۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۰

واردات میوه با رانت دولتی صورت میگیرد

در صورتی که قاچاق میوه ادامه داشته باشد، بخش خصوصی برای برچیدن رانت‌های موجود و کنترل واردات میوه قاچاق، دست به دامان مراجع قانونی و مجلس خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرعامل اتحادیه باغداران دماوند امروز با اعلام این خبر گفت: برداشت گیلاس و آلبالو از باغ‌های شهرستان دماوند آغاز شده و انتظار می‌رود تا اواسط مردادماه ادامه داشته باشد.

مجتبی شادلو افزود: از ۱۲۸ هکتار اراضی شهرستان دماوند که زیر کشت محصولات آلبالو قرار دارد، حدود ۶۰۰ تن و کمتر از ۷۰ هزار تن گیلاس نیز از باغ‌های مناطق مرتفع دماوند برداشت می‌شود که به مرور وارد بازار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سرمازدگی روزهای نخست سال باعث شد برداشت گیلاس نسبت به سال گذشته با کاهش حجم تولید همراه باشد و وضعیت اقلیم و آب و هوایی تفاوت کیفیتی بین محصولات تولیدی دماوند و منطقه لواسانات شمال شهر تهران را ایجاد کرده است که برای صادرات آن باید برنامه‌ریزی شود.

شادلو ادامه داد: حضور گسترده دلال‌ها و واسطه‌ها باعث افزایش قیمت آلبالو و گیلاس می‌شود، به‌طوری که این نرخ با فاصله قیمتی قابل توجهی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد که حباب افزایش قیمت آن نصیب دلال‌ها می‌شود.

واردات با رانت دولتی

مدیرعامل اتحادیه باغداران دماوند با اشاره به وضعیت میوه‌های قاچاق تصریح کرد: در حالی حجم گسترده انواع میوه قاچاق در میادین سطح شهر تهران و خرده‌فروشی‌ها در اختیار مردم قرار می‌گیرد که کاملاً تازه بوده و مسلما با کانتینرهای یخچال‌دار وارد کشور شده است.

وی یادآور شد: واردات چنین حجمی از میوه در شرایطی که مرزهای کشور تحت کنترل نیروهای انتظامی قرار دارند، تنها یک مسئله را به ذهن متبادر می‌کند. واردکنندگان میوه قاچاق از رانت‌های دولتی استفاده می‌کنند.

شادلو تأکید کرد: در حالی که ورود هر نوع میوه به میادین اصلی تره‌بار تهران از مراکز مختلف کشور با فاصله زمانی قابل توجه همراه است، ورود چنین حجمی با این طراوت و تازگی نشان‌دهنده پشتوانه‌های قوی است که باید به آن خاتمه داده شود.

وزارت جهاد کشاورزی کنترل مرزها را از نیروهای انتظامی بخواهد

وی اظهار داشت: پس از تصویب قانون افزایش بهره‌وری و قانون تمرکز و انتزاع مدیریت واردات محصولات کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی است؛ لذا در شرایط کنونی که به شکل بی‌ضابطه‌ای واردات میوه در سراسر بازار آغاز شده است، وزارت جهاد کشاورزی باید به قاچاق میوه خاتمه دهد.

شادلو همچنین گفت: به شکل قانونی، کنترل مرزها در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی است، لذا وزارت جهاد کشاورزی باید از نیروهای انتظامی بخواهد نسبت به کنترل مرزها دقت بیشتری داشته باشند تا شاهد ورود گسترده میوه‌های قاچاق به کشور نباشیم.

بخش خصوصی دست به دامن بیت رهبری و مجلس می‌شود

مدیرعامل اتحادیه باغداران دماوند افزود: در صورتی که اقدامی برای کنترل قاچاق صورت نگیرد و با عرضه گسترده میوه‌های تابستانه همچنان شاهد میوه‌های قاچاق در سطح بازار باشیم، بخش خصوصی برای کنترل وضعیت فعلی دست به دامان مراجع قانونی و مجلس خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید پاسخگوی حجم قابل توجهی میوه و حتی میوه‌های آلوده به کشور باشد و برای کنترل قاچاق از همه ابزارهای ممکن استفاده کند.

شادلو تصریح کرد: بخش خصوصی که فاقد ابزارهای نظارتی و قانونی است، جز مکاتبه، مصاحبه و استمداد از قوه‌های ناظر بر دولت، کار دیگری نمی‌تواند بکند، اما در صورتی که دلسوزی برای تولید داخلی وجود داشته باشد، به رانت‌های موجود در قاچاق میوه خاتمه داده می‌شود.

منبع: ایانا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: