فروختن!

سه اتفاق مهم در جهت افزایش خام فروشی در حوزه معدن رخ داد. اولاً حقوق دولتی دریافتی برای معادن سنگ‌آهن به یک‌سوم کاهش یافت. ثانیاً بالاترین مقام مسئول دولتی از احتمال معافیت بخش معدن از مالیات بر درآمد سخن گفت و ثالثاً پیشنهاد شد که بدهی مالیاتی معادن تقسیط و تسهیل گردد.

همواره یکی از افتخارات دولتمردان رتبه تک‌رقمی ایران در تولید و صادرات سنگ‌آهن بوده است. این در حالی است که ایران در حدود نیم درصد از ذخائر سنگ‌آهن جهان را دارا بوده و با توجه به وزن اقتصادی و جمعیتی کشور، صادرات سنگ‌آهن ازنظر راهبرد کلان ، به صلاح کشور نیست. آن‌هم ماده خامی که در صورت تبدیل به کالای نهایی تا بیش از ۲۰۰ برابر ارزش پیدا می‌کند.

فولاد اما علاوه بر نبود خودکفایی، از واردات بی‌رویه نیز همچنان رنج می‌برد. در همین زمینه بخشیان مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان، با انتقاد از واردات بی‌رویه فولاد به کشور گفت: افزایش واردات فولاد به کشور، بزرگ‌ترین شرکت فولادی منطقه خاورمیانه را با بحران روبرو کرده است.

توافق هسته‌ای و استقبال خارجی‌ها

رفت‌وآمدهای پی‌در‌پی کشورهای خارجی که از چند ماه قبل شروع‌شده بود، حالا پس از توافق وین رنگ و بوی جدی‌تری برای سرمایه‌گذاری در بازار  ایران به خود گرفت. طبق اعلام معاونت بازاریابی سازمان توسعه تجارت در سه ماه نخست امسال حضور هیات‌‌های بازرگانی خارجی در ایران ۱۳۳درصد افزایش یافته است. برخی از این کشورها نظیر سوئیس، آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی، چین ،ترکیه، روسیه، آذربایجان ، قزاقستان، ارمنستان ، لبنان و عراق عمدتاً به افزایش رابطه تجاری در صورت لغو تحریم‌ها تأکید داشتند. کشورهای دانمارک، کره جنوبی و هند نیز در خصوص افزایش رابطه تجاری و سرمایه‌گذاری با ایران درزمینه‌های گوناگونی نظیر فولاد، کشاورزی و خودرو ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند.

همچنین در راستای توسعه محصولات جدید و تکمیل زنجیره ارزش صنعت خودرو شرکت ایران خودرو با دو شرکت “تیسر” از ایران و “بی.دی.آی” از ایتالیا برای طراحی خودرو در ایران توافقنامه‌ای سه‌جانبه امضا کرد.

دراین‌بین اما توافق هسته‌ای همچنان راه ورود شرکت‌های آمریکایی به ایران را باز نکرده است به‌گونه‌ای که غیر از واردات مواد غذایی و فرش از ایران و صادرات هواپیما به ایران، شهروندان و بنگاه‌های اقتصادی آمریکایی همچنان به‌طورکلی از هرگونه معامله با شرکت‌های ایرانی ممنوع هستند.

ورود شرکت‌های خارجی به بازار ایران در دوران پسا‌تحریم مزیت قابل‌توجه ای بوده و باعث افزایش حجم تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی خواهد شد. خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز معتقد است گشایش در حمل و نقل و ال‌سی و کاهش واسطه‌ها به دلیل لغو تحریم‌ها، سالانه ۲۵ تا ۳۰ درصد از هزینه‌های تجاری کشور را ‌کاهش می‌دهد.

اما از سوی دیگر خطراتی همانند افزایش بیش‌ازحد واردات، عدم توجه به تولید داخل و افزایش خام فروشی را نیز برای اقتصاد و صنعت کشور به همراه خواهد داشت. آل اسحاق عضو اتاق بازرگانی خطر هجمه واردات کالای خارجی پس از تحریم در بازار کشور را تهدید دانست. محمد آزاد رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد نیز نگران ورود کالاهای ساخته‌شده فولادی پس از لغو تحریم‌ها است.

قیمت‌گذاری و تنظیم بازار دردسر همیشگی

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ بخشنامه معاون اجرایی رئیس‌جمهور به وزارت صنعت برای افزایش ۶ درصدی قیمت کالاهای اساسی خبر داد.  گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ، تخم‌مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، کره، شیر خام و لبنیات ازجمله اقلام مشمول این افزایش قیمت هستند. البته این افزایش قیمت بدون برنامه، همواره اعتراضات مردم را به همراه دارد.

در همین زمینه گفتنی است که برآوردهای بانک مرکزی از تغییرات یک‌ساله کالاهای اساسی طبق جدول زیر بیانگر رشد قیمت تعداد زیادی از کالاهای غذایی است به طوری که میوه با ۳۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته درصدر افزایش قیمت‌ها قرار دارد.

نمودار قیمت کالا

تغییرات یک‌ساله قیمت کالاهای اساسی

خبر دیگر در رابطه با قیمت‌گذاری، چراغ  سبز سازمان حمایت به افزایش ۱۷ درصدی سیمان بود. همچنین خودرو نیز از قاعده گرانی بی‌نصیب نماند. رئیس شورای رقابت بابیان اینکه علاوه بر نرخ دستمزد سایر نهاده‌های تولید هم بر قیمت نهایی خودرو تأثیر می‌گذارد، گفت: در شرایط فعلی درخواست افزایش قیمت خودرو منطقی نیست. البته مسئله قیمت‌گذاری به اینجا ختم نشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مداخله دولت در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن، به خانه ملت احضار شد تا به ۱۰ نماینده مجلس نیز پاسخ دهد.

سایر اخبار مهم 

صادرات زعفران ۲۵ درصد کاهش یافت / صادرات هندوانه نصف شد، سیب‌زمینی دو برابر

انحصار واردات رسمی ۴ قلم میوه در دست افراد خاص / تشریح جزئیات خبر واردات خودرو توسط کمیته امداد

برنامه های اتاق بازرگانی تهران بعد از تحریم اعلام شد / پیشگیری از صدور و تمدید کارت بازرگانی افراد فاقد صلاحیت حرفه‌ای

سفیر سابق ایران: لبنان می‌‎تواند سکوی پرش تجار ایرانی به سایر کشورها باشددکترین روابط تجاری کشورهای اسلامی تدوین می‌شود 

سامانه جامع گمرکی از فساد جلوگیری می‌کند. / بانک اطلاعات قاچاقچیان کالا و ارز راه‌اندازی می‌شود / مجازات مشروبات الکلی گرفتار نظام دوگانه شد

وزیرصنعت: عقب‌‌ماندگی ۸ ساله در اجرای برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ / کدام شهرک صنعتی تعطیل شد؟

تولید خودرو کشور به بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه رسید / نرخ تورم بخش صنعت ۱۱.۱ درصد شد

تلگر

چهره‌

۲ دیدگاه
  1. علی :

    دیگر کار از خام فروشی گذشته و دارند مملکت را هم میفروشند

  2. ناشناس :

    اسان ترین راه برای مدیران متعهد ودانا برای تامین وبسط نیاز مندی سفره مردم همانا فعل مهم از فن اوری افزایش قیمت میباشد البته شایان توجه است که این مهم که چندین سال است اجرا میشود تعقل وتدبیر شبانه روزی بیوقفه میخواهد که از هرکسی ساخته نیست الا مدیران حرفه ای ……..مثل افزایش قیمت دلار یکشبه یا افزایش قیمت ماشین الات رسیدن بخدا (پراید)
    وفروختن خامها ودکلها وفرودگا ها وها های دگر ….. زبان الکن ومقال بسیار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: