چهارمین بسته خبری اقتصاد کلان منتشر شد

بیکاری و مصرف کالای ایرانی؛ دو کفه ترازو!

اگر فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در میان مردم نهادینه نشود، نه اشتغال رشد می کند و نه ظرفیتی برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار فراهم خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، چهارمین بسته خبری اقتصاد کلان به دو موضوع بیکاری فارغ‌التحصیلان و حذف یارانه ثروتمندان می پردازد. در ادامه نیز مهمترین اخبار هفته سوم خرداد ماه در حوزه اقتصاد کلان مرور خواهد شد.

بیکاری و مصرف کالای ایرانی دو کفه ترازو!

در هفته گذشته وزیر کار اعلام کرد حدود ۴۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند و این میزان در سال آینده افزایش خواهد یافت. در همین راستا غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون تولید و اشتغال گفته است ۹۶ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارت شغلی ندارند.

علی ربیعی راه حل این مشکل را در راه اندازی اشتغال بزرگ می داند و می گوید: «در این خصوص فراخوان آموزش فارغ‌التحصیلان را مدنظر قرار داده و کارآفرینان نیز در این خصوص آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت».

اما آنچه در پایان هرگونه خط تولید باید قرار بگیرد مصرف کالای تولیدی است. عبد الله موسوی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه رفع تمام مشکلات اقتصادی در گرو توجه به تولید داخلی است گفت: «معضل اصلی کشور بیکاری است که تنها راه برون رفت از آن خرید کالای ایرانی است».

بنابراین به نظر می رسد اگر فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در میان مردم نهادینه نشود، نه اشتغال رشد می کند و نه ظرفیتی برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار فراهم خواهد شد.

یارانه ثروتمندان؛ مسئله این است؟

در این روزها بحث هایی پیرامون حذف یارانه ثروتمندان مطرح می شود چرا که مطابق با مصوبه مجلس در تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۳ اعلام شده بود در سال ۹۴ باید یارانه ثروتمندان حذف شود.

اما موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه تخلف دولت در زمینه اجرای مصوبات هدفمندی یارانه ها را فراتر از یارانه ثروتمندان می داند و عمل دولت یازدهم را همچون دولت قبل سلیقه ای دانست.

عضو کمیسین برنامه بودجه پیشنهاد حذف یارانه ثروتمندان را از دولت دانست. وی همچنین ابراز داشت: «دولت در پرداخت یارانه تولید به وظیفه قانونی خود عمل نکرده است».

آنچه به نظر می رسد این است که ضررهای ناشی از عدم از عدم اجرای گام های هدفمند سازی یارانه ها بسیار بیشتر از موضوعاتی همچون حذف یارانه ثروتمندان می باشد و لازم است توجه به تخلف دولت در هدفمند سازی قیمت ها، بیشتر از توجه به حذف یارانه ثروتمندان باشد.

سایر اخبار

ایران به پرداخت ۱۳میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار جریمه در کرسنت محکوم شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیح درباره پرونده کرسنت گفت: این پرونده بسیار حساسی است و در یک مرحله ایران را محکوم به پرداخت ۱۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار کرده و به همین جا هم ختم نمی‌شود.

دولت باید تا مرداد برنامه ششم را به مجلس برساند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس احتمال تمدید برنامه پنجم توسعه برای یک سال دیگر را ضعیف برشمرد و گفت: «دولت باید تا مردادماه امسال لایحه برنامه ششم را به مجلس برساند».

تعیین تکلیف مالیات اصناف تا هفته آینده

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از تعیین تکلیف مالیات بر درآمد اصناف تا هفته آینده خبر داد.

پرونده ۳۵۸ بدهکار دانه‌درشت بانکی تعیین تکلیف شد

ظاهراً بانک مرکزی به‌تازگی تغییری در فهرست بدهکاران کلان بانکی ایجاد و آن را به قوه قضائیه ارسال کرده است که براساس فهرست جدید گویا تکلیف پرونده ۳۵۸ بدهکار دانه‌درشت روشن شده است.

تعداد مؤسسات اعتباری غیرمجاز بیش از ۵۰۰ مورد است

سخنگوی قوه‌قضائیه با بیان اینکه تعداد مؤسسات غیرمجاز مالی‌ و اعتباری بیش از ۵۰۰ مورد است، گفت: «مؤسسه مالی و اعتباری میزان منحل شده است و پرونده‌ برخی مؤسسات مالی و اعتباری بعضاً بزرگ در حال رسیدگی است و احتمال انحلال ‌آنها وجود دارد».

ایران دومین نرخ سود بانکی بالای جهان را دارد

کارشناس ارشد مسائل بانکی گفت: «ایران در جهان رتبه دوم را از لحاظ نرخ بالای سود سپرده ها و همین طور نرخ بالای سود تسهیلات بانکی دارد و رقابت برای جذب سپرده های مردمی و نقدینگی با نرخ سود بانکی بالا به ادامه حیات صنعت بانکداری آسیب می زند».

افزایش وام ازدواج سیاست بانک مرکزی نیست

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه افزایش وام ازدواج سیاست بانک مرکزی نیست، گفت: «تاکنون بیش از یک میلیون و ۲۸۷ وام درسال ۹۴ داده شده است».

آرژانتین و اروگوئه برای حذف دلار از تجارت پیمان‌نامه امضاء کردند

آرژانتین و اروگوئه با امضای تجارت دوجانبه با پولهای ملی، به سلطه دلار در کشورها پایان می‌دهند.

احتمال افزایش سقف وام مسکن تا ۵۰ درصد ارزش ملک

مدیرعامل بانک مسکن گفت: «تلاش می کنیم پس از موافقت بانک مرکزی سقف وام تا ۵۰ درصد ارزش ملک افزایش یابد».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: