۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۰
چهاردهمین بسته خبری صنعت:

«سامانه گمرک» قاچاق را نشانه گرفت

برای حل معضل قاچاق و کاهش آن لازم است دولت در کنار سامانه جامع گمرک، به راه‌اندازی هرچه سریع‌تر طرحی به‌ منظور رهگیری کالاهای وارداتی از زمان ورود به کشور تا لحظه فروش آن اقدام کنند. چنانچه جلوی فروش کالای قاچاق از طریق رهگیری کالاهای وارداتی گرفته شود، قاچاق کننده کالا حتی اگر امکان ورود کالا از مسیرهای غیرقانونی را داشته باشد اقدام به این کار نخواهد کرد.

 به گزارش سرویس صنعت، معدن و تجارت عیارآنلاین، چهاردهمین بسته خبری صنعت به بررسی اتفاقات حوزه واردات و صادرات، قاچاق، تامین مالی تولید و دیگر اخبار مهم هفته گذشته می‌پردازد.

قابلیت بالای سامانه گمرکی در کاهش قاچاق 

سامانه جامع الکترونیکی گمرکی در هفته گذشته رونمایی شد. حجت‌الاسلام پورمحمدی در حاشیه بازدید از این طرح به آمار حدود ۳۴ تا ۵۵ هزار میلیارد تومانی قاچاق کالا و ارز اشاره‌کرد و گفت سامانه جامع می تواند به جلوگیری از قاچاق کمک کند و ابراز امیدواری داشته که تا پایان سال ۹۴ خبرهای خوبی از کاهش قاچاق شنیده شود. همچنین کرباسیان رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در این سامانه دقیقا مشخص است که چه کالایی وارد شده است، افزود: با راه‌اندازی این سامانه تخلفات، شناسایی می‌شود و دیگر نمی‌توان با سندسازی کالایی را وارد کرد.

samane

اما برخی نیز این سامانه را برای کنترل قاچاق کافی نمی‌دانند. محمد حسین برخوردار، رئیس مجمع واردات معتقد است که علاوه بر کنترل مبادی ورودی بایستی سیستم کدینگی برای کالاها ایجاد شود تا اگر کالایی این کد را نداشت، کنار گذاشته‌ و خریداری نشود. اما الآن کار به‌جایی رسیده که وقتی کالا از مبادی مرزی رد شد، به‌راحتی در بازار توزیع و فروخته می‌شود، درحالی‌که تعریف کدینگ جلوی این مسئله را می‌گیرد و از زمانی که کالا وارد یا تولیدشده تا زمانی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، ردیابی می‌شود.

درتوضیح این سامانه باید گفت؛ امکان پوشش کلیه فرایندها و عملیات ترخیص از لحظه ورود کالا به قلمرو گمرکی تا اتمام تشریفات گمرکی و خروج کالا را برعهده خواهد داشت.

به گفته کارشناسان این سامانه اگر به خوبی اجرا شود قابلیت این را دارد که قاچاقی که از مبادی رسمی صورت می‌گیرد را کاهش دهد ولی  برای بخش دیگر قاچاق که از مبادی غیر رسمی است نیازمند ایجاد یک سیستم کدینگ و رهگیری کالا هستیم تا از قاچاق کالا در زمان فروش جلوگیری کند. چنانچه جلوی فروش کالای قاچاق از طریق رهگیری کالاهای وارداتی گرفته شود، قاچاق کننده کالا حتی اگر امکان ورود کالا از مسیرهای غیرقانونی را داشته باشد اقدام به این کار نخواهد کرد. بنابراین لازم است دولت در کنار سامانه جامع گمرک، به راه‌اندازی هرچه سریع‌تر سامانه‌ای به‌منظور رهگیری کالاهای وارداتی از زمان ورود به کشور تا لحظه فروش آن اقدام کند.

صادرات

 صادرات و واردات

          صادرات غیرنفتی کم شد

آخرین وضعیت صادرات غیرنفتی کشور با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس‌کل گمرک ایران، رئیس اتاق بازرگانی ایران و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس بررسی شد. حسین‌علی حاجی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با تأکید بر اینکه صادرات غیرنفتی با لحاظ میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در نظر گرفته‌شده است، گفت: طبق گزارش رسمی بانک مرکزی به کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس، حجم صادرات غیرنفتی در فروردین سال ۹۴ نسبت به فروردین ۹۳ معادل ۲۰ درصد کاهش داشته است.

همچنین در این جلسه نمایندگان مجلس از دلایل کاهش صادرات غیرنفتی سؤال کردند که مسئولان دولتی علت کاهش صادرات این بخش را تعطیلات عید اعلام کرده‌اند! اما این درحالی‌ است که سال قبل هم همین تعطیلات وجود داشت ولی حجم صادرات غیرنفتی کم نشده بود. به هرترتیب باید دید که هدفگذاری وزارت صنعت برای رشد ۲۰ درصدی صادرات غیر نفتی در سال ۹۴ به تحقق می‌انجامد یا خیر؟

        خودرو، چراغ‌روشن وارد شد!

در هفته گذشته آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان کشور بابیان اینکه رکورد واردات خودرو در سال گذشته شکسته شد، گفت: در حال حاضر خودروسازان خود به‌نوعی واردکننده خودرو شده‌اند. به عقیده وی خودروسازان، خودروها را در قالب CBU آن‌هم از محل نقدینگی جاری، برای تولید انبوه و نیازسنجی بازار وارد کشور می‌کنند، اما بروز برخی مشکلات مانع تولید انبوه تمام این خودروها در کشور می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که سال ۹۳ بدترین سال در میزان واردات خودرو به کشور بوده است.

دولت با حمایت از تولید داخل و نیز مدیریت مناسب واردات می‌تواند به‌تدریج به کیفیت خودروهای داخلی افزوده و متعاقباً تعداد واردات خودرو را نیز کاهش دهد. همچنین در ماه‌های نخست امسال حجم واردات خودرو به کشور روند نزولی را تجربه کرده به‌طوری‌که طبق آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد کاهش یافته و در مقابل تولید انواع خودرو نسبت به فروردین سال گذشته نیز رشد ۴۱درصدی یافته است. بنابراین امیدواریم که همین روند تا پایان سال نیز حفظ شود.

پول

به بنگاه‌ها چه میزان پول رسید؟

اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینان امید از پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به بنگاه‌های خرد خبر داد.

همچنین درزمینهٔ تأمین مالی صنایع مختلف، مدل جدید اولویت‌بندی تقاضاها برای دریافت تسهیلات در راستای بهبود فضای کسب‌وکار تصویب شد. علی وحدت، مدیر عامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با اعلام این خبر گفت: برای حمایت اثربخش از حوزه‌های مختلف صنایع الکترونیک و با توجه به سیاست‌های مدنظر مجمع عمومی و تجربیات قبلی، مدل جدیدی برای ارائه تسهیلات و خدمات به صنایع الکترونیک و پیشرفته تصویب شد. این اولویت باهدف صادرات، ارتقاء سطح فناوری و دانش فنی، بالا بردن ارزش‌افزوده، صرفه‌جویی ارزی، اشتغال نیروی متخصص، حمایت از صنایع مادر و طرح‌های مولد در دو بخش تهیه و تنظیم‌شده است.

کارشناسان معتقداندهمواره  این بخش از کارآفرینان با مشکلاتی نظیر عدم داشتن توجیه اقتصادی ازنظر مقیاس تولید و فرآیند تولید تا بازار، نداشتن پوشش (ضمانت)موردقبول نهادهای مالی رسمی، و مواردی ازاین‌دست مواجه هستند. بنابراین دولت‌ها با حمایت خود درزمینهٔ‌ ارائه تسهیلات جدی به تولید و صنایع کوچک می‌توانند محرک و پیشران صنعت کشور بوده تا به دنبال آن توسعه صنعتی برای کشور نمایان شود.

اخبار کوتاه صنعتی

تورم صنعت ۱۶.۱ درصد شد: مرکز آمار ضمن ارائه گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در سال ۱۳۹۳ اعلام کرد: شاخص در سال ۱۳۹۳ عدد ۱۹۲.۰ را نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل ۱۶.۱ درصد افزایش داشته است. شاخص قیمت بخش «صنایع تولید زغال‌سنگ ـ پالایشگاه‌های نفت»، «صنایع مواد غذایی و آشامیدنی»  و «تولید وسایل نقلیه موتوری و تریلر و نیم تریلر»  به ترتیب نسبت به سال قبل بیشترین تأثیر را در افزایش شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش صنعت داشته‌اند.

خودروی شخصی وزیر صنعت «پراید» است: قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه مارلبورو صهیونیستی نیست، از صفر شدن یارانه تولید خبر داد و گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش دهد.

قاچاق سیمان ایران تولیدکنندگان پاکستانی را عصبانی کرد: اتحادیه تولیدکنندگان سیمان پاکستان با ادعای قاچاق روزانه ۶۰۰ تن سیمان ایران به این کشور از دولت پاکستان خواست اقداماتی را در جهت حمایت از تولیدکنندگان پاکستانی انجام دهد.

همکاری قطعه سازان ایرانی و فرانسوی در قالب قرارداد جدید پژو: مدیرعامل آذین خودرو گفت: قرار است در صورت کسب نتایج مناسب در همکاری با پژو قطعه سازان این کشور همکاری مشترک بیش از ١٠میلیون یورویی با قطعه سازان ایرانی داشته باشند.

واگذاری استقلال و پرسپولیس به ایران خودرو و سایپا چه شد؟:شرکت «نیوان ابتکار» که زیرمجموعه شرکت سایپا است برای خرید پرسپولیس اقدام کرده و شرکت «سرمایه‌گذاری سمند» نیز که زیرمجموعه شرکت ایران‌خودرو است برای خرید استقلال پیش‌قدم شد .هردو شرکت پیشنهاد قیمت ۲۹۰ میلیارد تومان برای خرید دو باشگاه را اعلام کرده‌اند. اما برای پرسپولیس دو رقم دیگر ارائه‌شده است. بهنام پیشرو کیش رقم ۳۲۹ میلیارد تومان و استیل آذین هم رقم ۳۳۲ میلیارد تومان را ارائه کرده است.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: