۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۹

آمار تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران در فروردین ماه ۱۳۹۴

آمارها نشان می‌دهد که کشورهای آسیایی در تجارت فرامرزی جمهوری اسلامی ایران سهم بسیار بالایی دارند به طوریکه حدود ۹۵ درصد کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران به آسیا صادر می‌شود و همچنین بیش از ۷۶ درصد نیازهای وارداتی ایران از کشورهای آسیایی تأمین می‌شود و در مجموع سهم کشورهای آسیایی از تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران بیش از ۸۶ درصد است.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در حدود ۲٫۷۳ میلیارد دلار بوده است و میزان واردات کشور نیز در حدود ۱٫۹۷ میلیارد دلار بوده‌است. گرچه این آمار نشان دهنده کاهش به ترتیب ۷٫۸ و ۲۳٫۱ درصدی قیمت دلاری صادرات و واردات کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته است، اما با توجه به شرایط خاص ماه اول سال که در آن تجارت خارجی روند عادی ندارد، کاهش آمار تجارت در آن چندان معنی دار نیست و اگر این کاهش در ماه‌های آینده ادامه دار باشد می‌توان از کاهش تجارت کشور در سال جدید سخن گفت. در جدول زیر آمار صادرات و واردات کشور در اولین ماه سال ۱۳۹۴ نشان داده شده است.

۱

همچنین تجارت خارجی غیر نفتی کشورمان در اولین ماه سال ۱۳۹۴ با احتساب میعانات گازی، با تراز تجاری مثبت ۷۶۰ میلیون دلاری همراه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۳ بهبود یافته است.

صادرات ۲٫۷۳ میلیارد دلاری کشور در ماه نخست سال جاری در حالی محقق شده است که در این مدت صادرات میعانات گازی ۵۲۳ میلیون دلار، صادرات محصولات پتروشیمی ۱٫۱۴ میلیارد دلار و صادرات سایر محصولات ۱٫۰۶ میلیارد دلار بوده است.

۲

نکته قابل توجه در آمار صادرات اولین ماه سال جاری، رشد صادرات محصولات پتروشیمی در کنار کاهش چشمگیر صادرات میعانات گازی و سایر کالاهاست؛ به طوریکه صادرات محصولات پتروشیمی ۱۸٫۸ درصد رشد داشته است درحالیکه صادرات میعانات گازی و سایر کالاها به ترتیب ۳۴٫۹ و ۱۱ درصد کاهش در قیمت دلاری داشته اند. به این ترتیب سهم صادرات محصولات پتروشیمی از کل صادرات غیر نفتی کشور افزاشی یافته و به حدود ۴۲ درصد رسیده است. درحالیکه سهم صادرات این محصولات از کل صادرات سال ۱۳۹۳، در حدود ۲۸٫۶ درصد بوده است.

در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ در بین کالاهای صادراتی غیرنفتی(بدون احتساب میعانات گازی) محصولاتی چون پلی اتیلن گرید فیلم، پروپان مایع شده، قیرنفت، متانول، بوتان مایع شده، پارا اکسیلم و سایر انواع پلی اتیلن‌ها بیشترین سهم را داشته‌اند. متأسفانه در آمار صادرات فروردین ماه کشور هر ده کالای اول لیست مربوط به حوزه انرژی هستند و حتی یک کالای صنعتی و یا محصول کشاورزی نیز در آن وجود ندارد. این کالاها، محصولات پتروشیمی و با فرآوری نه چندان بالای نفت و گاز هستند که به عنوان محصولات میانی در صنایع دیگر به کار گرفته می‌شوند. در نتیجه عمده صادرات غیر نفتی ایران را محصولات پتروشیمی با فرآوری نه چندان بالا تشکیل داده است و سهم دیگر محصولات صنعتی و دانش‌بنیان با ارزش افزوده بالا در صادرات ایران بسیار ناچیز است.

عمده محصولات وارداتی کشور نیز محصولاتی چون ذرت، جو، برنج، دستگاه‌های مکانیکی با کاربرد خاص و موز هستند. عمده واردات کشور را محصولات غذایی اساسی چون ذرت، جو، برنج، کنجاله(غذای دام) روغننخل، گندم و دانه سویا تشکیل داده‌اند.

۳

۴

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی درحدود ۴۶۴ دلار بوده است که نسبت به سال قبل، ۲۶٫۲ درصد افزایش داشته و همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت دلاری ۱۰۲۷ دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۳، ۷٫۸ درصد افزایش یافته است.

در سال ۱۳۹۴ کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند و مبادی عمده محصولات وارداتی، کشورهای چین، امارات، کره جنوبی، ترکیه و هند بوده‌اند.

۵

۶

آمارها نشان می‌دهد که کشورهای آسیایی در تجارت فرامرزی جمهوری اسلامی ایران سهم بسیار بالایی دارند به طوریکه حدود ۹۵ درصد کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران به آسیا صادر می‌شود و همچنین بیش از ۷۶ درصد نیازهای وارداتی ایران از کشورهای آسیایی تأمین می‌شود و در مجموع سهم کشورهای آسیایی از تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران بیش از ۸۶ درصد است.

۷

 ۸

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: