معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی:

اعطای جایزه تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی به دانشگاه‌های غیردولتی تسری پیدا کرد

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: موافقت‌نامه اعطای جایزه تجاری سازی فناوری به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمود شیخ‌زین‌الدین، معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیان کرد: این موافقت‌نامه به منظور حمایت از تجاری‌سازی فناوری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی، بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آن دانشگاه و با توجه به رویکرد جدید آن دانشگاه در تامین بخشی از هزینه های خود از این پس، امضا شد.

وی افزود: مدت این موافقت‌نامه از ابتدای سال ۹۳ به مدت ۶ سال تعیین شده است؛ و بر اساس ماده ۴ این آیین‌نامه اعتبار تشویقی در نظر گرفته شده برای دانشگاه آزاد، ۵ درصد از کل فروش محصولات در شرکت‌های برخاسته از دانشگاه آزاد تا سقف حداکثر ۱۰۰ میلیارد ریال فروش در سال است و برای هر مورد تا مدت حداکثر ۷ سال قابل محاسبه است، سقف محصولات مشمول نیز برای هر واحد تابع دانشگاه آزاد اسلامی، ۵ محصول است.
وی تصریح کرد: پس از امضای موافقت‌نامه، دانشگاه آزاد بایستی با شناسایی شرکت‌های تابعه، مستندات فروش قطعی محصولات شرکت‌ها را بر اساس ضوابط درج شده در آیین‌نامه، حداکثر تا پایان اسفندماه به معاونت ارائه کند و آمار فروش اسفند هر سال در محاسبات سال آتی محاسبه می‌شود.
براساس این گزارش، هدف از اعطای این جایزه، تشویق دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به تجاری‌سازی فناوری‌های توسعه‌یافته خود از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان متشکل از اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه ها است. این آیین‌نامه تلاش دارد نقش اساتید و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که اقدام به تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی فناوری می‌کنند را در دانشگاه ‌های کشور، برجسته و به جایگاه واقعی خود نزدیک تر کند. بر همین اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معادل ۵درصد از فروش محصولات دانش‌بنیان تابعه دانشگاه را به صورت جایزه به آن دانشگاه، مرکز علمی یا پژوهشی پرداخت می‌کند.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: