معاون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی کشور خبر داد

ثبت ۱۲ هزار شکایت از جامعه پزشکی/محکومیت پزشکان در ۴۲ درصد پرونده‌ها

معاون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی کشور گفت: در سال گذشته ۶۷۰ میلیون بار مراجعه درمانی انجام شده که ۱۲ هزار مورد شکایت از جامعه پزشکی بوده و طبق اعلام سازمان تعزیرات حکومتی در تهران ۸۰ شکایت تعرفه‌ای ثبت شده است.

به گزارش عیارآنلاین، علی فتاحی امروز در نشست خبری گفت: در دنیا ۳ درصد خدمات درمانی منجر به شکایات می‌شود رسیدگی به شکایات ۲ بعد فنی و تخصصی دارد و باید مشخص شود کجا کوتاهی انجام شده است. این مهم نیست که این کوتاهی در نظام پزشکی بوده یا تعزیرات حکومتی‌،‌ دادسراهای عمومی یا دانشگاه‌ها رخ داده است.

وی تاکید کرد: با این وجود تشخیص قصور پزشکی را نمی‌توان از جامعه پزشکی گرفت. ما در دادسراهای نظام پزشکی و در بیمارستان‌ها به دنبال شاکی نیستیم بلکه وظیفه ما رسیدگی به شکایت و کشف خطاست. شاید گله وزیر بهداشت به نحوه رسیدگی به تخلفات نیست بلکه به اطاله دادرسی‌ها برمی‌گردد و مسیری است که قانون تعیین کرده و ما آن را اجرا می‌کنیم.

معاون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی کشور افزود: در سال گذشته ۶۷۰ میلیون بار مراجعه درمانی انجام شده که از این تعداد ۷٫۵ میلیون بیمار بستری شده‌اند و کل شکایت از جامعه پزشکی ۱۲ هزار مورد بوده است.

وی در مورد اینکه سازمان نظام پزشکی با تخلفات برخورد صنفی می‌کند گفت: ۵ هزار مورد در سازمان نظام‌پزشکی تشکیل پرونده شده است که در دادسراهای عمومی ۴۰ درصد آمار محکومیت پزشکان بوده اما در نظام‌پزشکی ۴۲ درصد بوده است بنابراین برخورد صنفی نمی‌شود بیمار برای شکایت کردن آزاد است.

فتاحی ادامه داد: سازمان تعزیرات حکومتی به شکایت تعرفه‌ای، عدم رسیدگی‌ها و مسائل بهداشتی رسیدگی می‌کند که در استان تهران ۱۸ هزار شکایت در سال ۹۳ به این سازمان شده است که ۹۷ درصد آن مربوط به مراکز تولیدی و توزیع مواد غذایی و فقط ۲٫۳ درصد به کادر درمانی برمی‌گردد.

وی ادامه داد: ۴۰۰ پرونده در استان تهران بوده است این در حالی است که ۹۶ میلیون بار مراجعه درمانی در استان تهران سال گذشته ثبت شده است. همچنین یک میلیون بستری گزارش شده و فقط ۸۰ شکایت تعرفه‌ای وجود داشته است.

معاون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی کشور درمورد سامانه ۱۶۹۰ گفت: این سامانه به اخذ شکایت تلفنی و بازرسی فعال از سوی دانشگاه‌ها متمرکز شده و در سال گذشته که این سامانه راه‌اندازی شد ۱۲۸ پرونده شکایت در دادسرای نظام پزشکی تهران تشکیل شده است.

فتاحی تصریح کرد: از این تعداد پرونده ۱۱۷ مورد به بیمارستان‌ها برمی‌گردد که البته ۷۰ درصد آن تبرئه شده است. ۱۱ مورد شکایت تعرفه‌ای نیز داشته‌ایم که از پزشکان بوده و با بررسی‌های انجام شده دریافت وجه اضافی فقط در ۵ مورد بوده که رای برایشان صادر شده است.

وی گفت: در کل کشور به جز تهران ۶۴ پرونده در حوزه تخلفات تعرفه‌ای داشته‌ایم که ۱۲ مورد به دریافت وجه اضافی توسط پزشکان برمی‌گردد.

منبع: سلامت‌نیوز

۱ دیدگاه

  1. بهرامی :

    من پرونده شکایتی از یک کلینیک دندانپزشکی در تهران مطرح کردم. بعد از شش ماه دویدن در شورای حل اختلاف- دادسرای جرایم پزشکی- معاونت درمان وزارت علوم و واحد انتظامی جرایم پزشکی متوجه شدم ایرادات بسیار زیادی نسبت به نحوه بررسی و رسیدگی به تخلف و جرایم جامعه پزشکی وجود دارد و تا به حال این گروه با لابی گری برخی از عوامل سازمان نظام پزشکی جرایم را درست و حسابی بررسی نمی‌کنند. برای مثال کلینیک پرونده نیمه کاره ایمپلنت من را باوجود تسویه حساب کامل کارهای انجام شده نگه داشته و من هشت ماه است که کار درمانم مسکوت مانده است و هیچ مرجعی برای رسیدگی به چنین موضوعی نیست.
    خدا پدر این وزیر بهداشت را بیامرزه که داره تا اونجا که میتونه تلاش میکنه تا از این ظلم و ستم کم کنه.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: