دوازدهمین بسته خبری کشاورزی:

بازار شیر همچنان متلاطم و آشفته

دوازدهمین بسته خبری بخش کشاورزی، نگاهی به اوضاع آشفته بازار شیر و احتمال افزایش قیمت محصولات لبنی کرده است. واردات برنج در زمان ممنوعیت واردات آن، موضوع دیگری است که در این بسته خبری مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، دوازدهمین بسته خبری بخش کشاورزی، به بررسی اوضاع آشفته بازار شیر و احتمال افزایش قیمت محصولات لبنی و واردات برنج در زمانی که واردات آن ممنوع است پرداخته است.

 آشفته بازار شیر

بعد از آنکه دولت قیمت خرید شیرخام توسط صنایع لبنی را ۱۴۴۰ تومان تعیین کرده بود، اما تاکنون صنایع لبنی به این مصوبه تمکین نکرده و شیرخام را به همان قیمت قبلی، یعنی ۱۲۵۰ تومان، از دامداران خریداری می‌کنند.

هرچند دولت سعی کرد با خرید تضمینی بخشی از شیرخام، موجب تعادل بازار شود، اما اخیراً دولت برای کاهش هزینه‌های ناشی از خرید تضمینی، تصمیم گرفت از طریق سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با مستقر کردن بازرسانی در کارخانه‌های صنایع لبنی، آن‌ها را ملزم به خریداری شیرخام از دامداران به قیمت ۱۴۴۰ تومان کند.

شیر

دامداران نظرشان این است که این اقدام دولت نیز نمی‌تواند راه حل مشکلات این بخش باشد، از طرفی هم صنایع لبنی، این تصمیم دولت را موجب ضرردهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی این صنایع دانست و در همین راستا از ارسال درخواست خود مبنی بر افزایش ۶ درصدی تولیدات لبنی به ستاد تنظیم بازار خبر دادند.

در این اوضاع آشفته‌ی بازار شیر، وزارت جهاد کشاورزی از تدوین طرحی برای تنظیم این بازار خبر داد. طرحی که به گفته وزیر جهاد کشاورزی در آن هم منافع دامداران هم صنایع لنبی و هم مصرف کننده محصولات لنبی دیده شده است. البته جزئیات این طرح هنوز منتشر نشده است.

اخیراً نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت با این استدلال که دولت نمی‌تواند یارانه این بخش را پرداخت کند، گفت: «قرار شد قیمت ۳ قلم محصول لبنی شامل شیر، ماست و پنیر ۱۰ درصد افزایش یابد که البته این موضوع در دولت تائید شده ولی هنوز به تصویب ستاد تنظیم بازار نرسیده است».

برنج باز هم وارد می‌شود

با گذشت بیش از یکسال از ابلاغ قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، هم اکنون برخی خلاءها و کاستی‌ها در اجرای این قانون مشاهده می‌شود که عملاً قانون مذکور را از کارایی انداخته است.

به عنوان مثال هرچند که بارها و بارها موضوع ممنوعیت واردات برنج از سوی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده است اما آمارها نشان از تداوم واردات این محصول به کشور دارند.

برنج

بر اساس گزارش مرکز گمرک، در سه ماهه ابتدایی امسال بیش از ۲۴۳ میلیون دلار از این محصول به کشور وارد شده است. همچنین طبق آمارهای گمرکی کشور هند، در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی، حجم واردات برنج از این کشور به ایران با ۱۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۳۸۳ هزار تن رسیده است.

پاسخ مسئولین وزارت جهاد کشاورزی به سوالات مطرح شده در این رابطه بوده که این حجم برنج از طریق ثبت سفارش واردات پیش از اعلام ممنوعیت صورت گرفته است. ثبت سفارشی که بر اساس قانون به هر واردکننده‌ای اجازه می‌دهد تا ۱۸ ماه پس از آن بتواند محصول مورد نظر خود را وارد کشور کند.

تولیدکنندگان داخلی برنج ضمن انتقاد از قانون ثبت سفارش، اعتقاد دارند باید برای ثبت سفارش زمان محدودی را درنظر گرفت و به گونه‌ای نباشد که برای یک سال چهار میلیون تن ثبت سفارش انجام شود.

 سایر خبرها

ضررهای صنعت مرغ از شیوع بیماری و کاهش قیمت

به‌دلیل نوسانات قیمت جوجه در بازار و برای تبادل و ثبات بازار، برخی واحدها مجبور به معدوم‌سازی جوجه‌های خود شده‌اند؛ زیرا به گفته یکی از این تولیدکنندگان، افت قیمت جوجه از یک هزار و ۱۵۰ تومان به ۳۰۰ تومان چیزی بالاتر از ضرر است.

مرغداری های صنعتی از بیماری آنفلوآنزا پاک است

رئیس سازمان دامپزشکی کشور: در پایش و آزمایش های انجام شده هیچ موردی از بیماری آنفلوانزا در مرغداری های صنعتی کشور مشاهده نشده و پاک است.

نامه وزیر جهاد کشاورزی برای منع واردات میوه

واردات میوه با عنوان پیله‌وری به روشی برای دورزدن قانون تبدیل شده است. در همین راستا وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به استانداران مناطق مرزی کشور، خواستار جلوگیری از واردات هرگونه میوه و محصول کشاورزی شد.

اراضی کشاورزی که تا پنج سال در آنها کشت نشود واگذار می شوند

رئیس سازمان امور اراضی کشور: در صورت عدم کشت در زمین کشاورزی از سال دوم تا سال پنجم به آن فرد اخطار داده می‌شود و اگر بدون عذر موجه این کار ادامه یابد، زمین از کشاورز گرفته خواهد شد و به فردی که در آن کار کشاورزی انجام می‌دهد واگذار می‌شود.

۳ هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش کشاورزی از محل قانون هدفمندی

مدیرکل بودجه وزارت کشاورزی: این میزان تصویب شده اما هنوز تخصیص نیافته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: