اصلاح مصوبه دولت؛ گازوئیل دونرخی شد

داوود عربعلی، رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه سهمیه‌بندی گازوئیل حذف نشده، از قیمت ۳۰۰ تومانی گازوئیل سهمیه‌ای و ۶۰۰ تومانی گازوئیل آزاد خبر داد.

گازوئیلبه گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، روز یکشنبه گذشته، دولت در مصوبه‌ای به اصلاح قیمت فرآورده‌های نفتی پرداخت. بر اساس این مصوبه، علاوه بر حذف نظام سهمیه‌بندی، قیمت برخی از فرآورده‌های نفتی با افزایش روبرو شد. نکته قابل توجهی که کمتر بدان پرداخته شد، حذف سهمیه‌بندی گازوئیل بود. بر اساس مصوبه جدید، از ششم خرداد ماه، گازوئیل به صورت تک‌نرخی و با قیمت ۳۰۰ تومان عرضه می‌شود.

با توجه به اختلاف زیاد قیمت گازوئیل در کشور ما با قیمتهای جهانی، کشور با معضل قاچاق این فرآورده نفتی دست و پنجه نرم می‌کند؛ به گونه‌ای که روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل از مرزهای کشور قاچاق می‌شود که در سال، حدود ۸ میلیارد دلار خسارت را برای کشور در پی دارد. بر همین اساس، طرحی در حال اجراست که سهمیه گازوئیل ناوگان حمل‌ونقل بر مبنای میزان پیمایش آنها تخصیص یابد. اجرای این طرح که از ابتدای اردیبهشت ماه امسال کلید خورده است، قرار است که از ابتدای تیر ماه، با تخصیص سهمیه گازوئیل بر اساس بارنامه ادامه پیدا کند. اما حذف سهمیه‌بندی گازوئیل اجرای طرح مذکور را عملاً زیر سؤال می‌برد.

با اعلام مصوبه اصلاح قیمت فرآورده‌های نفتی، پیگیری‌های خبرنگار عیارآنلاین از مسئولین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، برای مشخص شدن وضعیت طرح فوق، نتیجه‌ای در بر نداشت. گویا تصمیم شتاب‌زده دولت برای اصلاح قیمت فرآورده‌های نفتی، مانع از سنجیدن همه جوانب کار شده و مسئولین مربوطه را سردرگم کرده بود. پس از دو روز ابهام در این زمینه، صبح امروز، داوود عربعلی، رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه سهمیه‌بندی گازوئیل حذف نشده، از قیمت ۳۰۰ تومانی گازوئیل سهمیه‌ای و ۶۰۰ تومانی گازوئیل آزاد خبر داد. همچنین شهرام آدم‌نژاد، معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با بیان اینکه قیمت گازوئیل اعلام شده (۳۰۰ تومانی) هنوز با نرخ واقعی فاصله معناداری دارد و منطق‌ گازوئیل سهمیه‌ای فعلاً پابرجا است، گفت: «پروژه اختصاص گازوئیل یارانه‌ای به ناوگان جاده‌ای بر اساس پیمایش به قوت خود باقی است‌.» بنابراین از ابتدای تیر ماه، باید منتظر تخصیص گازوئیل ۳۰۰ تومانی بر مبنای بارنامه باشیم.

۱ دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: