۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۹
دبیر انجمن نساجی:

جزئیات جلسه وزیر صنعت با تولیدکنندگان نساجی/ لایحه دائمی مالیات بر ارزش افزوده دو هفته دیگر در هیأت دولت

دبیر انجمن صنایع نساجی با تشریح جزئیات جلسه وزیر صنعت با تولیدکنندگان نساجی، گفت: قرار شد پیشنهاد خود را در مورد خروج این صنعت از فهرست مشاغل سخت و زیان‌آور و همچنین مالیات بر ارزش افزوده طی دو هفته آینده به وزیر صنعت ارائه کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی رئیس زاده در گفت‌ و گویی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت و فعالان صنعت نساجی برای بررسی و رفع مشکلات این بخش، اظهار داشت: در این جلسه ۲٫۵ ساعته، ابتدا آماری از صادرات و تولید پوشاک در دنیا ارائه شد که بر اساس آن، چین و هند بزرگترین صادرکنندگان پوشاک دنیا هستند به طوری که صادرات چین به ۷۰۰ میلیارد دلار می رسد و در کنار آن، صادرات ترکیه به عنوان کشور همسایه ما ۲۵ میلیارد دلار است. در چنین شرایطی صادرات پوشاک ایران در سال گذشته تنها ۶۴ میلیون دلار بوده است.

وی ادامه داد: در این جلسه به مشکلات تولیدکنندگان اشاره شد که برخی از آنها مختص صنعت نساجی بود و برخی نیز به طور کلی صنایع کشور را در بر می‌گیرد.

* صنعت نساجی، دیگر سخت و زیان‌آور نیست

رئیس زاده توضیح داد: احتساب صنعت نساجی جزء مشاغل سخت و زیان آور یکی از مشکلات فعلی تولیدکنندگان در این بخش است، زیرا زمانی که این صنعت جزء صنایع سخت و زیان آور محسوب شد، کارگران باید در فضایی نامناسب و با شرایطی سخت کار می‌کردند ولی در حال حاضر ماشین آلات کارخانه‌ها نوسازی شده و کارگران در شرایط بهتری کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه ۳۰ سال قبل در ارتباط با سخت و زیان آور بودن کار نساجی، کارگران صنعت نساجی ۱۰ سال زودتر بازنشست می‌شوند و کارفرما باید بابت این مسأله، اضافه پرداخت به بیمه داشته باشد که بار مالی را به بخش تولید وارد می‌کند.

وی افزود: همچنین در جلسه با وزیر صنعت در مورد مالیات بر ارزش افزوده بحث‌هایی مطرح و در نهایت قرار شد انجمن نساجی پیشنهادات خود را در مورد حذف صنعت نساجی از مشاغل سخت و زیان‌آور و همچنین موضوع مالیات بر ارزش افزوده طی دو هفته آینده به وزیر صنعت ارائه کند تا در لایحه دائمی قانون مالیات بر ارزش افزوده لحاظ شود.

* لایحه دائمی قانون مالیات بر ارزش افزوده دو هفته دیگر به دولت ارائه می‌شود

دبیر انجمن نساجی تصریح کرد: در حال حاضر لایحه دائمی قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است که طی دو هفته آینده پس از تصویب در این کمیسیون، به هیأت دولت ارائه خواهد شد تا بعد از آن به مجلس ارائه شود.

وی ادامه داد: سخت و زیان‌آور بودن شغل نساجی به خاطر ۳ عامل یعنی آلودگی صوتی، نور و آلودگی تنفسی مقرر شده بود که در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی جدید، این موارد برطرف شده‌اند و به جز در موارد خاص و نادر، شغل سخت و زیان آوری به حساب نمی‌آید.

وی در ادامه با بیان اینکه در جلسه فعالان صنعت نساجی با وزیر صنعت در مورد صادرات و مسائل مربوط به آن نیز صحبت شد، گفت: طرح ایجاد شهر پوشاک نیز در این جلسه مطرح شد تا از این طریق، واردات موقت پارچه در مناطق ویژه انجام و برای صادرات کالا اقدام شود.

به گفته رئیس زاده، وزیر صنعت در این جلسه بر لزوم اعطای جایزه صادراتی به تولیدکنندگان تأکید کرد و قرار شد در جهت حمایت از تولیدات داخلی، ۵۰ درصد هزینه حضور تولیدکنندگان ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی از سوی سازمان توسعه تجارت پرداخت شود.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: