۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۱

وعده ی تکراری تحویل حجمی آب به کشاورزان

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو از تعیین تکلیف چاه‌های کشاورزی غیرمجاز در دشت‌عای ممنوعه کشور، هم‌زمان با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، جواد میبدی با اشاره به طرح تحویل حجمی آب در بخش کشاورزی گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی موضوع تحویل آب حجمی و نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌های کشاورزی است؛ برای همین موضوع وزارت نیرو مشخصات کنتورهای مورد نیاز برای اجرای پروژه را به تولیدکنندگان کنتور اعلام کرده و تمامی کنتورهای موجود با شاخص‌های در نظر گرفته شده است، تست می‌شوند.

وی افزود: در آینده استان‌ها فقط از کنتورهایی که شاخص‌های تعیین شده توسط وزارت نیرو را داشته باشند، استفاده خواهند کرد و شرکت‌های فروشنده نیز نصب، نگهداری و بهره‌برداری از کنتورها را به مدت ۵ سال در اختیار خواهند داشت و گروه‌های گشت و بازرسی وزارت نیرو در این مدت پایش مربوط به صحت اندازه‌گیری این کنتورها را بررسی خواهند کرد، اگر عملکرد یک کنتور تایید نشد، سازنده باید کنتور را به طور رایگان تعویض نماید.

میبدی یادآور شد: داشتن یک بانک آمار و اطلاعات در طرح تحویل حجمی آب بسیار مهم است و در این راستا مذاکره‌هایی با پژوهشگاه نیرو برای ثبت، انتقال و تحلیل داده‌ها انجام شده تا پس از جمع‌آوری اطلاعات مربوط به کنتورها و سایر ابزار و تجهیزات کمی و کیفی منابع آب، آمار مذکور تجزیه و تحلیل و گزارش‌گیری از عملکردها امکان‌پذیر باشد.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم در طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز است، گفت: در سال ۸۵ تعداد چاه غیرمجاز در کشور حدود ۱۰۳ هزار حلقه بود که این تعداد تا سال ۸۹ به افزون بر ۲۵۰ هزار چاه رسید، طرح توسعه کشاورزی و همچنین تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه باعث افزایش تعداد چاه‌های غیرمجاز شد و مجموعه این اقدام‌ها باعث شد بیشتر دشت‌های کشور به دشت‌های ممنوعه بحرانی تبدیل شوند.

میبدی ادامه داد: هم‌اکنون سالانه ۱۲۰۰ کیلومتر کف‌شکنی چاه در کشور انجام می‌شود و در این مدت به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد دبی چاه‌ها و چشمه‌ها کاهش یافته و حتی برای تامین آب شرب نیز مشکل پیدا کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: از تعداد ۱۰۳ هزار حلقه چاه مشمول قانون تعیین تکلیف چاه‌های کشاورزی، ۵۵ هزار حلقه در دشت‌های آزاد است که در این طرح برای این تعداد از چاه‌ها پس از تعدیل دبی چاه‌ها پروانه بهره‌برداری صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: مابقی چاه‌ها که در دشت‌های ممنوعه قرار گرفته‌اند، بر اساس پتانسیل آبی دشت، آسیب رساندن به منابع آب زیرزمینی یا چاه‌های دیگر و همچنین حریم چاه‌های مجاور تعیین تکلیف خواهند شد.

منبع: ایانا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: