شانزدهمین بسته خبری صنعت:

شفافیت؛ یک ‌راه‌حل ساده

شانزدهمین بسته خبری صنعت به بررسی اوضاع مبهم پرداخت یارانه به تولید، وضعیت تجاری دوماهه گذشته، واردات و صادرات کالاهای اساسی، پیامدهای منفی تعرفه ترجیحی با ترکیه، حاشیه های معارفه مدیرعامل جدید سایپا، همایش معدنی و اخبار کوتاه هفته گذشته می‌پردازد.

به گزارش سرویس صنعت،معدن و تجارت عیارآنلاین، شانزدهمین بسته خبری صنعت به بررسی اوضاع یارانه تولید، وضعیت تجاری حال حاضر، واردات و صادرات کالاهای اساسی، پیامدهای تعرفه ترجیحی با ترکیه، کاهش واردات خودرو، همایش معدنی و اخبار کوتاه هفته گذشته می‌پردازد.

شفافیت؛ یک‌راه حل ساده

هفته گذشته محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به تخصیص۳۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید اشاره کرد و گفت: اگر کسی در این زمینه سئوالی دارد، به سراغ تولید کننده نرود و بپرسد که او هم بگوید نه همچنین چیزی نبوده است. بلکه از خود ما سؤال کنید.

اما پس از اظهارات نوبخت سایت اطلاع رسانی دولت اقدام به انتشار جزییات پرداختی یارانه به بخش‌های مختلف کرد. و جدول زیر که نشان‌دهنده وضعیت عملکرد ماده ۸ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در اردیبهشت و خرداد سال ۱۳۹۴ است را منتشر کرد:

پس از انتشار این خبر از سوی دولت، روح‌الله عباسپور، سخنگوی گروه صنایع در خصوص اظهارات سخنگوی دولت در ارتباط با پرداخت یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی به تولید در سال ۹۴، اظهار داشت: هم‌اکنون اکثر تولیدکنندگان از عدم دریافت حتی یک ریال یارانه تولید سخن می‌گویند درحالی‌که دولت مدعی است بخشی از سهم یارانه تولید را پرداخت کرده است. البته این در حالی است که اعتراض تولیدکنندگان از هفته گذشته شروع‌شده است. همچنین قبل‌تر، در اسفند سال ۹۳ نعمت زاده وزیر صنعت درباره یارانه‌ها گفته بود: به هر کس «یارانه صنعت» گرفته سلام ما را هم برسانید.

باید به یک نکته مهم توجه داشت که همه دعواهای این‌چنینی که روزانه در کشور ما بر سر مسائل مختلفی صورت می‌گیرد به علت نبود وجود یک سیستم شفاف است. اگر سیستم پرداختی یارانه دولت به تولیدکنندگان بر روی اینترنت و به‌صورت آنلاین وجود داشت آیا اصلاً چنین مشکلی برای کشور به وجود می‌آمد؟ بنابراین پیشنهاد می‌گردد که سیستم‌های مالی در تمام زمینه‌های کشور فعال شود تا نه‌تنها حجم مشاجره‌های این‌چنینی کاهش یابد بلکه بسیاری از مفسدات اقتصادی کشور هم از بین برود. پس همچنان باید پرسید که یارانه تولید چه شد؟

کالاهای اساسی مثل همیشه در صدر جدول

در گزارش بانک مرکزی چنین دیده می‌شود که تراز بازرگانی ایران برای دومین ماه متوالی مثبت باقی‌مانده و روند کاهشی واردات در اردیبهشت‌ماه نیز ادامه داشته است. این گزارش نشان‌دهنده که کاهش به ترتیب ۲٫۷ و ۱۳٫۸ درصدی قیمت دلاری صادرات و واردات کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

۱

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید عمده محصولات وارداتی کشور نیز محصولاتی چون ذرت، برنج، کنجاله، ماشین‌آلات به هم فشردن و قالب‌گیری، گندم، دانه سویا، قطعات منفصله تولید خودرو، خودرو با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی و جو هستند.

۴

علاوه بر اینکه کالاهای اساسی کشاورزی همچنان در صدر واردات قرار دارند باید توجه داشت میزان واردات برنج نیز باوجود ممنوعیت ثبت سفارش ، در دو ماه ابتدای سال جاری ۱۴۹٫۱ هزار تن با متوسط قیمت یک دلار بود که نشان‌دهنده این است که واردکنندگان این محصول از نقطه‌ضعف گمرک استفاده کرده و با استفاده از ثبت سفارش‌های انجام‌شده در سال گذشته اقدام به واردات کرده‌اند.

نگاه آماری به واردات: خودرو جان گرفت! برنج قاچاق شد!

 آمارهای منتشرشده از سوی پایگاه خبری گروه اروپا(یورو استات) نشان می‌دهد کشورهای اروپایی در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی ۵۰ میلیون یورو گندم به ایران صادر کرده‌اند. یعنی واردات گندم ایران از اروپا کمتر از یک چهارم شد.

آمار گمرک نشان می‌دهد طی دو ماه ابتدایی سال ۹۴ درمجموع ۱۶ خودروی سواری به کشورهای اسپانیا، الجزایر، سودان، آلمان و فنلاند صادرشده است. این درحالی‌ است که تعداد ۴ هزار و ۲۳۱ دستگاه خودرو به ارزش دلاری بیش از ۱۱۲ میلیون دلار به کشور واردشده، که کاهش ۶۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازنظر تعداد و ۵۹٫۳۸ درصدی ازنظر ارزش را نشان می‌دهد.

برنج

در رابطه با برنج نیز دبیر انجمن واردکنندگان برنج بابیان اینکه بعد از تقلیل میزان ذخایر و تکاپوی قیمتی برنج در بازار مصرف واردات غیرقانونی افزایش‌یافته است، گفت: درماه گذشته حدود ۳۰ هزار تن برنج قاچاق به کشور واردشده و این رقم رو به صعود است. همچنین درزمینهٔ ممنوعیت واردات برنج معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: مقادیر بسیار محدودی برنج خارجی قبلاً ثبت سفارش شده بود که واردشده است.

 واردات دستگاه‌های صنعتی نیز افزایش ۱۹ برابری را تجربه کرد. طبق آمار میزان واردات سایر ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی نظیر دستگاه پرس، قالب‌گیری، شکل‌گیری، سوخت‌های معدنی جامد، خمیر‌های سرامیکی، ماشین‌های ریخته‌گری و … در دو ماه ابتدای سال جاری ۱۳۴٫۵ میلیون دلار بوده که در مقابل با رقم ۱۸٫۶ میلیون دلار سال گذشته ۱۸۲۴ درصد رشد داشته و حدوداً ۱۹ برابر شده است.

اما در خصوص تجارت با چینی‌ها، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: بنا بر توافق صورت گرفته با مقامات چینی قرار بر این شد بخشی از پول صادرات نفت و گاز ایران نقدی بازگردانده شود یا برای واردات در اختیار کشور ثالث قرار گیرد. وی افزود: افزود: مراودات تجاری ایران و چین در مرز ۵۲ میلیارد دلار است که ۵۵ درصد آن صادرات (با احتساب نفت، گاز و پتروشیمی) و ۴۵ درصد آن واردات کالا و خدمات است.

با این که در اخبار مذکور تقریبا مسئله و مشکل، افزایش میزان واردات کالاهای تاثیر‌گذار اساسی است اما مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد سیاست این وزارتخانه در واردات کالا گفت: دولت در واردات مطابق قانون و اسناد بالادستی عمل کرده و هیچ‌گونه تخطی از قوانین اتفاق نیفتاده است.

در حاشیه خودرو

تودیع و معارفه مدیرعامل جدید شرکت سایپا با حاشیه‌های زیادی روبرو شد. مدنی مدیرعامل سابق سایپا در این جلسه گفت: خوشحالم که بعد از ۶ ماه که استعفایم را به وزیر صنعت تقدیم کردم، بالاخره با آن موافقت شد. وی همچنین خطاب به رئیس سازمان گسترش و بابیان اینکه برای خارجی ها نباید فرش قرمز پهن کنیم، اظهار داشت: اگر قرار است در رأس یک گروه بزرگ صنعتی قرار گیرد حتماً‌  باید بررسی‌های لازم صورت گیرد که دیگر نگویند سیاست‌بازی، سایپا را به اینجا رساند. مدنی از پول‌های به باد رفته در دوران مدیریتش نیز پرده‌برداری کرده و تصریح کرد: اتفاقی که افتاد و پولی که در سایپا آتش زده شد و با استفاده از آن گروه بهمن و شستا به نون و نوایی رسیدند، دیگر نباید تکرار شود.

سایپا- خودرو

اما در جواب این اظهارات مدنی، سید رضا نوروز‌زاده رئیس سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران بابیان اینکه اتفاقات سال ۸۹ نتایج بسیار نامناسبی برای این شرکت داشت اظهار داشت : زمانی که تعدادی از شرکت‌های زیرمجموعه سایپا را فروختند منابعی که باید صرف توسعه تولید در این شرکت می‌شد را درجاهای دیگر خرج کردند. به اعتقاد من به‌جای فروخته شدن این منابع اگر دارایی‌های این شرکت را آتش می‌زدند آثارش به‌مراتب کمتر از اثرات مخرب فروش دارایی‌ها بود.

 

قیمت‌گذاری در حاشیه یک همایش

همایش معدن و صنایع معدنی ایران دهم خرداد برگزار شد. در حاشیه این همایش محمدرضا نعمت زاده از کاهش بهره مالکانه معادن سنگ‌آهن خبر داد و اظهار داشت: دولت امسال بهره مالکانه را نه‌تنها نسبت به سال گذشته افزایش نداده است بلکه در برخی از زمینه‌ها همانند سنگ‌آهن کاهش نیز داده است وی همچنین در رابطه با درخواست فعالان حوزه سیمان مبنی برافزایش قیمت سیمان نیز گفت: قیمت‌گذاری سیمان با دولت نیست بلکه تولیدکنندگان این بخش باید خود را باقیمت‌های جهانی مطابقت دهند البته دولت نیز تصمیم ندارد سوبسیدی در اختیار این حوزه قرار دهد. درنهایت اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار معاف شدن معادن از پرداخت مالیات بر درآمد از دولت و مجلس شد.

همچنین مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در همایش معدن و صنایع معدنی با اشاره به اینکه بخش معدن به تنهایی نقش بسیار مؤثری در رشد ارزش‌افزوده کشور دارد، اظهار داشت: دولت نباید دخالتی در قیمت‌گذاری مواد معدنی داشته باشد.

اخبار کوتاه صنعت، معدن و تجارت:

گزارش نهایی اقتصاد مقاومتی دستگاه‌ها: معاون وزیر صنعت از تأیید گزارش عملیاتی وزارت صنعت در اجرای اقتصاد مقاومتی توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خبر داد و گفت: گزارش نهایی دستگاه‌ها در اجرای اقتصاد مقاومتی به رهبری ارائه خواهد شد.

۶۸درصد به رفع موانع تولید رأی دادند: برنامه پایش شب گذشته درسوال نظرسنجی خود پرسید : برای حل مشکلات اقتصادی کشور کدام راه باید در اولویت کارهای دولت باشد ؟۱- رفع موانع تولید و کسب‌وکار ۲- رفع تحریم‌ها. در پایان این نظرسنجی بیش از ۶۸ درصد از شرکت‌کنندگان به گزینه رفع موانع تولید رأی دادند و خواستار این شدند که دولت رفع موانع تولید را در اولویت کارهای خود قرار دهد . حدود ۳۱ درصد از شرکت‌کنندگان نیز به گزینه رفع تحریم‌ها رأی دادند.

میوه یکساله ۸۵ درصد گران شد: طی یک سال گذشته قیمت لبنیات ۱۴.۱ درصد،تخم‌مرغ ۲۲.۸ درصد،حبوبات ۱۴.۶ درصد،میوه‌های تازه ۸۵ درصد،سبزی‌های تازه ۷ درصد،گوشت قرمز ۷.۳ درصد،قند و شکر ۴.۵ درصد،چای ۸.۱ درصد و روغن نباتی نیز ۰.۶ درصد افزایش‌یافته است.

برنامه اقتصادی دولت الگوی بومی‌شده بانک‌ جهانی است: آل اسحاق در گفت‌وگویی متفاوت از احتمال نامزدی‌ برای انتخابات مجلس و حضور جریانی خاص در اتاق بازرگانی گفت و با اشاره به اینکه دولت فعلی الگوی بومی‌شده بانک جهانی را در دستور کار دارد، نحوه اجرای اقتصاد مقاومتی را نامناسب ارزیابی کرد.

شرایط تبلیغ کالا‌های خارجی در صداوسیما اعلام شد: مدیر امور آگهی بازرگانی صداوسیما گفت: محصولات خارجی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده و در داخل کشور تولید می‌شوند، ممنوعیتی در خصوص تبلیغ محصول آن‌ها وجود ندارد.

پایه‌های تولید سست‌ شد: جدیدترین آمار منتشرشده از سوی اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا آوریل ۲۰۱۵ با افزایش ۳۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱٫۱۴۸ میلیارد دلار رسیده است.  این درحالی‌که است که واردات این کشور از ایران افت ۳۰ درصدی داشته و به ۲٫۳۸۶ میلیارد دلار رسیده است. در شرایطی که باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کاهش واردات کالاهای مصرفی و افزایش صادرات در دستور کار قرار گیرد موافقت‌نامه مذکور واردات از ترکیه را افزایش می‌دهد و کمکی به رشد صادرات نمی‌کند.

 

 

۱ دیدگاه

 1. نازنین جعفری/ دکتری اقتصاد دانشگاه تهران :

  سلام
  واقعا تشکر برای این مطلبی که کار کردید بسیار بدردم خورد. خیلی جالبه که تز ما بر روی تامین مالی تولیده و اصلا به ذهنمون هم خطور نکرده بود که با گذاشتن آمار و ارقام و اطلاعات مربوط به تولیددبه صورت شفاف به روی اینترنت این همه از مسائل ما حل میشه.
  جدا ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید بتوانم با نویسنده این یادداشت ارتباط بگیرم
  با تشکر
  نازنین جعفری/ دکتری اقتصاد دانشگاه تهران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: