۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۴
رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران:

بعد از ۳۶ سال تجربه به اقتصاد مقاومتی رسیدیم/ مهرهایی که بلای جان تولید شده است

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان این که بعد از ۳۶ سال تجربه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی رسیده‌ایم گفت:‌ تاریخ نشان می‌دهد که در مقطعی هر کالایی که می‌خواست وارد شود باید مهر عدم ساخت داخل را می‌خورد، اما بلای جان تولید شد.

به گزارش عیارآنلاین، یحیی آل اسحاق رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران در نشست «تحریم تولید ملی» با حضور حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس شورای اسلامی، آرمان خالقی عضو هیت مدیره خانه صنعت و معدن در محل خبرگزاری تسنیم اظهارداشت: در اقتصاد ایران بعد از ۳۶ سال به تجربه در مدل های مختلف در نهایت به نسخه ای رسیدیم که حاصل تمام هزینه فایده هایی است که در این مدت داشته ایم.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در نهایت به نسخه اقتصاد مقاومتی رسیده ایم، گفت: بخشی از اقتصاد مقاومتی به درون زای برون نگر می پردازد، این دقیقاً موضوع بحث جلسه ماست، چرا که تولید به همین بسته است، ضمن آنکه تحریم و غیر تحریم و سایر سیاست های دولت به همین نگاه بر می گردد.

آل اسحاق با تاکید بر اینکه رشد توسعه هر کشور را به چگونگی ارزش افزوده اقتصاد همان کشور بستگی دارد گفت:‌ اگر رشد اقتصادی مناسب باشد رفاه و سایر شاخص های اقتصادی درست می شود؛ تولید نخ تسبیح همه مسائل اقتصادی کشور است.

وی در مورد مشکلات داخلی برای عدم تحقق برنامه های تولید معتقد است: امروزه جنگ محصولات و کالاها به گونه ای است که محور اصلی خریداران و تصمیم گیران است. کالاها در داخل و خارج با هم می جنگند. هر چقدر کیفیت کالا بالا و قیمت پایین در بازار رقابت تولید برنده است. به همان نسبتی که این دو شاخص مراعات نمی شود تاثیر واقعی را در اقتصاد و تولید نخواهیم داشت.

این فعال اقتصادی افزود: از همان روز اول بعد از انقلاب موضوع خودکفایی مطرح بوده است.صدای رهبری و تولید کننده ها در این خصوص در آمده است. چرا اینطور است؟ به نظر من به جای احساس باید ادراک مباحث را داشته باشیم.

آل اسحاق با تأکید براینکه از نظر فکری کاملاً زمینه آماده است که باید حمایت از تولیدات ملی انجام شود، تصریح کرد: آنچه مهم است این که آرزو و ایده زمانی عملیاتی می شود که واقعیت های آن موضوع را بتوان پیش بینی کرد.

به گفته وی، در هر موضوع اقتصادی باید واقعیت های اقتصادی همان موضوع را پیش بینی کرد چراکه روابط حاکم بر اقتصاد روابط واقعی است؛‌از همین رو باید واقعیت ها به صورت واقعی، ادراکی و ریشه ای مورد بحث قرار گیرد و باید بر درون زای برون نگر و واقعیت نگر آرمان گرا تأکید کرد. اگر با این محورها در اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی پیش برویم شاید به جایی برسیم.

در بخش دیگر این نشست آل اسحاق به موضوع چالش‌های تولید و قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: تاریخ نشان میدهد که در مقطعی هر کالایی که می خواست وارد شود، باید مهر عدم ساخت داخل را می خورد که این موضوع در گام نخست نتایج مثبتی داشت، ولی در آینده بلای جان تولید شد.

وی با بیان اینکه این مُهر بلای جای تولید کننده، مصرف کننده شده بود، تصریح کرد: ما تجربیات این طوری هم داریم ولی گیر کار جای دیگری است. واقعیت این است که این مقوله عرضه و تقاضا دارد که آنها هم منافعی دارند اگر واقع نگر نباشیم و برای این ذینفعان حق واقعی قائل نباشیم هر جا را بگیریم مشکل از جای دیگر بیرون می زند.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: تولید کننده باید بداند که در یک فضای رقابتی کار می کند و با این نگاه باید کیفیت محصولات خود را افزایش دهد، چراکه بازار انحصاری مستمر نخواهد بود و روزی شکست خواهد خورد.

آل اسحاق ریشه تمام مشکلات اقتصادی کشور را در این دانست که دولت از عاملیتی بعد از ۳۶ سال نتوانسته به دولت حاکمیتی برسد و ادامه داد: تازمانی که دولت از دولت عاملیتی و دخالتی به دولت حاکمیتی نرسد تمام این مشکلات را داریم. اما مشکل بر نسخه ای است که دولت را در این تغییر مسیر کمک می کند؛ یکی از راه های تغییر این مسیر تقویت تشکل هاست. بنابراین راهکار جدی برای حل یک مشکل عمده کشور تقویت تشکل ها است به گونه ای عملاً بتوانند دخالت داشته باشند.

منبع: فارس

 

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: