آل اسحاق:

افزایش قاچاق دلیل نبود برنامه‌ریزی در اقتصاد است/ عدم ارتباط بین پژوهشگران و کارآفرینان

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان این که پدیده قاچاق کالا به کشور دلیل نداشتن برنامه‌ریزی در اقتصاد است، گفت: بین پژوهشگران و فعالان کسب و کار و کار آفرینی باید ارتباط وجود داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، یحیی آل اسحاق صبح امروز در جلسه شورای پژوهشی مرکز نوآوری شاخص پژوه در تهران، فاصله موجود بین دانش، تکنولوژی و نوآوری را با تولید محصول و تجارت بسیار دانست و گفت: در وضعیت فعلی در شرایط جنگ اقتصادی به سرمی‌بریم و کالاها برای عرضه به بازار در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار داند

وی بر ضرورت وجود نقشه راه و ستاد عملیاتی برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن نظام اسلامی در حوزه اقتصاد تاکید کرد و گفت: متاسفانه در این زمینه در کشورمان برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای وجود ندارد.

وی افزایش کالای قاچاق در کشور را از جمله مصادیق نبود برنامه ریزی در اقتصاد کشور دانست و اذعان کرد: بالا بردن تعرفه کالاها در ایران و افزایش قیمت‌ها باعث افزایش ورود کالای قاچاق به کشور شده است، به گونه‌ای که به عنوان مثال میزان قاچاق سیگاری که در کشور انجام می شود چندین برابر تولید سیگار در کشور و سیگار وارد شده از طریق مراجع قانونی و رسمی است.

آل اسحاق کارآفرینی را عملی مهم و کارساز برای رفع مشکلات کشور عنوان کرد و گفت: کارآفرینی یک نگاه استراتژیکی برای مقابله با مشکلات وجود در جامعه است.

وی وجود بنگاه هایی با روحیه و پویا را عاملی برای مقابله با تحریم ها  و شرایط دشوار اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: علوم در زمانی مفید است که  بتوان آن را تجاری سازی کرد.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: یکی از مشکلات کشور ما بر سر تجاری سازی علوم این است که انسانهای محقق و پژوهشگر ارتباطی با انسانهای فضای بازار و کسب و کار ندارند و این آفتی برای اقتصاد و توسعه اقتصادی است که در این میان وجود  گروهی برای ایجاد حلقه ارتباط و اتصال این گروه ضروری است که این پژوهشگاه به نظر توانایی انجام این کار را دارد.

آل اسحاق در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت تحول در حوزه تولید داخلی گفت: اگر توفیقی در مذاکرات هسته ای حاصل شود، به نظر من شرایط بعد از برداشتن تحریم ها برای فضای اقتصادی کشور نامطلوب خواهد شد، اثرات بدی را بر جای می گذارد.

وی اذعان کرد: بالطبع در صورت برداشتن تحریم ها، صاحبان اقتصاد کشور دچار مشکل می شوند، چون محصول آنها حداقل تا ۳۰ درصد گرانتر از فضای بازار است و علاوه بر این، از نظر تکنولوژی نیز فاصله زیادی با محصولات کشورهای غربی داریم و در حوزه تولید نیز انبارهایی داریم که به مجرد آنکه درهای بازار جهانی بر روی ایران باز شود، هجمه زیادی بر علیه کالاها و محصولات داخلی آغازمی شود که این به نفع اقتصاد ایران نیست.

 رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران، جمهوری اسلامی ایران را دروازه ای طلایی برای ارتباط با شرق  و غرب دانست و گفت: بازار داخلی ایران با بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت، فرصت مطلوبی برای تولید فراهم کرده و علاوه بر این همسایگی ایران با ۱۵ کشور، شرایط خوبی را برای جذب بازارهای منطقه فراهم کرده است.

آل اسحاق از بروز پیامدهای ناشی از اقتصاد پس از برداشتن تحریه ها ابراز نگرانی کرد و گفت: کالاهای ایرانی که در شرایط رکورد تولید شده اند، در شرایط برداشتن تحریم ها با مشکلات بیشتری مواجه می شوند.

وی فرصت زمان فعلی تا زمان رسیدن به توافق با کشورهای غربی را فرصتی طلایی برای اصلاح رویه تولید کنندگان دانست و خاطرنشان کرد: به نظر این امکان تا کمتر از یک سال دیگر، ظرفیتی ویژه برای این است که بتوان مناسبات اقتصادی را به نتیجه مطلوب رساند.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: