مخالفت وزارت صنعت با توسعه بازارچه‌های مرزی

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با توسعه بازارچه‌های مرزی موافق نیست و در واقع این بازارچه‌ها را مخل مبادلات تجاری می‌داند.

به گزارش عیارآنلاین، ولی‌اله افخمی‌راد در کارگروه ارتقاء معیشت مرزی که با هدف بررسی پیشنهادها برگزار شد، اظهار کرد: نظام تجارت در جهان بر پایه علم، ایجاد شده است و اقدامات دور از این رویه در نظام تجاری ایجاد اخلال می‌کند؛ تاکنون گزارش‌های مستندی در رابطه با نقش و جایگاه بازارچه‌ها در ارتقای توان معیشت مرزنشینان به طور واضح وجود نداشته که ثابت کند فعالیت این بازارچه‌ها باعث ماندن افراد مرزنشین در مرز می‌شود و به نظام تجاری هم آسیب نمی‌زند.

وی با اشاره به پیشنهاد وزارت کشور برای حفظ بازارچه‌های مرزی و توسعه خدمات قابل ارائه در مرزها، یادآور شد: اگرچه موضوع ارتقاء سطح سلامت مرزنشینان و افزایش تعاملات اقتصادی در بازارچه‌ها مطرح شده است، اما در برخی مرزها عملا با کشورهای همسایه ارتباطی نداریم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با توسعه بازارچه‌های مرزی موافق نیست، یادآور شد: با توسعه بازارچه‌ها به این مفهوم که در مرزها فضای جغرافیایی تشکیل شود و اقدام به مبادلات تجاری شود موافق نیستیم. در واقع، وزارت صنعت، معدن و تجارت بازارچه‌ها را مخل مبادلات تجاری تلقی می‌کند.

به گفته افخمی‌راد، توسعه بازارچه‌ها اقدامی خلاف روال جاری تجارت کشور است که نه تنها نباید به توسعه آنها فکر کنیم، بلکه باید به دنبال اشتغال‌زایی برای مرزنشینان در نقاط دیگر باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه می‌توان بازارچه‌های موثر در ارتقاء معیشت مردم را حفظ کرد، گفت: اگر بازارچه‌هایی وجود دارند که به ارتقای معیشت مردم کمک می‌کنند و اثرگذار هستند، می‌توانیم آنها را حفظ کنیم تا به کارشان ادامه دهند، اما در نهایت نباید به دنبال توسعه بازارچه باشیم و به کشورهای همسایه فشار بیاوریم که بازارچه ایجاد و فعال کنند. معتقدم، باید به بازارچه‌های موجود اکتفا کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تأکید بر اینکه کنترل بازارچه‌ها امری دشوار است، خاطرنشان کرد: بازارچه‌ها زیرساخت‌های لازم را ندارند، بنابراین بهتر است که فضای جدیدی به ۲۶ بازارچه موجود در سراسر کشور اضافه نشود.

به گفته افخمی‌راد، بازارچه‌های مرزی باید مجددا مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرند و اقدامات لازم در جهت ارتقاء آنها به مرز رسمی صورت بگیرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: