نهمین بسته خبری کشاورزی:

دور زدن قانونی قانون

در بسته خبری این هفته کشاورزی، موضوع ثبت سفارش واردات محصولات کشاورزی، روند توسعه تجارت مواد غذایی با روسیه و وضعیت خرید تضمینی شیرخام مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش سرویس کشاورزی عیارآنلاین، در بسته خبری این هفته، موضوع ثبت سفارش واردات محصولات کشاورزی، روند توسعه تجارت مواد غذایی با روسیه و وضعیت خرید تضمینی شیرخام مورد بررسی قرار گرفته است.

دور زدن قانونی قانون

برنجبر اساس گزارش مرکز گمرک، در دوماهه ابتدایی سال جاری ۱۴۹ هزار تن برنج به ارزش ۱۵۳ میلیون دلار وارد کشور گردید. هرچند که این حجم واردات در مقایسه با مدت مشابه خود در سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته، اما به گفته دبیر انجمن برنج ایران، نیازی به واردات برنج در سال جاری وجود ندارد.

واردات این حجم برنج درحالی صورت گرفته که از ابتدای اسفند سال گذشته واردات این محصول از سوی وزارت جهاد کشاورزی ممنوع شده بود. معاون وزیر جهاد کشاورزی در توضیح چرایی واردات این محصول با وجود ممنوع بودن آن تصریح کرد که این واردات مربوط به ثبت سفارشات قبل از تصویب و ابلاغ ممنوعیت واردات این محصول می‌باشد.

بنظر می‌رسد ثبت سفارش واردات محصولات کشاورزی در زمان نبود منع واردات، به روشی برای دور زدن قانون در زمان اعلام ممنوعیت واردات آن محصول تبدیل شده است. واردات ۲۵۰ هزار تنی برنج از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تا کنون، همزمان با ممنوعیت واردات این محصول، مؤید همین موضوع است.

ثبت سفارش برای واردات یک محصول آن هم بدون درنظر گرفتن سقف زمانی، علاوه بر کم اثر کردن سیاست‌های دولت، به نوعی چک سفید کشیدن برای واردکنندگان محصولات کشاورزی به شمار می‌رود. همه این ها در حالی است که در کنار واردات رسمی چند ماهه اخیر، حدود ۳۰ هزار تن نیز به شکل قاچاق وارد کشور شده که احتمال آلوده بودن آن‌ها نیز وجود دارد.

حرکت کُند تجارت با روسیه

روسیه - ایران توسعه تجارت مواد غذایی بین ایران و روسیه هرچند که روند کندی را طی می‌کند، اما در ماه‌های گذشته روسیه با واردات محصولات شیلاتی از ایران موافقت کرد. بر همین اساس، سازمان دامپزشکی ایران نیز به عنوان مرجع اعطای تاییدیه بهداشتی، چند واحد تولیدی را برای ارسال محصولات خود به روسیه معرفی کرد.

در همین راستا، سال گذشته محموله‌ای ۹ تنی میگو و امسال نیز محموله‌ای ۲۰ تنی به روسیه ارسال شده است. هم‌اکنون نیز هیئتی روسی در حال بازدید از سردخانه‌ها و مراکز فرآوری قزل‌آلای ایرانی هستند تا با انعقاد تفاهم‌نامه، صادرات به این کشور آغاز شود.

از سوی دیگر، طبق توافقات صورت گرفته بین دو کشور، ایران به ازای صاردات محصولات غذایی به روسیه، از این کشور غلاتی همچون گندم و ذرت خریداری می کند. روسیه اخیراً یک محموله ۱۰۰ هزار تنی غلات را به ایران ارسال کرده است که احتمال دارد در همین راستا باشد.

حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات ایران نیز با بیان اینکه تجار دو کشور قراردادهایی را با یکدیگر منعقد کرده‌اند، از برنامه ایران برای صادرات ۱۰ هزار تنی به روسیه در سال جاری خبر داد.

طرحی برای نجات شیر

شیربا گذشت بیش از پنج ماه از آغاز طرح خرید تضمینی شیرخام، وزارت جهاد کشاورزی با تدوین طرحی در ستاد تنظیم بازار، تصمیم به ساماندهی وضعیت خرید این محصول با همین قیمت گرفته است. این طرح تا هفته آینده به صورت بسته حمایت از تولید و صنایع شیر خام تصویب خواهد شد که به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، منافع تولیدکنندگان شیر و همچنین درخواست‌های صنایع لبنی مدنظر خواهد بود.

بعد از آنکه سال گذشته دامداران نسبت به پایین بودن قیمت خرید شیرخام اعتراض کردند، دولت افزایش قیمت این محصول از هر کیلو ۱۲۵۰ تومان به ۱۴۴۰ تومان را تصویب کرد. اما با این حال، صنایع لبنی از این مصوبه امتناع کرده و همچنان این محصول را به قیمت قبل و حتی در برخی استان‌ها کمتر خریداری می‌کردند.

دولت که نتوانسته بود صنایع لبنی را مجاب به خرید شیرخام به قیمت موردنظر کند، تصمیم گرفت مابقی قیمت شیرخام را به شکل یارانه به دامدارن پرداخت کند. اما بعد از مدتی نیز دولت نتوانست به وعده خود برای تأمین یارانه شیرخام عمل کند. به طوریکه به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران هنوز بخشی از یارانه ۲۲۵ میلیارد تومانی بهار سال ۹۳ بین دامداران توزیع نشده است.

بعد از انکه دولت نتوانست یارانه‌های دامداران را پرداخت کند، تصمیم به خرید تضمینی شیرخام در برخی از استان‌ها گرفت تا بتواند از طریق تنظیم بازار و ایجاد رقابت بین صنایع لبنی، قیمت خرید این محصول را افزایش دهد.

سایر اخبار مهم

توافق ایران و ایتالیا برای تشکیل کمیته مشترک کشاورزی

محمود حجتی در سفر خود به ایتالیا با همتای خود در این کشور دیدار کرد که در این دیدار هر دو طرف با تشکیل کمیته مشترک کشاورزی بین دو کشور موافقت کردند.

توان تولید نیمی از نیاز کود کشور را داریم

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی: «طی سال گذشته معادل ۵۰۰ میلیون دلار کود شیمیایی از خارج خریداری و وارد کشور شده است، در صورتی که دولت به جای واردات می‌تواند از ۳۰۰ کارخانه تولیدی که توانایی بیش از ۵۰ درصد نیاز داخلی به کود را دارند، حمایت کند».

تنظیم بازار میوه را به تشکل‌ها واگذار کنید

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی: تجربه ذخیره‌سازی و تنظیم بازار میوه شب‌های عید نشان داد که دولت نمی‌تواند به‌خوبی برای تنظیم بازار تصمیم‌گیری کند و باید تشکل‌های فعال و قدرتمند در این حوزه را به بازی بگیرد.

ایجاد بازار ثانویه برای جلوگیری از ایجاد انحصار در تأمین نهاده های کشاورزی

مدیر عامل سازمان تعاونی روستایی: به دلیل خرده پا بودن تولیدکنندگان و تقاضا کنندگان محصولات کشاورزی و شرایط شبه انحصاری تامین کنندگان نهاده های کشاورزی، بورس کالا در ایجاد این بازار ثانویه نقش بسزایی ایفا کرده است.

پتروشیمی‌ها کوتاه آمدند؛ توزیع کود اوره با قیمت مصوب پارسال

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی: پتروشیمی‌ها که از فروردین‌ماه سال جاری نسبت به فروش کود اوره به بخش کشاورزی به بهانه افزایش قیمت در سال جدید امتناع می‌کنند، با دستور اکید هیئت دولت ملزم به تحویل کود مصرفی بخش کشاورزی شدند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: