گزارش مرور آماری انرژی جهان(۵)

رتبه ۱۰ مصرف انرژی جهان به ایران رسید

میزان مصرف انرژی در ایران طی سال میلادی گذشته معادل ۲۵۲ میلیون بشکه نفت برآورد شده که تنها از مصرف انرژی ۹ کشور کمتر بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، بریتیش پترولیوم در گزارش جدید خود موسوم به مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۵ از رتبه دهمی ایران در مصرف انرژی بین کشورهای جهان خبر داده است.

بر اساس برآوردهای این شرکت انگلیسی در سال ۲۰۱۴ معادل ۲۵۲ میلیون بشکه نفت در ایران انرژی مصرف شده است. انرژی های مصرفی شامل نفت خام، گاز، ذغال سنگ، برق هسته ای، و انرژی های تجدیدپذیر و اولیه بوده است.

مصرف انرژی ایران در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل از آن ۳٫۲ درصد رشد داشته است. در سال ۲۰۱۳ معادل ۲۴۴ میلیون بشکه نفت در ایران انرژی مصرف شده بود.

چین بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان در سال ۲۰۱۴ شناخته شده است. مصرف انرژی این کشور معادل ۲۹۷۲ میلیون بشکه نفت بوده است. آمریکا با مصرف ۲۲۹۸ میلیون بشکه ای در رتبه دوم و روسیه با ۶۸۱ میلیون بشکه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۲٫۰۲۴ میلیون بشکه نفت خام در ایران مصرف شده است. مصرف نفت خام کشور نسبت به سال قبل از آن ۱۴ هزار بشکه در روز معادل ۲ درصد کاهش داشته است.

مصرف نفت خام ایران معادل ۲٫۲ درصد کل مصرف نفت خام در جهان بوده و این کشور رتبه ۱۱ بزرگترین کشور مصرف کننده نفت خام در جهان را به خود اختصاص داده است.

اما مصرف گاز طبیعی ایران رشد ۶٫۸ درصدی داشته و به ۱۷۰٫۲ میلیارد مترمکعب رسیده است. ایران در سال پیش از آن ۱۵۹٫۴ میلیارد مترمکعب گاز مصرف کرده بود.

مصرف گاز ایران در سال ۲۰۱۴ معادل ۵ درصد کل مصرف گاز در جهان بوده است. ایران چهارمین مصرف کننده بزرگ گاز در جهان شناخته شده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: