۲۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۰
ارسال به دوستان رئیس مجمع واردات اتاق و مدیرعامل دخانیات

دو سوم سیگار مصرفی کشور قاچاق است/ مجوز واردات رسمی صادر شود

رئیس مجمع واردات اتاق بازرگانی و مدیرعامل دخانیات با اشاره به اینکه از۶۰ میلیارد نخ سیگار مصرفی کشور ۴۰ میلیارد از طریق قاچاق تامین می‌شود، گفت: راه حل صدور مجوز برای واردات رسمی است.

به گزارش عیارآنلاین، انتصاب مجدد مدیرعامل شرکت دخانیات و تغییر مدیرعامل قبلی پس از دو هفته از نکاتی است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت؛ چراکه طی ۲۰ سال اخیر شاید عمر مدیریتی هر یک از مدیران بر صندلی شرکت دخانیات ایران به یک سال هم نرسیده است و این مسئله جای تأمل دارد.

از طرف دیگر سیگار جزو ۴ کالای اصلی است که دو سوم مصرف آن از طریق قاچاق تأمین می‌شود که از یک سو دولت از حقوق خود محروم کرده و از طرف دیگر سود سرشاری را روانه جیب مافیای واردات این کالای غیرضرور می‌کند. از طرفی نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت راه پایان دادن به قاچاق سیگار را دادن مجوز رسمی به نمایندگی‌های برندهای خارجی می‌داند، ایده‌ای که طی یک سال گذشته حرف و حدیث‌های زیادی را در رسانه‌ها و نمایندگان مجلس در پی داشته است تا آنجا که روز گذشته ۵ نماینده مجلس بر آن شدند وزیر صنعت را برای پاسخگویی نسبت به این مسئله به مجلس فراخوانند.

محمدحسین برخوردار رئیس مجمع واردات و مدیرعامل کنونی شرکت دخانیات در مورد علت حجم گسترده قاچاق سیگار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: سالانه ۶۰ میلیارد نخ سیگار در داخل کشور مصرف می‌شود که ۲۰ میلیارد نخ آن تولید داخل است که تولید آن نیز با اُفت و خیزهایی همراه بوده است.

وی راهکار پیشگیری از قاچاق را ارائه مجوز رسمی برای ورود قاچاق سیگار دانست و افزود: با این کار هم جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور صورت گرفته و هم راهکاری برای ایجاد اشتغال و انتقال تکنولوژی است.

برخوردار با اشاره به اینکه تعرفه واردات رسمی سیگار در حال حاضر ۷۵ درصد است، تصریح کرد: در صورت ورود سیگار از مبادی رسمی درآمد چشمگیری از طریق تعرفه واردات برای دولت ایجاد می‌شود.

وی راه‌اندازی کُدینگ کالا با فرمول جدید را راهکاری برای رهگیری کالاهای قاچاق‌پذیر از جمله سیگار دانست و افزود: با این کار نحوه نظارت بر توزیع سیگار هم آسان‌تر خواهد بود.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: