نتایج نظرسنجی برنامه پایش در خصوص ازدواج

۷۶درصد مردم موانع اقتصادی را عامل کاهش ازدواج می‌دانند

عوامل فرهنگی اجتماعی عمدتا روی مایل بودن جوانان برای ازدواج اثرگذار است و سبب می گردد تمایل جوانان به ازدواج حتی با وجود شرایط ازدواج، کاهش یابد. در مقابل وقتی پای صحبت جوانان می‌نشینیم، یکی از مهمترین دلایل بر تاخیر در ازدواج جوانانی که مایل به ازدواج هستند را موانع اقتصادی می‌بینیم.

شب گذشته (یکشنبه ۱۷ خرداد) برنامه پایش در خصوص ازدواج جوانان روی آنتن رفت.

کارشناس برنامه در این زمینه گفت: مشکل ما در کشور این است که ازدواج جوانان به عنوان مسئله اصلی سیاستگذاران نیست. کاهش آمار ازدواج و مشکلاتی که از آن ناشی می شود یک زلزله اجتماعی است که مسائل متعددی را در جامعه ایجاد می کند و سبب افزایش فحشا و بی اخلاقی می شود.

وی اضافه کرد: مسئولین باید به داد جوانها برسند و موانع ازدواجشان را برطرف کنند که اگر اینگونه نشود عاقبت به خیر نمی شوند و آن دنیا باید جواب بدهند.

نقی پورفر در پاسخ به یکی از پیامک های مخاطبین برنامه گفت: حتی اگر مسئولی بخواهد رای هم بیاورد و مقبولیت پیدا کند، باید به مسئله ازدواج جوانان و بهبود آن توجه کند.

این استاد دانشگاه در آخر اضافه کرد: خانواده باید محور سیاستگذاری در جمهوری اسلامی باشد.

نتایج نظرسنجی برنامه پایش در خصوص موانع ازدواج که با رای مردم انجام شد نشان داد که مردم ۷۶ درصد موانع اقتصادی و ۲۴ درصد موانع فرهنگی اجتماعی را عامل کاهش ازدواج می دانند.

 ۱

این در حالیست که نظرات مسئولین کاملا با نظر مردم متفاوت بوده و این ناشی از عدم درک صحیح مسئولین از مشکلات و موانع ازدواج جوانان است.

۲

در این برنامه همچنین به لیست اقدامات صورت گرفته در خصوص ازدواج اشاره شده که تنها اقدام صورت گرفته در این میان وام ازدواج بوده که آن هم مبلغ بسیار کمی دارد و راهگشای جوانان برای ازدواج نیست:

۳

لازم به ذکر است که مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در گزارشی که اخیرا در خصوص ازدواج و ساماندهی منابع و مصارف قرض الحسنه نظام بانکی جهت افزایش این وام کار کرده بود آورده بود: ازدواج از حدود سالانه ۹۰۰ هزار در سال ۸۹ به حدود سالانه ۷۲۰ هزار در سال ۹۳ کاهش یافته است. در حال حاضر ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج مجرد (بالای ۱۸ سال) در کشور داریم که ۴ میلیون آن بالای ۲۸ سال هستند.

همچنین در این گزارش آمده بود: عدم تمایل جوانان برای ازدواج دلایل متقاوتی می تواند داشته باشد. مشکلات اجتماعی، فرهنگی، قومیتی، اقتصادی و … از جمله مشکلاتی هستند که ازدواج جوانان را به تاخیر انداخته است؛ با این حال عوامل فرهنگی اجتماعی عمدتا روی مایل بودن جوانان برای ازدواج اثرگذار است و سبب می گردد تمایل جوانان به ازدواج حتی با وجود شرایط ازدواج، کاهش یابد. در مقابل وقتی پای صحبت جوانان می نشینیم، یکی از مهمترین دلایل بر تاخیر در ازدواج جوانانی که مایل به ازدواج هستند را مشکلات و موانع اقتصادی می بینیم.

در این گزارش ضمن بررسی وضعیت منابع قرض الحسنه در بانک ها آمده است: میزان و نحوه تخصیص این منابع، مشکلاتی از حیث قانونی و نظارتی دارد که حل آن می تواند سبب افزایش منابع قابل تخصیص قرض الحسنه و تغییر در اولویت بندی تخصیص این منابع شود. در حال حاضر بانک ها حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه با نرخ صفر از مردم در قالب ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری و ۳۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه پس انداز دریافت کرده اند. بانک ها می توانند بخشی از ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع سپرده های قرض الحسنه جاری خود را که با نرخ صفر از مردم جذب کرده اما همه آن را با نرخ های بالای ۲۵ درصد وام می دهند، به تسهیلات قرض الحسنه تخصیص دهند؛ همچنین اولویت بندی اعطای تسهیلات قرض الحسنه در نظام بانکی وضعیت مناسبی ندارد و بانک ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه ای که به وام قرض الحسنه تخصیص می دهند، بیشتر تسهیلات قرض الحسنه شان را به سایر مصارف اصلی قرض الحسنه از جمله کارمندان خود تخصیص داده و تنها ۶ هزار میلیارد تومان را صرف ازدواج کرده اند که ضروری است این روند نیز با تهیه قانون و نظارت بانک مرکزی بر اجرای آن اصلاح شود.با این اوصاف، جهت رفع بخشی از موانع اقتصادی جوانان برای ازدواج، تسهیل در اعطای وام ازدواج و افزایش مبلغ آن به ۱۰ میلیون تومان از منابع موجود بانکها در این زمینه، پیشنهاد می شود.

۱ دیدگاه

  1. صالح :

    از مهمترین موانع ازدواج تناقض در مفهموم عرفی و قانونی مهرییه میباشد . اتفاقات پیش آمده در فروپاشی خانواده ها از بابت طلب (عندالمطالبه ) مهریه از طرف بعضی خانمهای سطحی بین و عدم برخورد عادلانه دستگاه قضایی (بعلت کمبود ونقص قوانین موجود ) مسئله شرایط تعیین مهریه در پیوند زوجین موضوع غامضی شده است .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: