سازمان توسعه تجارت خبر داد

واردات ۹۶هزار خودروی لوکس به کشور طی ۶ سال گذشته

سازمان توسعه تجارت اعلام کرد طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ حدود ۹۶هزار دستگاه خودروی لوکس به‌ارزش ۲میلیارد و ۵۱۹میلیون دلار به کشور وارد شد.

به گزارش عیارآنلاین، سال گذشته از محل مصوبات دولت قبل، ۷۱۱ دستگاه خودرو با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی.سی. به‌ارزش ۲۹٫۵میلیون دلار وارد شد که ۵۰۰ مورد آن به‌ارزش ۱۸٫۹ میلیون دلار به نیروی انتظامی و بنزهای پلیس و ۲۵ مورد آن به‌ارزش ۷۵۰هزار دلار به سفارتخانه‌های خارجی تعلق داشت.

سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: ادعای واردات بی‌رویه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. در سال ۱۳۹۳ ادعایی کاملاً بی‌اساس است زیرا مجموع واردات این نوع خودروها در سال گذشته بدون احتساب خودروهای نیروی انتظامی و خودروهایی با پلاک دیپلماتیک، ۱۸۶ دستگاه به‌ارزش ۹٫۸۵میلیون دلار است که همگی از محل ثبت سفارشات مصوبات دولت، قبل از ممنوعیت واردات این نوع خودروها انجام شده است.

بر پایه گزارش سازمان توسعه تجارت، واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در مجموع ۹۵هزار و ۶۷۳ دستگاه بوده که باعث خروج بیش از ۲میلیارد و ۵۱۰میلیون دلار ارز از کشور شده است.

سازمان توسعه تجارت در پاسخ به برخی منتقدان واردات خودرو اعلام کرد: سکوت در برابر حجم انبوه واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. در دولت گذشته و هیاهو در برابر میزان واردات این خودروها در سال ۱۳۹۳ به هیچ وجه پذیرفتنی و ناشی از وظیفه‌شناسی منتقدان نیست.

طبق گزارش سازمان توسعه تجارت میزان واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به‌تفکیک برندهای مشهور به این شرح است: پورشه ۱۸۱۷ دستگاه به‌ارزش ۱۷۱٫۹ میلیون دلار، لکسوس ۵۷۲۲ دستگاه به‌ارزش ۲۰۲٫۵ میلیون دلار، مازاراتی ۶۲ دستگاه به‌ارزش ۷٫۸۸ میلیون دلار، بنز ۵۶۷۶ دستگاه به‌ارزش ۳۶۱ میلیون دلار و سایر برندهای دیگر ۸۲هزار و ۳۹۷ دستگاه به‌ارزش یک‌میلیارد و ۷۸۹میلیون دلار بوده است.

سازمان توسعه تجارت بر پارادوکس برخی منتقدان در موضع‌گیری‌های‌شان تأکید کرد و اعلام داشت: مقایسه تعداد برند خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. واردشده در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ با تعداد واردات این نوع خودروها در سال ۱۳۹۳ آشکارا کاهش آن را تأیید می‌کند، به‌طوری که در سال گذشته به‌تفکیک برندهای مذکور، ۱۸ دستگاه پورشه به‌ارزش ۱٫۹میلیون دلار، ۳۰ دستگاه لکسوس به‌ارزش ۱٫۲۲میلیون دلار، ۱۲ دستگاه مازاراتی به‌ارزش ۱٫۱میلیون دلار، ۳۴ دستگاه بنز به‌ارزش ۳٫۳میلیون دلار و ۹۲ دستگاه با برندهای دیگر به‌ارزش ۲٫۳۲میلیون دلار به کشور وارد شده است.

منتقدان در حالی با سیاه‌نمایی، اقدام دولت یازدهم در کاهش واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. را نادیده گرفته‌اند که در سال ۱۳۹۳ میزان واردات این نوع خودروها به کل واردات خودرو ۲دهم درصد بود، در حالی که این میزان در سال ۱۳۹۲ به ۵٫۲ درصد، در سال ۱۳۹۱ به ۳۷ درصد، در سال ۱۳۹۰ به ۴۸٫۷ درصد و در سال ۱۳۸۹ به ۵۶٫۲ درصد می‌رسد. در سال ۱۳۸۸ نیز آمار واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی. به کل واردات خودرو در آن سال به بالاترین سطح خود یعنی ۷۵٫۸ درصد رسید که نشان‌دهنده واردات بی‌رویه این نوع خودروها در آن سال است.

بر پایه این گزارش واردات ۱۸۶ دستگاه خودروی بالای ۲۵۰۰ سی.سی. در سال ۱۳۹۳ در مقایسه با واردات ۴۱۰۱ دستگاه خودروی بالای ۲۵۰۰ سی.سی. در سال ۱۳۹۲ که با کاهش ۹۵درصدی واردات این خودروها همراه بوده از این واقعیت پرده برمی‌دارد که واکنش منتقدان دولت در برابر لوکس‌سواری سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ چیزی جز سر به گریبان فرو بردن و سکوت پیشه کردن نبوده است و این با هیاهوی امروز که کاهش چشمگیر واردات خودرو را شاهد هستیم یک‌سره بیگانه است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: