سیزدهمین بسته خبری کشاورزی

فرار از مسئولیت

افزایش قیمت محصولات لبنی و مخالفت صنایع لبنی با آن و وضعیت ناخوش صنعت مرغ و تخم مرغ، تحولاتی هستند که در سیزدهمین بسته خبری کشاورزی به آنها پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سیزدهمین بسته خبری کشاورزی به بررسی موضوع افزایش قیمت محصولات لبنی و مخالفت صنایع لبنی با آن و وضعیت ناخوش صنعت مرغ و تخم مرغ در کشور پرداخته است.

فرار از مسئولیت

با گذشت چندین ماه از اوضاع آشفته بازار شیرخام و محصولات لبنی، هفته گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر از افزایش ۱۰ درصدی قیمت برخی از این محصولات را اعلام کرد. این افزایش قیمت به دنبال ضرردهی دامداران به دلیل عدم خرید شیرخام توسط صنایع لبنی به قیمت مصوب چند ماه پیش، انجام گرفت.

اعلام افزایش قیمت محصولات لبنی توسط وزیر صنعت در حالی صورت گرفته که وی ابتدا این افزایش را بدون تأیید ستاد تنظیم بازار مطرح کرده بود ولی در مصاحبه دیگری با بیان اینکه دولت مسئول این کار نیست، افزایش قیمت محصولات لبنی را مربوط به تصمیم این ستاد دانست. لازم به ذکر است که ستاد تنظیم بازار زیرنظر معاون اجرایی رئیس جمهور و با حضور نمایندگان وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و برخی نهادهای دیگر می‌باشد.

قیمت لبنیات

جالب آنکه روابط عمومی معاونت اجرایی رئیس جمهور نیز بعد از آن، با انتشار اطلاعیه‌ای هرگونه ادعایی مبنی بر اینکه افزایش قیمت محصولات لبنی توسط این معاونت صورت گرفته را تکذیب کرد.

سخنگوی دولت نیز با این استدلال که دولت نمی‌تواند در هر مسئله مستقیم دخالت کند، تنها یارانه‌ای که در سال جاری به شیر و لبنیات اختصاص داده می‌شود را مربوط به ارائه شیر رایگان مدارس اعلام کرد.

در این میان نمایندگان صنایع لبنی، افزایش قیمت محصولات خود را موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی و همچنین کاهش تقاضای داخلی این محصولات می‌دانند. آنها اعتقاد دارند دولت به جای افزایش قیمت این محصولات می‌تواند با حذف عوارض تولید محصولات لبنی و همچنین پرداخت ۳۰ درصد سهم تولید حاصل از هدفمندی یارانه‌ها وضعیت فعلی را اصلاح کند.

 روزهای ناخوش مرغداران

بعد از انتشار خبر شیوع آنفلوانزای مرغی در نقاطی از استان مازندران، صنایع مرغ و تخم مرغ علاوه بر از دست دادن بخشی از بازار صادراتی خود، با روند کاهش قیمت‌های داخلی نیز روبه رو شدند.

کشورهایی همچون عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، بحرین و عمان به عنوان بازارهای صادرات تخم مرغ محسوب می‌شوند که در میان این کشورها، عراق و افغانستان سهم اصلی را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از شیوع بیماری آنفلوانزا در ترکیه، کشور عراق واردات تخم مرغ از این کشور را محدود و تقاضای واردات از ایران را افزایش داد. اما بعد از آنکه خبر شیوع این بیماری در ایران نیز منتشر شد، کشور عراق واردات از ایران را نیز کاهش داد.

مرغداری

در داخل کشور نیز قیمت‌ها روندی نزولی را دنبال می‌کنند. بر این اساس قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ، از زمان انتشار خبر شیوع آنفلوانزای پرندگان در ایران، حدود ۱۳۰۰ تومان کاهش یافته و بطور متوسط به حدود ۲۴۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده است. این در حالی است که قیمت تمام شده تخم مرغ برای تولیدکننده حدود ۳ هزار و ۸۰۰ تومان است برآورد می‌شود.

در رابطه با صنایع پرورش مرغ نیز از یک سو انتشار بیماری آنفلوانزای پرندگان و از سوی دیگر افزایش حجم تولید، موجب کاهش قیمت و ضرردهی تولیدکنندگان این بخش شده است. در همین راستا هزینه تولید هر کیلوگرم مرغ زنده ۴۷۰۰ تومان محاسبه شده در حالیکه قیمت خرید آن از مرغداری به ۳۷۰۰ تومان هم می‌رسد.

طبق آمار، ماهانه ۱۵۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید می‌شود که سهم صادراتی این محصول حدود ۷ هزار تن، یعنی کمتر از ۴ درصد می‌باشد که همین سهم اندک نیز اخیراً با محدودیت بازار مواجه شده است.

سایر خبرها

مسئولیت تنظیم بازار میوه شب عید ۹۵ به اتاق اصناف واگذار شد

رئیس کمیته تخصصی میوه و تره‌بار ستاد تنظیم بازار: با ورود مستقیم اصناف به تنظیم و توزیع این محصول و حذف واسطه‌ها، میوه مورد نیاز مردم با نرخ کمتر و کیفیت مناسب‌تری به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.میوه مورد نیاز مردم در سال جاری به‌صورت بسته بندی شده، مرغوب و ۳۰ درصد کمتر از نرخ بازار عرضه خواهد شد.

تخصیص ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بیمه کشاورزی

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس از تخصیص ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار از ردیف بودجه کشاورزی برای بیمه کشاورزی در سال جاری خبر داد.

یک هکتار آبخیزداری ۵۲۰ مترمکعب آب تولید می کند

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور: تا کنون در ۲۷ میلیون هکتار از عرصه ها منابع طبیعی عملیات آبخیزداری انجام شده است و تا انجام آن در سطح ۱۳۰ میلیون هکتار فاصله داریم.

آیین‌نامه نحوه حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران در مورد آیین‌نامه نحوه حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور را برای اجرا به وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست را ابلاغ کرد.

تشدید برخورد با عرضه کود و سم تقلبی به بازار

معاون اجرایی و فنی سازمان تعاون روستایی ایران: در گذشته برخی از شبه‌تولیدکنندگان اقدام به کالاهای کم‌کیفیت و کودهای شیمیایی تقلبی می‌کردند که در نهایت به ضرر تولیدکنندگان بود و ضمن از دست رفتن منابع مالی مصرف‌کننده، به کاربرد تعریف‌شده نیز نمی‌رسید.

رشد ۱۷ درصدی خرید تضمینی گندم

از آغاز برداشت گندم تا تاریخ هفتم تیر ماه سال جاری ۳ میلیون و ۹۸۳ هزار و ۳۷۷ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شده که این میزان خرید در مقایسه با سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

آمریکا ممنوعیت واردات گوشت از آرژانتین را لغو کرد

وزیر اقتصاد آرژانتین: وضع این قبیل قوانین حدودا ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا ضربه زده است که بیش از ضررهای وارده به اقتصاد مکزیک و کانادا است که در حدود ۴۳۲ میلیون دلار بوده است.

۱ دیدگاه

  1. رحمتی :

    عکسی که کار شده اصلاً کیفیت لازم را نداشت!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: