۱۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۶
رئیس کنفدراسیون صادرات :

جای خالی بخش خصوصی در سیاست‌گذاری صادرات/ بانک‌ها مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می‌زنند

رئیس کنفدراسیون صادرات می‌گوید: در شورای عالی صادرات صندلی برای تشکل تخصصی صادرات در نظر گرفته نشده و تصمیم‌گیری‌ در این حوزه بدون نظر بخش خصوصی صورت می‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد لاهوتی، در پاسخ به اینکه طبق آخرین آمار همچنان ۱۰ کالای اول صادراتی مربوط به محصولات پتروشیمی است و برای توسعه صادرات غیر نفتی چه راهکاری پیش رو دارید؟ اظهار داشت:‌ تا دو سال گذشته برای بررسی ظرفیت‌های صادراتی بین سازمان توسعه تجارت و کنفدراسیون صادرات هر دو هفته یکبار جلساتی برگزار می‌شد تا نظر بخش خصوصی به دولت برای رفع موانع انتقال داده شود، اما متأسفانه از دو سال اخیر این جلسات دیگر برگزار نشد.

جای خالی بخش خصوصی در شورای عالی صادرات

وی ادامه داد: همچنین با احیای مجدد شورای عالی صادرات تنها یک نماینده از بخش خصوصی و آن هم رئیس اتاق ایران حضور می‌یابد و هیچ جایگاهی برای تشکل‌های تخصصی مانند کنفدراسیون صادرات که به مشکلات صادرکنندگان واقف است در نظر گرفته نشده است و در نتیجه بسیاری از تصمیمات در حوزه صادرات بدون نظر واقعی بخش خصوصی گرفته می‌شود.

تولید و صادرات کالا با ارزش افزوده با مشارکت سرمایه گذار خارجی

لاهوتی با بیان اینکه ما در بسیاری از حوزه‌ها مزیت صادراتی داریم، خاطرنشان کرد: همواره صادرات کالاهای خام و بدون ارزش افزوده یکی از دغدغه‌ها بوده است درحالی که در حوزه فرش دستباف، چرم، خشکبار، سنگ‌های صنعت ساختمان و سنگ‌های گران‌قیمت مزیت‌های بسیار زیادی داریم که در جهت تولید با ارزش افزوده می‌توان حرکت کرد.

وی توسعه صادرات غیرنفتی را عاملی برای ایجاد رونق در بخش تولید، ایجاد اشتغال و درآمد برای دولت دانست و گفت: حتی بارها گفته‌ایم می‌توان با جذب سرمایه‌گذار خارجی به شرط آنکه مشارکت دو سویه با تولیدکننده ایرانی داشته باشد کالا با هدف صادرات تولید کرد و سرمایه‌گذار خارجی خود می‌تواند عاملی هم برای تأمین سرمایه و هم بازاریابی صادراتی در کشورها باشد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به قانون جذب سرمایه‌گذار خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: قانون ما این اجازه را به سرمایه‌گذار خارجی می‌دهد که صد درصد شرکتی را به نام خود ثبت کرده و با استفاده از نیرو و انرژی ارزان تولید خود را ببرد بدون آنکه بهره‌ای برای ما داشته باشد. درحالی که باید قانون به گونه‌ای باشد که طرف خارجی ملزم به مشارکت با تولیدکننده ایرانی باشد.

سردرگمی سازمان امور مالیات بر نحوه بازگرداندن مالیات برارزش افزوده صادرات

لاهوتی درمورد اخذ مالیات بر ارزش افزوده از محل صادرات با انتقاد از اینکه هنوز سازوکار مشخصی برای آنکه از چه کالایی این مالیات گرفته شود و در چه زنجیره‌ای اتفاق بیفتد، وجود نداشته و سازمان امور مالیاتی نمی‌داند که باید این مالیات را چگونه به صادرکننده بازگرداند.

وی همچنین با انتقاد از تغییر نرخ سود سپرده و تسهیلات در بانک‌ها گفت: با مصوبه شورای پول و اعتبار بانک ها نرخ سود سپرده‌های کوچک را کاهش دادند اما به عناوین مختلف از پایین آوردن نرخ سود تسهیلات شانه خالی می‌کنند.

به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران کار به جایی رسیده که برخی بانک‌ها حتی بانک ها دولتی ۱۰ تا ۲۰ درصد مبلغ وام را مسدود و به عنوان سپرده قرض الحسنه نزد خود نگه می دارند .

بانک‌ها مصوبه شورا پول و اعتبار را دور می‌زنند

وی گفت: با احتساب این موارد سود تسهیلات تا ۲۸ درصد هم می‌رسد که برای تامین مالی صادرکننده،‌ وارد کننده و حتی تولید کننده مقرون به صرفه نیست و به گونه‌ای بانک‌ها مصوبات شورای پول و اعتبار را دور می‌زنند.

منبع: فارس

 

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: