مدیریت بحران آب تابستان با افزایش تعرفه پرمصرف‌ها

وجود وضعیت بحرانی در مدیریت منابع آب کشور در کنار قیمت پایین آن در بخش خانگی باعث شده است که افزایش تعرفه‌های آب مورد توجه وزارت نیرو قرار بگیرد و حتی وزیر نیرو این موضوع را کلید حل مشکل کم‌آبی در کشور اعلام کند.

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌و‌سوم خردادماه، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در جشنواره و نمایشگاه فناوری آب، خاک و محیط زیست با اشاره به اینکه توقف مفت‌فروشی آب، کلید حل مشکل کم‌آبی در کشور است، گفت: «در‌صورتی‌که در شیوه مصرف َآب کشاورزی، شرب و صنعتی بازنگری صورت گیرد، قادر هستیم که بر تمام مشکلات آب کشور غلبه کنیم. یکی از الزامات پایه‌ای این بازنگری استفاده از فناوری‌های نوین آب و ممنوعیت در استفاده از آب مفت است‌… در‌صورتی‌که اقتصاد آب درست ایجاد شود، بازارهای جدیدی نیز برای نوآوری‌های آب ایجاد می‌شود و تعادل میان منابع آب و نیاز برقرار می‌شود».

وضعیت نامناسب و بحرانی منابع آبی کشور در سال‌های اخیر به‌‌گونه‌ای بوده است که مدیریت مناسب بین منابع و مصارف آب به یکی از دغدغه‌های بزرگ‌ مدیران ارشد وزارت نیرو در این دوره زمانی تبدیل شده است. بر همین اساس، بارها مدیران وزارت نیرو از مشترکین بخش خانگی درخواست کرده‌اند که در مصرف آب ‌صرفه‌جویی کنند تا مجبور به جیره‌بندی آب در برخی ‌شهرها در فصل تابستان نشوند؛ اما این درخواست‌ها تاثیر چندانی نداشته است. از‌سوی دیگر هم،وزارت نیرو ماه‌هاست که پیگیر دریافت مجوز قطع آب پرمصرف‌ها در هیئت دولت است؛ اما هنوز موفق به اخذ این مصوبه نشده است و عملا استفاده از این راهبرد هم برای این وزارتخانه همچنان امکان‌پذیر نشده است.

وجود این وضعیت بحرانی در مدیریت منابع آب کشور در کنار قیمت پایین آن در بخش خانگی باعث شده است که افزایش تعرفه‌های آب مورد توجه وزارت نیرو قرار بگیرد و حتی وزیر نیرو این موضوع را کلید حل مشکل کم‌آبی در کشور اعلام کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود پلکانی‌بودن تعرفه آب خانگی، فروش آب شرب به مشترکین خانگی با قیمتی پایین ‌(به‌صورت متوسط هر متر مکعب چهارصد تومان) صورت می‌گیرد که به‌مراتب کمتر از قیمت تمام‌شده، یعنی هر متر مکعب ١۵٠٠‌تومان است و همچنان بخش زیادی از مصرف بی‌رویه آن نیز با قیمت‌های «یارانه‌ای» همراه است.

بنابراین اصل انتقاد چیت‌چیان درباره تعرفه‌های پایین آب بخش خانگی و ضرورت اصلاح آن، منطقی و قابل قبول است؛ اما نکته اصلی این است که دولت چگونه می‌تواند این تعرفه‌ها را اصلاح کند که هم منجر به ایجاد فشار بر عموم مردم که کم‌مصرف هستند، نشود و هم باعث اصلاح الگوی مصرف مشترکین پرمصرف آب و ایجاد بازارهای جدید برای فناوری‌های نوین آب شود.

تجربه کشورهای صنعتی نشان می‌دهد که راهکار مناسب برای این امر، اصلاح تعرفه‌ها با استفاده از روش تعرفه‌گذاری پلکانی افزایشی (Increasing Block Tariff) است. در این روش، با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از آب به‌عنوان «الگوی مصرف مجاز» تعریف می‌شود و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود و با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به‌صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینه واقعی آب، رفتار خود را اصلاح کنند. با این کار، فشار افزایش قیمت از عموم مردم برداشته می‌شود و صرفا مشترکین پرمصرف با افزایش قیمت به صرفه‌جویی تشویق می‌شوند.

مطالعات انجام‌شده در مرکز انرژی پایدار (CSE) انگلستان بر روی بیش از نود تجربه عملیاتی بین‌المللی و طرح‌های پایلوت نشان می‌دهد که استفاده از این مدل تعرفه‌گذاری می‌تواند مصرف آب را در طول سال تا ‌١۵درصد و در تابستان تا ‌٣٠درصد کاهش دهد. خوشبختانه هفته گذشته، رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب اعلام کرد که این وزارتخانه  به‌دنبال افزایش شدید تعرفه‌های آب مشترکین پرمصرف بخش خانگی با افزایش محسوس قیمت آب برای مصرف بیش‌از چهل‌ متر مکعب (دو برابر الگوی مصرف آب) است و طرحی در این زمینه به شورای اقتصاد ارائه شده است. امید است شورای اقتصاد هر چه سریع‌تر این طرح را ‌بررسی کرده و با تصویب افزایش محسوس تعرفه آب مشترکین پرمصرف، شرایط لازم برای کنترل مصرف آب کشور در تابستان امسال را فراهم کند.

منبع: شهرآرا

۱ دیدگاه

  1. محسن نوروزی :

    باید سیاست تشویقی برای کم مصرفها وتبیهی برای پر مصرفها اعمال شود این است عدالت؟؟؟؟!!!!!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: