دومین بسته خبری اقتصاد کلان منتشر شد

کلید موسسات غیر مجاز در جیب کیست؟!

این هفته موضوع موسسات غیر مجاز ، نرخ سود کوتاه مدت و ورود بانک ها به برج سازی در زمره مهم ترین خبر‌ها قرار گرفت. علاوه بر این خبرهای مهم حوزه اقتصاد کلان در هفته گذشته مرور شده است.

به گزارش عیارآنلاین، این هفته موضوع موسسات غیر مجاز ، نرخ سود کوتاه مدت و ورود بانک ها به برج سازی در زمره مهم ترین خبر‌ها قرار گرفت. علاوه بر این خبرهای مهم حوزه اقتصاد کلان در هفته گذشته مرور شده است.

کلید موسسات غیر مجاز در جیب کیست؟!
موسسات غیر مجازبحث موسسات مالی غیر مجاز موضوع جدیدی نیست اما برخی اقدامات موسسات در نرخ سود کوتاه مدت سپرده ها و برخورد قضایی با یک موسسه مالی به نام میزان در مشهد ، موضوع موسسات مالی غیر مجاز را پر‌رنگ کرده است. در همین راستا هفته گذشته انتقاداتی از سوی دولت و خارج از دولت نسبت به این موضوع مطرح گشت تا جایی که دادستان کل کشور نیز خواستار تعیین تکلیف موسسات مالی و اعتباری شد و مجلس نیز دولت را مکلف به نظارت بر این موسسه ها در سقف زمانی مشخص کرد.
پیرامون این اتفاقات سیف نیز به میان آمد و از پیگیری قضایی برخی از این موسسات توسط مراجع ذیربط خبر داد و گفت با این وجود بعضی بانک ها به این موسسات خدمات میدهند. معاون نظارت بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی پایش اخبار را تکمیل کرد و از برخورد با این موسسات خبر داد و گفت همکاری بانک ها با این موسسات توجیهی ندارد و بانک ها در اسرع وقت موظف به ارائه لیست موسسات طرف همکاری به بانک مرکزی می باشند. البته تهرانفر از پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پلمپ این موسسات طفره رفت و گفت : به هر حال مسئله ای وجود دارد که در این برنامه نمی‌شود آن را مطرح کرد.
این ها همه در حالی از سوی وی گفته میشود که پیش از این گفته بود سال ۹۴ موسسات اعتباری غیر مجاز نخواهیم داشت

بانک ها قانون را دور زدند، تعیین نرخ سود کوتاه مدت هم از دستشان رفت

سیفدر توافق بانک‌های دولتی آمده است که نرخ سود سپرده روزشمار کمتر از سه ماه حداکثر ۱۰ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۳ ماه تا ۶ ماه ۱۴ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۶ ماه تا ۹ ماه ۱۶ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۹ ماه تا ۱۲ ماه ۱۸ درصد باشد.

این در حالی است که رئیس بانک مرکزی یک روز قبل از این مصوبه اعلام کرده بود که تجدیدنظر در مصوبه سود بانکی شورای پول و اعتبار منتفی است. لازم به ذکر است نرخ سود جدید از ۱۵ اردیبهشت در بانک ها اجرا شد اما شورای پول و اعتبار میزان نرخ سود سپرده های کمتر از یک سال را به بانک ها واگذار کرده بود اما اعتراض همتی به رفتار برخی بانک ها و موسسات در تعیین نرخ سود های ۱۹٫۵ و ۱۹٫۷۵ برای سپرده های ۹ ماهه باعث تجدید نظر در نرخ سودهای کوتاه مدت شد

بانک یا بنگاه معاملات املاک؟!

نرخ سود بانکیتهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی اظهار کرد این که از محل سپرده های مردمی برج سازی کنیم اشکالی ندارد زیرا بانک ها طبق عملیات بانکداری بدون ربا اجازه دارند مشارکت داشته باشند. وی حتی این کار را برای بازار مسکن مثبت ارزیابی کرد. البته تهران فر این نکته را هم قبول کرد که برخی بانک ها نسبت های تعیین شده در این زمین را هم رعایت نمی کنند اما فرهاد بیضایی کارشناس مسکن اظهار داشت:‌ در قانون مصوب مجلس، بانک‌ها چند ممنوعیت برای فعالیت دارند که شرکت‌داری، حضور در بخش ساختمان و معاملات غیرمنقول و حوزه تجارت بازرگانی و تجارت کالا از جمله این ممنوعیت‌ها است.

همچنین علی چگینی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که بانک‎ها یا سازمان‌های دولتی و شبه دولتی نباید به صورت مستقیم وارد ساخت‌وساز شوند.  به نظر چگینی این محدودیت به منزله حذف بانک‌ها نیست. بلکه بانک‎ها باید حمایت کنند اما نه اینکه خودشان نقش مستقیمی در ساختمان‌سازی ایفا کنند. ‎

اخبار کوتاه                        

اوباما تحریم نفتی ایران را تمدید کرد

رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های یک‌جانبه علیه خرید نفت و فرآورده‌های نفتی جمهوری اسلامی ایران را تمدید کرد.

وام مسکن خانه‌اولی‌ها؛ تهران ۸۰ میلیون، شهرهای بزرگ ۶۰ و شهرهای کوچک ۴۰ میلیون تومان شد

تصمیمات شورای پول و اعتبار جهت کمک به رونق تولید در بخش مسکن و تقویت قدرت خرید مسکن خانوارها اعلام شد.

«سپرده‌گذاری ۵۰ درصدی» شرط پرداخت تسهیلات جدید مسکن

طبق اعلام معاون اقتصادی بانک مرکزی، خانه اولی‌ها برای دریافت تسهیلات ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن باید سپرده گذاری ۲۰، ۳۰ و ۴۰میلیون تومانی انجام دهند.

درخواست مناظره با آخوندی در خصوص مسکن مهر

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این‌که موضوع استیضاح وزیر راه در حال پیگیری است از آخوندی و معاون وی در شرکت عمران شهرهای جدید برای برگزاری مناظره درخصوص طرح مسکن مهر دعوت کرد و گفت: اراده‌ای برای اتمام مسکن مهر وجود ندارد.

۵ بانک عصای بورس شدند!

۵ بانک بزرگ کشور که هفته گذشته بر سر حمایت از بازار سهام با وزیر اقتصاد به توافق رسیده بودند، کار خود را از امروز با بازارگردانی سبد دارایی‌های خود آغاز کردند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: