چهاردهمین بسته خبری کشاورزی:

دست بردن در جیب مردم

چهاردهمین بسته خبری کشاورزی، به بررسی موضوع افزایش قیمت محصولات لبنی و واردات بی‌وقفه برنج و اختلاف بین وزارت جهاد کشاورزی و گمرک بر سر این واردات پرداخته است. در بخش سوم این بسته خبری نیز به گزارش فائو از کاربرد فناوری هسته‌ای در بخش کشاورزی اشاره شده است.

به گزارش عیارآنلاین، موضوع افزایش قیمت محصولات لبنی و واردات بی‌وقفه برنج و اختلاف بین وزارت جهاد کشاورزی و گمرک بر سر این واردات و همچنین گزارش فائو از کاربرد فناوری هسته‌ای در بخش کشاورزی موضوعاتی است که در این بسته خبری به آن پرداخته شده است.

دست بردن در جیب مردم

بعد از اعلام افزایش قیمت ۱۰ درصدی برخی محصولات لبنی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت، روابط عمومی معاونت اجرایی ریاست جمهوری هم به عنوان دبیر ستاد تنظیم بازار، با انتشار اطلاعیه‌ای هرگونه مصوبه مبنی بر افزایش قیمت محصولات لبنی در این ستاد را تکذیب کرد.

در همین راستا هفته گذشته نیز سخنگوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با بیان اینکه هنوز مصوبه‌ای از ستاد تنظیم بازار مبنی بر افزایش قیمت محصولات لبنی ابلاغ نشده، هرگونه افزایش قیمت این محصولات را خلاف قانون دانست.

لبنیات

احتمال افزایش قیمت محصولات لبنی در حالی مطرح می‌شود که این اتفاق هم از نظر کاهش سرانه مصرف این محصولات و هم از نظر از دست رفتن بازار صادراتی قابل تأمل است.

در حال حاضر قیمت هر کیلو شیر در ایران ۴۸ درصد بالاتر از قیمت این محصول در اروپا و ۳۹ درصد بیشتر از ترکیه می‌باشد. این شرایط نشان می‌دهد هرگونه افزایش قیمت، زمینه از دست رفتن بازار صادراتی، که اغلب کشورهای همسایه، همچون عراق و افغانستان بوده، را فراهم می‌سازد و به راحتی کشوری مانند ترکیه می‌تواند جایگزین ایران شود.

یکی از دلایل اصلی بالا بودن هزینه تولید شیرخام، را می‌توان در بالا بودن قیمت خوراک دام، مانند جو و ذرت دانست که به گفته کارشناسان حدود ۷۰ درصد قیمت نهایی را شامل می‌شود.

صنایع لبنی به عنوان تولیدکننده فرآورده‌های لبنی نیز با ابراز نگرانی از تداوم وضعیت فعلی این بخش، افزایش قیمت محصولات خود را در این شرایط راه‌کار مناسبی نمی‌دانند؛ چراکه معتقدند موجب کاهش مصرف و از دست رفتن بازار صادراتی خواهد شد.

بر همین اساس دبیر انجمن صنایع لبنی نیز با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن انتقاد از نظام ناکارآمد قیمت‌گذاری این محصولات در ایران و دخالت مستقیم دولت در این بخش، افزایش قیمت محصولات را به «درست بردن در جیب مصرف‌کنندگان» تعبیر کرد.

 این برنج از کجا می‌آید؟

مسئله واردات برنج که در بسته‌های خبری قبلی (برنج باز هم وارد می‌شود، برنج و حواشی آن، تیغ دو لبه واردات برنج) نیز به آن اشاره شد، همچنان یکی از موضوعات مهم در هفته گذشته بود که نشان دهنده وضعیت نادرست تجارت محصولات کشاورزی است.

با وجود ممنوعیت واردات برنج به کشور که از اسفند ماه سال گذشته اعلام شده بود، اما آمار گمرک نشان می‌دهد این محصول همچنان جزء اقلام عمده وارد شده به کشور محسوب می‌شود.

برنج

نکته قابل توجه این است که مسئولین وزارت جهاد کشاورزی که تا پیش از این واردات برنج را مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی اعلام کرده بودند، اخیراً و با ادامه روند واردات این محصول، از چگونگی واردات اظهار بی‌اطلاعی کرده و منابع آماری مرکز گمرک را مورد تشکیک قرار دادند.

جالب آن‌که مسئولین گمرک نیز در واکنش به اظهارات وزارت جهاد کشاورزی، آمار خود را مستند و بر اساس گزارش‌های دقیق دانسته‌ و بخشی از این واردات را مربوط به ثبت سفارش و بخشی دیگر را مربوط به واردات سهمیه مرزنشینان اعلام کرده‌اند.

در این میان معلوم نیست حجم ثبت سفارش واردات این محصول چه اندازه بوده که با گذشت بیش از شش ماه از زمان اعلام ممنوعیت واردات برنج، همچنان واردات آن ادامه دارد.

 فناوری هسته‌ای راه توسعه کشاورزی

چندی پیش سازمان خواروبار جهانی با انتشار گزارشی به بررسی کاربردهای فناوری هسته‌ای در بخش کشاورزی و نقش آن در بهبود و ارتقای بهره‌وری بخش پرداخته است.

کشاورزی هسته ای

تولید و اصلاح بذور مقاوم به کم‌آبی، آفات و بیماری‌ها از طریق پرتو افکنی و اطلاح ژنتیکی این محصولات از جمله کاربردهای فناوری هسته‌ای در بخش کشاورزی گزارش شده است که افزایش مقاومت محصولات کشاورزی، زمینه کاهش مصرف سموم و آفت‌کش ها را فراهم می‌سازد.

همچنین باتوجه به ضایعات ۲۵ درصد تولیدات بخش کشاورزی در مراحل پس از تولید تا قبل از مصرف و به معنای دیگر هدررفت ۲۵ درصد آب مصرف شده در این بخش، با بکارگیری تکنولوژی هسته‌ای می‌توان موجب کاهش فسادپذیری این محصولات گردید.

از دیگر کاربردهای این فناوری در بخش کشاورزی می‌توان به امکان رصد دقیق وضعیت آب در خاک، بهبود ذخیره آب در خاک و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک اشاره کرد. افزایش کمی و کیفی تولیدات دامی از طریق اصلاح ژنتیکی نیز به عنوان یکی دیگر کاربردهای این فناوری در بخش کشاورزی بیان شده است.

افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی با هدف افزایش کمی و کیفی تولیدات غذایی و در جهت دستیابی به امنیت غذایی جزء اولویت کشورهای جهان قرار دارد. سازمان خواروبار جهانی در گزارش دیگری با عنوان «دورنمای محصولات کشاورزی ۲۰۲۴-۲۰۱۵» ضمن هشدار نسبت به نقش فزاینده گروه معدودی از کشورها در تولید محصولات غذایی در جهان، این شرایط را موجب بروز بحران‌ غذایی در آینده اعلام کرده است.

 سایر خبرها:

فروش گندم وارداتی به نام تولید داخلی!

در شرایطی که یک کیلوگرم گندم حدود ۹۰۰ تومان برای واردکنندگان تمام می‌شود، نرخ خرید تضمینی این محصول ۱۱۵۵ تومان است. این مسئله این نگرانی را برای دولتی‌ها ایجاد کرده مبادا برخی واردکنندگان به اسم کشاورزان، گندم‌های ارزان خود را به نام تولید داخلی بفروشند.

تقدیر نماینده فائو از عملکرد ایران در مدیریت استفاده از سموم

نماینده فائو در ایران با بیان اینکه در حال حاضر برنامه جامع «مدیریت تلفیقی دفع آفات» در مورد ۱۴ محصول مختلف کشاروزی در ایران به کار گرفته می شود، گفت: «جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای پیشرو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در زمینه اجرای برنامه جامع مدیریت تلفیقی دفع آفات (آی.پی.ام) از آوریل سال ۲۰۰۴ به شمار می رود.»

هیچ دستگاه دولتی در واردات میوه دخالت ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی: «هیچ دستگاه دولتی نمی تواند در قاچاق میوه سهیم باشد، بلکه این بازارچه های مرزی هستند که تحت عنوان پیله وری در این بخش فعالیت دارند.»

ابلاغ آیین‌نامه نحوه حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور

بر اساس این آئین نامه وزارت جهاد کشاورزی مکلف است برنامه کشاورزی پایدار و سازگار با محیط زیست را در حوضه‌های آبریز تالاب‌های بحرانی، بدون گسترش سطح اراضی کشاورزی، تهیه نماید. وزارت نیرو نیز مکلف شده حد بستر و نحوه تخصیص حقابه محیط زیستی تالاب‌ها از رودخانه‌های بالادست آنها را تهیه و ارائه نماید.

افزایش قیمت شیر به دلیل کاهش درآمدهای دولت است

وزیر بهداشت دلیل افزایش قیمت محصولات لبنی را کاهش درآمد دولت می‌داند و اعتقاد دارد یا باید شاهد آسیب به دامداران و کاهش تولید شیر بوده و یا قیمت شیر را افزایش داد.

تولید ماهانه ۱۰ هزار تن مرغ مازاد و زیان مرغداران

ماهانه ۱۰ هزار تن تولید مازاد در کشور وجود دارد و مرغداران در هر کیلو ۱۰۰۰ تومان زیان می‌دهند، در عین حال به دلیل رقابتی نبودن تولید امکان صادرات و رقابت با تولیدات

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: