هفتمین بسته خبری اقتصاد کلان:

بریکس و تلاش برای کاهش ارزش دلار

در این بسته خبری، به موضوع افزایش چشمگیر نقدینگی در دولت یازدهم و علل آن می‌پردازیم، سپس گزارشی را از تلاش های بریکس برای محدود کردن سلطه دستگاه های اقتصادی جهان ارائه شده است و در آخر مروری بر اخبار کوتاه هفته گذشته داریم.

به گزارش عیارآنلاین، در هفتمین بسته خبری اقتصاد کلان، به موضوع افزایش چشمگیر نقدینگی در دولت یازدهم و علل آن می‌پردازیم، سپس گزارشی را از تلاش های بریکس برای محدود کردن سلطه دستگاه های اقتصادی جهان ارائه شده است و سپس مروری بر اخبار کوتاه هفته گذشته داریم.

نقدینگی هم با دولت سر ناسازگاری دارد!

هفته گذشته انتقاد دکتر پژویان رئیس شورای رقابت در دولت دهم، از آمار منتشرشده توسط بانک مرکزی پیرامون میزان رشد نقدینگی شروع بحث‌هایی بود که زمینه‌ای برای آسیب‌شناسی نظام بانکی را فراهم کرد.

آمار بانک مرکزی نشان داد، در اسفندماه سال ۹۳ نقدینگی کشور با رشد ۳۸٫۸ درصدی نسبت به سال ۹۲ به ۷۸۲هزار میلیارد تومان رسیده است.

پژویان گفته بود : آن‌ها که ادعا می‌کردند پرداخت یارانه نقدی و مسکن مهر عامل ایجاد نقدینگی در جامعه است ، خودشان این طرح‌ها را به‌تدریج کنار گذاشتند، حالا پاسخ دهند چرا بازهم نقدینگی افزایش‌یافته است.

باوجوداینکه کارشناسان بانک مرکزی معتقدند افزایش چشمگیر نقدینگی بیشتر از این‌که واقعی باشد ناشی از افزایش پوشش آمارهای پولی بانک مرکزی و لحاظ آمارهای پنج بانک و دو مؤسسه اعتباری در آمارهای پولی و بانکی مربوط علت اصلی رشد نقدینگی بوده است اما طیب نیا وزیر اقتصاد با پذیرش عدم توانایی بانک مرکزی در کنترل نقدینگی تأکید کرده است و عامل آن را هم عدم استقلال بانک مرکزی می‌داند.

اما به‌راستی دلیل افزایش چشمگیر نقدینگی در ایران چیست؟

حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد با تحلیلی مبسوط از افزایش نقدینگی چند دلیل عمده را ذکر می‌کند:

اولاً اینکه بانک‌ها به دلیل نداشتن نقدینگی، از بانک مرکزی برداشت کرده‌اند که این مسئله بر میزان نقدینگی افزوده است.

ثانیا یکی از دلایل شتاب گرفتن رشد نقدینگی افزایش بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی است، که آن‌هم ناشی از تعهداتی است که قبلاً بر دوش دولت بوده و دولت آن‌ها را بر گردن بانک‌ها نهاده بود تا به‌نوعی استقراض غیرمستقیم از بانک مرکزی داشته باشد.

آنچه از این آمار می‌توان به‌طور خلاصه می توان نتیجه گرفت این است که بیش از مسکن مهر و پرداخت یارانه که منتقدان، عامل نقدینگی در دولت دهم می دانستند، به اندازه بدهی دولت به بانک مرکزی در این دولت بر رشد نقدینگی اثرگذار نبوده است.

راه‌حلی که طیب نیا برای حل این مشکل ذکر می‌کند استقلال بانک مرکزی از دولت و انضباط مالی دولت در برداشت از بانک مرکزی است که متأسفانه این دولت نتوانسته در این زمینه موفق باشد.

بریکس هم دلار را بی‌ارزش کرد

پنج شنبه گذشته اجلاس گروه بریکس که متشکل از کشورهای نوظهور اقتصادی همچون آفریقای جنوبی، روسیه ، چین، برزیل و هند هستند، در شهر اوفای روسیه تشکیل شد. حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز که برای شرکت در این اجلاس دعوت رسمی شده بود، در آن شرکت کرد.

بریکس نیمی از جمعیت جهان را در اختیار دارد و ۲۸٪ قدرت اقتصادی دنیا را به خود اختصاص داده است و به انحای مختلف به دنبال استقلال از سیستم اقتصادی دنیا است.

ازجمله تصمیمات استقلال‌طلبانه اقتصادی بریکس، تشکیل صندوق مالی مشترک گروه بریکس در مقابل صندوق بین‌المللی پول بوده است که در حال حاضر با سهم هر کشور ۱۰۰ میلیارد دلار مشغول به فعالیت است.

از دیگر اقدامات بریکس که در اجلاس هفته گذشته رخ‌داده است برنامه‌ریزی برای حذف دلار در معاملات بین کشورهای عضو است. همچنین کشورهای مذکور موافقت کردند تا سال ۲۰۱۶ بانک توسعه بریکس را تأسیس نمایند.

بریکس سیستم اطلاعات بانکی جهانی را هم از تصمیمات خود بی بهره نگذاشته و طرحی را برای جایگزینی سیستمی به حای سوئیف در دست اقدام دارد.

آن‌طور که به نظر می‌رسد با توجه به رشد بالای اقتصادی کشورهای عضو بریکس در چند سال آینده این کشورها می‌توانند با استقلال خود از سیستم اقتصادی دلار، ضمن رشد اقتصادی ، جایگاه دلار و به‌تبع آن اقتصاد آمریکا را نیز به چالش بکشند.

حال که رئیس‌جمهور ما با دعوت رسمی رئیس‌جمهوری روسیه میهمان این اجلاس بوده و زمینه همکاری مشترک بین ایران و بریکس مهیا است، وبا توجه به تحریم‌های پولی ایران توسط آمریکا، ایران می‌تواند ضمن تلاش برای همکاری اقتصادی از تجربه‌های این کشورها در طراحی اقتصاد بدون دلار بهره گیرد.

سایر اخبار کوتاه

بدهی دولت به بانک‌ها ۱۰۴ هزار میلیارد تومان شد/ رشد ۴۲.۴ درصدی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

مجموع بدهی بخش دولتی به بانک‌ها در پایان سال گذشته با ۳۷ درصد رشد به ۱۰۴ هزار و ۳۴ میلیارد تومان رسید و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با ۴۲.۴ درصد افزایش ۸۵ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان محاسبه شده است.

حسینی: اقتصاد مقاومتی به نصب بنر و طراحی سایت محدود شده است

عضو هیئت علمی دانشگاه زاهدان با تأکید بر اینکه در زمان تحریم باید اقتصاد را بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدیریت کرد گفت:همه فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه اقتصاد مقاومتی به همایش، نصب بنر و ایجاد سایت‌های مرتبط محدود شده است.

جزئیات اقدامات دولت در برنامه ششم تشریح شد

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اعلام اینکه پیش‌بینی می شود برنامه ششم توسعه تا تیرماه ۹۴ نهایی شود به تشریح جزئیات اقدامات دولت در این برنامه پرداخت.

سهم ۱۰ میلیون نفری بخش خدمات از تامین اشتغال کشور

گزارش مرکز آمار حاکی از این است که سهم شاغلان دربخش خدمات ۱۰میلیون نفر و سهم اشتغال در بخش کشاورزی حدود۴میلیون است و بخش صنعت ۷ میلیون و خدمات ۱۰ میلیون نفر را از آن خود کرده است.

دستگاه‌های دولتی موظف به برون سپاری فعالیت‌های عمومی و خدماتی شدند

با ابلاغ مصوبه شورای عالی اداری از سوی رئیس جمهور، دستگاه‌های دولتی موظف به برون سپاری فعالیت‌های عمومی و خدماتی شدند.

استخدام دولتی به جای بازنشسته‌ها ممنوع شد

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ۳ شرط بازنشستگی پیش‌از موعد در سال ۹۴ بدون سنوات ارفاقی را ابلاغ کرد که بر اساس آن ارائه درخواست استخدام جدید به جای افرادی که بازنشسته می‌شوند ممنوع است.

اقتصاد جهان امسال ۳.۱درصد رشد می‌کند

استاندارد چارترد پیش‌بینی کرد رشد اقتصاد جهانی امسال به ۳.۱درصد خواهد رسید و اقتصادهای مناطق آفریقای زیرصحرا، خاورمیانه و آمریکای لاتین عامل بیش از نیمی از این رقم رشد خواهند بود.

۱۷۸ هزار نفر در کشور مقرری بیکاری می‌گیرند

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد میانگین حقوق سه ماهه آخر برای بیمه محاسبه می‌شود گفت: در حال حاضر حدود ۱۷۸ هزار نفر مقرری بیکاری دریافت می‌کنند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: