۱۶ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۳
وزیر علوم خبر داد:

طرح آمایش آموزش عالی تا سال تحصیلی جدید آماده می‌شود

وزیر علوم گفت: طرح آمایش آموزش عالی کشور تا آغاز سال تحصیلی جدید آماده شده و برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمد فرهادی در دیدار با اعضای تشکل های اسلامی دانشجویان دانشگاه های تهران با تاکید بر نظام‌مند شدن آموزش عالی کشور گفت: کسب درآمد از بخش آموزش دانشگاهی معقول نیست.

وی افزود: درآمد اختصاصی دانشگاه های ما باید مانند سایر دانشگاه های جهان باید از طریق انجام امور پژوهشی، ارتباط بیشتر مراکز آموزش عالی با بخش صنعت و انجام پروژه های مشترک و فعالیت شرکت های دانش بنیان تامین شود.

وزیر علوم با اشاره به اینکه آمایش آموزش عالی، اجرای برنامه راهبردی و ساماندهی آموزش عالی را در پی خواهد داشت، گفت : طرح آمایش آموزش عالی کشور تا آغاز سال تحصیلی جدید آماده شده و برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود.

وی افزود: اجرای این طرح به امر اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز کمک می کند و بر اساس این طرح پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف بر اساس نیاز کشور صورت می گیرد.

فرهادی تشکل دانشجویی را مکانی مناسب برای تمرین دانشجویان در امور فرهنگی، سیاسی و مدیریتی دانست و گفت: دانشگاه‌ها به فرموده مقام معظم رهبری باید سیاسی باشند و ضمن فعالیت های معقول و قانونمند سیاسی، مسائل مختلف را دلسوزانه مورد نقد و ارزیابی قرار دهند اما این فعالیت نباید جناحی باشد و به تریبون جناح های سیاسی خارج از دانشگاه تبدیل شود .

وی با تاکید بر رعایت عدالت در توزیع بودجه و امکانات برای انجام فعالیت های تشکل های دانشجویی گفت : قانون فعالیت تشکل‌های دانشجویی باید به صورت صحیح و نظام مند اجرا شود و اگر هم نقصی داشت می توان آن را اصلاح کرد، در مقابل عملکرد تشکل ها نیز باید قانونمند بوده و افراد در چارچوب قوانین و مقررات مصوب عمل کنند .

وزیر علوم در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد پردیس های دانشگاهی گفت : نحوه فعالیت این پردیس‌ها به زودی نظام مند می شود و از این پس بر اساس آیین نامه مشخص و به صورت شفاف و قانون مند فعالیت می کنند .

وی در این دیدار همچنین در خصوص ماموریت گرا کردن دانشگاه ها، بازنگری رشته های دانشگاهی و افزایش پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور توضیحاتی ارائه کرد .

در این دیدار اعضای تشکل های اسلامی دانشجویان دانشگاه های تهران دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص مسائل علمی، فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها را با وزیر علوم در میان گذاشتند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: