یازدهمین بسته خبری کشاورزی

واردات آزاد میوه ممنوعه

در یازدهیمن بسته خبری کشاورزی به بررسی حواشی واردات میوه در ماه‌های اخیر پرداخته شده است. شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی و واردات قاچاقی برنج نیز از دیگر موضوعات مورد بررسی در این بسته خبری می‌باشد.

به گزارش عیارآنلاین، یازدهیمن بسته خبری کشاورزی به بررسی حواشی واردات میوه در ماه‌های اخیر پرداخته است. شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی و واردات قاچاقی برنج نیز از دیگر موضوعات مورد بررسی در این بسته خبری می‌باشد.

واردات آزاد میوه ممنوعه

این روزها یکی از موضوعات مهم و خبرساز، واردات قاچاقی میوه به داخل کشور است. به عنوان مثال در هفته گذشته خبر شناسایی محموله‌ای ۵۰۰ تنی قاچاق میوه از سوی رئیس سازمان حفظ نباتات منتشر گردید. این محموله که از یکی از بنادر کشور مصر بارگیری شده، بعد از شناسایی و بررسی، نوعی آفت میوه نیز با خود به همراه داشت.

هرچند که واردات قاچاقی میوه از بعد اقتصادی ضربه سنگینی به تولید داخلی می زند، اما مسئله واردات بدون کنترل این محصولات از نظر بهداشتی و بیولوژیکی نیز بسیار حائر اهمیت است. تحقیقات نشان می‌دهد از ۲۳ نوع آفت مهم نباتی در کشور، ۱۶ نوع آفت از طریق واردات بدون نظارت محصولات کشاورزی به کشور بوده است و یا برای مبارزه با آفت کرم ساقه‌خوار برنج که ۳۰ سال پیش وارد کشور شد، تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار تن سم بکار رفته است.

میوه

هرچند که ظاهر موضوع حکایت از واردات قاچاقی این محصولات را دارد، اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که این واردات به شکل قانونی و در قالب واردات پیله‌وری بوده که مشمول سیاست‌های منع واردات نمی‌شود.

پیله‌ور که به فرد ساکن در مناطق مرزی با حداقل سه سال سابقه سکونت اطلاق می‌شود، می‌تواند با دریافت کارت پیله‌وری از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خود، به ازای صادر کردن برخی محصولات داخلی، حجم محدودی از کالای مورد نیاز خود را از کشور مقصد وارد کند.

این قانون که مشمول محصولات کشاورزی نیز می‌شود زمینه ساز سوءاستفاده برخی دلالان و وارد شدن حجم انبوهی از این محصولات به کشور شده که با توجه به تبعات منفی حاصل از این واردات، بازنگری در این قانون ضروری بنظر می‌رسد.

آنفلوانزای مرغی هم آمد

چندی پیش سازمان جهانی بهداشت حیوانات با انتشار گزارشی از شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی در ایران خبر داد. بر اساس این گزارش که به نقل از وزارت جهاد کشاورزی ایران منشر شده بود، این بیماری هفته گذشته در یکی از روستاهای استان مازندران شناسایی شده است.

مرغ

پس از انتشار این گزارش سازمان دامپزشکی کشور نیز با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تأیید خبر شیوع این بیماری در برخی استان‌های شمالی، از ساکنان این مناطق خواست که به علت احتمال گسترش این بیماری از خرید هرگونه طیور زنده از بازارچه‌های مرزی خودداری کنند.

در این میان برخی خبرها حکایت از وارد شدن این بیماری از طریق وزش بادهای شدید از طرف پاکستان به ایران دارد که تاکنون دو مرغداری صنعتی در استان‌های شمالی را نیز درگیر کرده است.

برنج و حواشی آن

همانطور که در بسته‌های خبری گذشته (تیغ دو لبه واردات برنج و دور زدن قانونی قانون) به موضوع واردت برنج اشاره شد، به دلیل اهمیت موضوع در این هفته نیز این مسئله مورد بررسی قرار گرفته است. هرچند که به گفته وزیر جهاد کشاورزی، واردات برنج ممنوع شده است اما علاوه بر مسئله ثبت سفارش، واردات قاچاقی این محصول نیز عاملی برای بی اثر شدن این ممنوعیت شده است.

برنج

در توضیح مختصری از مسئله ثبت سفارش، می توان به آمار ۲۵۰ هزار تنی واردات برنج از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تا اردیبهشت‌ماه اشاره کرد که با وجود ممنوع شدن واردت این محصول از این تاریخ، این حجم واردات بواسطه ثبت مجوزهای قبلی صورت گرفته است.

درکنار موضوع ثبت سفارش و واردات برنج از این مسیر، موضوع واردات قاچاقی این محصول نیز چالش دیگری است که در این رابطه مطرح می‌شود و به گفته برخی فعالان این بخش ماهانه ۵۰ هزار تن برنج از طریق قاچاق به کشور وارد می‌شود.

سایر خبرها

کاهش ۸ میلیارد دلاری واردات مواد غذایی

رئیس جمهور: «نیازمندی‌های کشاورزی ما در طول سال ۹۲ و ۹۳ به خارج کاهش پیدا کرده و روی پای خود ایستاده‌ایم و ما در این مدت ۸ میلیارد دلار مواد غذایی کمتر وارد کردیم».

واردات محصولات اساسی در دولت یازدهم بیشتر از دولت قبل است

عسگر اولادی: «در دولت یازدهم واردات محصولات کشاورزی نه تنها کم نشده، بلکه بیشتر هم شده است».

پیش بینی صادرات ۱۰۰ هزار تنی روغن به عراق

عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی روغن نباتی: «بستر لازم برای صادرات ۱۰۰ هزار تنی به کشور عراق صورت گرفته است که انتظار می‌رود به‌زودی نخستین محموله آن بارگیری شود».

موافقت با افزایش ۵ درصدی قیمت روغن نباتی

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی: «افزایش قیمت روغن نباتی به این دلیل است که انجمن روغن نباتی در سال جاری خرید دانه‌های روغنی از کشاورزان را به قیمت تضمینی تعهد کرده و این خرید برای انجمن مذکور حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان در هر کیلوگرم بار مالی اضافه پرداخت دربر دارد».

کاهش ۳۵ درصدی کشت برنج در مناطق غیرشمالی

مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی: «با توجه به سیاست‌گذاری‌ها وزارت جهاد کشاورزی، امسال سطح زیرکشت برنج در مناطق غیرشمالی کشور حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافت که البته در سال‌های آینده نیز این سیاست اعمال می‌شود».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: