رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور

طرح بیابانزدایی در ۳ میلیون هکتار اراضی طبیعی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح ۳ میلیون هکتاری بیابان‌زدایی کانون‌های بحرانی درجه یک در قالب برنامه ۶ توسعه در دستور کار است که برای آن ۷۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش عیارآنلاین، خدا کرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز در حاشیه همایش روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی که در محل این سازمان برگزار شد، گفت: در قالب برنامه ۶ ساله توسعه طرح ۳ میلیون هکتاری بیابان‌زدایی کانون‌های بحرانی درجه یک را در دستور کار داریم و برای تحقق این موضوع به ۷۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و هزینه هر هکتار از این عملیات ۲٫۵ میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه علیرغم بودجه‌های محدود در تلاشیم تا این عملیات متناسب با تخصیص‌ها صورت گیرد، افزود: طرح عملیات بیابان‌زدایی برنامه ۶ ساله توسعه از امسال آغاز شده و تا پایان این برنامه ادامه دارد، طوری که در قالب این طرح سالانه ۵۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی انجام می‌شود.

جلالی بیان داشت: باید با بهره‌گیری از مشارکت مردم  طرح‌های بیابان‌زدایی و جنگل‌کاری برای مردم اقتصادی باشد، ضمن اینکه سیاست‌ راهبردی سازمان جنگل‌ها مبتنی بر بهره‌گیری از مشارکت مردمی است.

وی افزود: با تولید گیاهان دارویی در راستای بهره‌گیری از مشارکت مردم در مبارزه با طرح‌های بیابان‌زدایی علاوه بر تثبیت خاک و شن‌های روان به درآمد جوامع محلی نیز کمک می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال گذشته ۵۰ هزار هکتار جنگل‌کاری با مشارکت مردم انجام شد و در این طرح کاشت و تامین نهال بر عهده سازمان جنگل‌ها و مراقبت و نگهداری از آنها بر عهده جوامع محلی بوده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تصریح کرد: از زمستان سال گذشته در حاشیه دریاچه ارومیه در راستای مقابله با بیابان‌زدایی عملیات خوبی انجام شده که می‌توان در رابطه با این موضوع به کاشت نهال و بذکاری در سطح هشت هزار هکتار از عرصه‌های دریاچه ارومیه اشاره کرد.

وی با اشاره به طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: سال گذشته برای اولین بار سازمان جنگل‌ها در طرح احیای دریاچه ارومیه شرکت کرد و ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص یافت.

جلالی بیان داشت: امسال هم مبلغ ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح اختصاص یافته که در صورت تخصیص آن تا پنج سال آینده می‌توان امید داشت که عملیات بیابان‌زدایی و جنگل‌کاری در حوزه دریاچه ارومیه اجرایی شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به هزینه مالچ‌پاشی برای تثبیت شن‌های روان، تصریح کرد: هزینه هر لیتر مالچ دو هزار تومان است در حالی که در گذشته مبلغی بابت خرید مالچ از سوی سازمان جنگل‌ها پرداخت نمی‌شد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ایران با ۱ + ۵ برای بازگرداندن پول‌های بلوکه شده ایران و تزریق این پول برای حفظ منابع طبیعی توافق کرده و اگر این امر محقق شود قطعا دولت توجه ویژه‌ای به منابع طبیعی و سازمان‌ جنگل‌ها خواهد.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: