۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۸
یک کارشناس صنعت:

ترفند‌های دور زدن قانون استفاده حداکثری از توان داخل از سوی دولتی‌ها/ واردات فاقد توجیه توربین، کود و سم

یک کارشناس بخش صنعت با اشاره به برخی روش‌های سازمان‌های دولتی در دور زدن قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، گفت: ارائه سفارش‌های بالاتر از توان تولید شرکت‌های داخلی و اظهار بی‌اطلاعی از تولیدات داخل از جمله این روش‌ها است.

به گزارش عیارآنلاین، آرمان خالقی در گفت‌ و گویی اظهار داشت: یکی از مشکلات تولید‌کنندگان داخلی، واردات تجهیزات مشابه تولیدات داخل است که به منظور حل این مشکل، در دولت قبل مقرر شد یک بانک اطلاعاتی از تجهیزات تولید داخل توسط وزارت صنعت فراهم شود تا در خرید شرکت‌های دولتی مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: این مسئله به طور جدی‌تر در دولت جدید مورد پیگیری قرار گرفته که باید ببینیم به چه نتیجه‌ای می‌رسد.

خالقی با اشاره به تصویب قوانینی در جهت حمایت از تولیدات داخلی، گفت: یکی از مقررات داخلی این است که اگر امکان تولید کالا یا تجهیزاتی در داخل وجود داشته باشد، برای واردات آن اقدام نشود ولی بر سر اجرای این قانون موانعی وجود دارد.

روش‌های دور زدن قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل

وی توضیح داد: یکی از این موانع، آن است که مسئول خرید شرکت‌های دولتی اعلام می‌کند قصد داریم خرید یکپارچه انجام دهیم و به این ترتیب، سفارش بالایی برای خرید تجهیزات انجام می‌شود که این حجم از سفارش در توان یک تولید‌کننده داخلی نیست، در عین حال، تولید‌کنندگان داخلی نیز چندان با یکدیگر همکاری ندارند تا با تشکیل کنسرسیوم نسبت به تأمین نیاز شرکت‌های دولتی اقدام کنند.

خالقی افزود:‌ به این ترتیب تولید‌کنندگان داخلی از حضور در مناقصه شرکت‌های دولتی باز می‌مانند و در نتیجه شرکت‌های خارجی جایگزین آنها می‌شوند.

این کارشناس صنعت با تأکید بر لزوم طراحی مناقصه‌های داخلی بر اساس توان تولید داخل، گفت: یکی دیگر از موانع موجود بر سر راه استفاده از توان تولید داخل این است که شرکت‌های دولتی اعلام می‌کنند ما از توان تولید داخل اطلاعی نداریم و نمی‌دانیم چه کالاهایی در کشور تولید می‌شوند.

وی افزود: برای حل این مشکل قرار شد یک بانک اطلاعاتی از توان تولید‌کنندگان داخلی شکل گیرد تا مشخص شود برای هر محصول چقدر امکان تولید داخل وجود دارد.

سازمان مدیریت بر مصرف بودجه سازمانها نظارت کند

وی اظهار داشت: به منظور جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل، سازمان مدیریت باید توجه زیادی به بودجه تخصیصی به سازمان‌های دولتی داشته باشد تا این بودجه بر مبنای حمایت از تولید داخل مصرف شود.

خالقی ادامه داد: از این طریق، انحراف در مصرف بودجه کاهش می‌یابد و فقط کالاهایی وارد می‌شوند که امکان ساخت داخل نداشته باشند.

واردات کود و سموم کشاورزی

وی با اشاره به واردات برخی تجهیزات و کالاها در صنعت نفت با وجود ساخت داخل، گفت:‌ این اتفاق در بخش کشاورزی نیز می‌افتد به طوری که شاهد واردات کود و سموم کشاورزی هستیم و واردات این نوع محصولات بدون مدیریت انجام می‌شود.

* واردات توربین‌های بادی و تجهیزات انرژی خورشیدی

این کارشناس صنعت همچنین با اشاره به واردات توربین‌های بادی و تجهیزات کاربردی در استفاده از انرژی‌های خورشیدی، گفت: در حال حاضر توان داخلی بالایی برای تولید این نوع تجهیزات داریم ولی واردات آن جایگزین تولید داخل شده است.

وی تأکید کرد: برای جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل بهتر است از تشکل‌های تخصصی در مورد توان تولید این نوع کالاها در داخل استعلام شود و بر اساس آن در مورد واردات تصمیم‌گیری صورت گیرد.

منبع: فارس

 

 

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: