دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد مطرح کرد

پیشنهاد تعرفه ۳۰ درصدی واردات فولاد برای حمایت از تولید داخل

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد از ارسال پیشنهادات این انجمن برای اصلاح تعرفه ورق های فولادی خبرداد و گفت: به نظر می رسد ایران برای حمایت از واحدهای فولادی خود باید متوسط تعرفه فولاد را ۳۰ درصد تعیین کند.

 به گزارش عیارآنلاین، سیدرسول خلیفه سلطانی در نشستی خبری با خبرنگاران با بیان جزئیات پیشنهاد انجمن فولاد برای اصلاح تعرفه ها پرداخت و اظهارداشت: این انجمن در گذشته هم پیشنهادی به وزارت صنعت و معدن برعدم اختصاص ارز مبادله ای برای واردات ورق های فولادی و افزایش تعرفه واردات فولاد برای محصولاتی که در داخل تولید می شوند، ارائه داده بود اما متأسفانه اجرایی نشدند.

وی افزود: به وزارات صنعت پیشنهاد کرده‌ایم برای اصلاح نرخ تعرفه ورق فولادی به روش پلکانی برای ورق گرم، سرد، پوشش دار و رنگی به ترتیب ۲۵ ، ۳۰ ، ۳۵ و ۴۰ تعرفه تنظیم نماید.زیرا شرایط فعلی برای تولیدکنندگان فولاد بحرانی است و وزارت صنعت باید در این رابطه تصمیم مناسب را اتخاذ کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به تعرفه فولاد سایر کشور برای حمایت از تولید داخلی اشاره کرد و گفت: ترکیه ۳۰ تا ۴۰ درصد، اتحادیه عرب ۳۰ درصد، ویتنام ۲۷ درصد، مصر و هند نیز به ترتیب تعرفه ۱۶ و ۲۰ درصد را اجرایی می کنند که به نظر می رسد ایران هم باید بطور متوسط تعرفه ۳۰ درصدی تدوین نماید.

خلیفه سلطان با بیان اینکه حمایت تعرفه‌ای در واقع تنها ابزاری است که می تواند در بخش فولاد مانع فروپاشی واحدهای تولیدی شود، تصریح کرد: تولیدکنندگان ورق های آلیاژی در کشور مبدا از جایزه صادراتی برخوردار می‌شوند که در ایران می توان این کالا را از ردیف تعرفه عادی خارج ساخت و تحت عنوان ورقهای آلیاژی وارد کشور کرد. در کنار این موضوع بر اساس بررسی‌های انجمن نسبت اهن اسفنجی که مصرف فولادسازان است حدود ۴۲٫۵ درصد براورد شد که وزارتخانه هم این عدد را کارشناسی کند که احتمالا این رقم بسیار نزدیک به رقم پیشنهادی انجمن است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی فولادسازان آهن قراضه را با نرخ ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از آهن اسفنجی تامین می کنند و تعیین تکلیف این مساله اهمیت بسزایی دارد، اظهارداشت: کارخانه های نورد مقاطع طویل در شرایط کنونی بشدت با مشکل مواجه هستند، به گونه ای که به ازای هر تن تولید، امروز زیان می دهند. همچنین واحدهای نوردی که کمتر از ۱۰ سال قدمت دارند هم اکنون مشغول پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی خود هستند.

در ادامه این نشست شهرستانی یکی از اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه در شرایط فعلی تولید کنندگان فولاد کشور انتظار دارند، مالیات بر ارزش افزوده که توسط مصرف کننده نهایی پرداخت نمی شود و تولیدکنندگان فولاد باید از محل سودشان پرداخت نمایند مورد بازنگری قرار گیرد، افزود: بالاترین میزان سود فولادسازان امروز حدود هشت درصد است.

وی اضافه کرد: زنجیره پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در کشور کامل نیست و فشار این مالیات بر روی تولیدکنندگان تمرکز یافته و باید مورد اصلاح قرار گیرد.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: اگر برای خروج از شرایط بحرانی امروز در صنعت فولاد کشور تدابیر لازم اتخاذ نشود نه تنها پیامد تعطیلی واحدهای بخش خصوصی کوچک و متوسط به وجود می آید بلکه راه اندازی مجدد آنها نیاز به صرفه نبوده و در کنار آن واردات اجناس خارجی اتفاق خواهد افتاد.

منبع: تسنیم

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: