مدیر کل صنایع ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت:

واردات کالاهای دارای تولید مشابه داخل ممنوع نیست

مدیر کل صنایع ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت : فهرست کالاهای تولید داخل با همکاری انجمنهای تولیدی هر ۶ ماه یکبار به روز رسانی می شود.

به گزارش عیارآنلاین، کیومرث فروتنی افزود : طبق ماده ۳ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور،  فهرست کالاهای تولید داخل در پورتال وزارت  صنعت ، معدن و تجارت به عنوان فهرست توانمندیهای ساخت داخل قرار داده شده و قابل مشاهده است.

فروتنی یادآورشد : طبق قوانین کشور موانع غیر تعرفه ای برای تجارت خارجی وجود ندارد و واردات کالاها منوط به اخذ مجوز نیست و تنها در صورتی که شرکتها یا دستگاههای دولتی بخواهند اقدام به واردات کنند باید از وارد کردن کالاهایی که تولید مشابه داخل دارد و فهرست آن اعلام شده خودداری کنند.
به گفته وی حتی یکپارچه کردن سفارشات خرید توسط واحدهای دولتی هم مانعی برای رجوع به تولید کننده نخواهد بود و اتفاقا در این صورت مزیتی برای تولید کننده محصولات در داخل کشور است .
فروتنی با اشاره به استفاده از پولهای بلوکه شده ایران در برخی کشورها ادامه داد: اجرای طرحها منوط به رعایت قوانین از جمله قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور است و طرح برخی از اخبار مبنی بر اختصاص بخشی از منابع بلوکه شده به واردات محصولات مشابه تولید داخل صحیح نیست.
واردات کالاهای دارای تولید مشابه داخل ممنوع نیست
منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: