ششمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

روس‌ها مرغ ایرانی را تایید نکردند!

ششمین بسته خبری بخش کشاورزی به بررسی دلایل کندی صادرات محصولات غذایی به روسیه، برنامه های دولت برای توسعه پرورش ماهی در قفس دریایی، موضوع منع کشت برنج در استان‌های غیرشمالی و همچنین وضعیت صنایع تولید تخم‌مرغ در کشور پرداخته است.

به گزارش عیارآنلاین، ششمین بسته خبری بخش کشاورزی به بررسی دلایل کندی صادرات محصولات غذایی به روسیه، برنامه های دولت برای توسعه پرورش ماهی در قفس دریایی و اجرای عملیات آبخیزداری و همچنین وضعیت صنایع تولید تخم‌مرغ در کشور پرداخته است.

روس‌ها مرغ ایرانی را تایید نکردند!

بعد از آنکه روسیه اقدام به منع واردات محصولات کشاورزی از برخی کشورهای اروپایی کرد، فرصت خوبی برای توسعه صادرات این محصولات از سوی تولیدکنندگان ایرانی به این کشور فراهم شد. باوجود مزیت‌های فراوان در صادرات برخی محصولات کشاورزی و غذایی به روسیه اما عواملی همچون تعرفه بالای واردات محصولات غذایی به روسیه، مشکلات نقل و انتقال پول و نبود برخی زیرساخت‌ها مانند کانتینرهای یخچال‌دار، موجب کند شدن این تجارت شده است.

پس از گذشت چندین ماه، کشور روسیه با کاهش تعرفه واردات محصولات شیلاتی ایران از ۲۶ درصد به ۲٫۲۵ تا ۷ درصد موافقت کرد. از تاریخ اعمال این توافق (۲۵ فروردین) تا کنون برای صادرات ۲ هزار ۴۵۰ هزار تن محصولات شیلاتی، قراردادی منعقد گردیده است.

توسعه صادرات محصولات شیلاتی به روسیه زمینه صادرات این محصولات به کشورهای اوراسیا از جمله قزاقستان، تاجیکستان، بلاروس، قرقیزستان و ازبکستان نیز فراهم می‌آورد.

هرچند صادرات محصولات شیلاتی به روسیه محقق گردید، اما در مورد محصولات لبنی، صنایع مربوطه هنوز موفق به کسب استاندارهای کشور روسیه نشده‌اند. به گفته رئیس سازمان دامپزشکی در رابطه با گوشت مرغ و تخم‌مرغ نیز ظرفیت صادرات وجود دارد اما هنوز موافقت طرف روسی گرفته نشده است.

گام‌های نخست پرورش ماهی در قفس

پرورش ماهی در قفس‌های دریایی، با توجه به محدودیت آب‌های داخلی، روش مناسبی جهت تولید و تأمین بخشی از نیاز مصرفی کشور به گوشت به شمار می‌آید.

میزان سرمایه‌گذاری برای پرورش ماهی در قفس دریایی بسیار کمتر از سرمایه‌گذاری در خشکی است که به گفته سید حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات کشور برای ایجاد یک مزرعه ۵۰۰ تنی حدود ۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ثابت و حدود ۵٫۵ میلیارد تومان هم سرمایه در گردش مورد نیاز است.

سال گذشته میزان تولید ماهی در قفس دریایی به ۲۰۰ تن رسید که بر اساس برنامه‌ریزی سازمان شیلات، این حجم تا پایان سال جاری به هزار تن و طبق مصوبه دولت نیز تا پایان سال ۹۵ به ۱۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

حجم تسهیلات پرداختی به بهره‌برداران پرورش‌ماهی در قفس دریایی در سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان اعلام شد و به گفته وزیر جهاد کشاورزی هم اکنون۷۰ قفس ماهی در دریای عمان، خلیج فارس و مازندران وجود دارد که در آینده به هزار قفس افزایش می یابد.

هر کیلو تخم‌مرغ ۲ هزار تومان ضرر؛ صادرات حلقه مفقوده

ارزانی این روزهای تخم‌مرغ در بازار با ضرر ۲ هزار تومانی تولیدکنندگان این محصول همراه است. این گفته دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار کشور است. به گفته فرزاد طلاکش، قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۴۱۰۰ تومان است، در حالی که همین مقدار از درب مرغ‌داری ۲ هزار تومان کمتر و به قیمت ۲۲۰۰ تومان خریداری می‌شود.

یکی از دلایل پایین بودن قیمت تخم‌مرغ را می‌توان به تولید بیش از نیاز واحدهای تولیدی مربوط دانست. رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار کشور، ضمن انتقاد به صدور مجوز تولید بدون در نظر گرفتن نیاز داخلی، گفت: در حالی که در مجموع مقدار صادرات به اضافه نیاز مصرف داخلی حدود ۸۵۰ هزار تن است، آن قدر مجوز برای تأسیس مرغ‌داری صادر می‌شود که تولید به ۹۵۰ هزار تن می‌رسد.

سال گذشته حدود ۱۶۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد بر نیاز داخلی تولید شد که از این مقدار فقط ۷۰ هزار تن آن صادر گردید. مشخص است با تسهیل صادرات هرچه بیشتر به کشورهای اطراف از جمله روسیه، زمینه توازن عرضه و تقاضا در بازار داخلی فراهم خواهد شد.

مشارکت مردمی در اجرای عملیات آبخیزداری

یکی از اقدامات موثر در بخش مدیریت منابع آب، توسعه و اجرای عملیات جامع آبخیزداری می‌باشد. باتوجه به مسئله کمبود آب در ایران، محوریت برنامه ششم توسعه، موضوع آب، محیط زیست و مقابله با پدیده خشکسالی است. بر همین اساس توجه به فاکتورهای اقتصادی منابع طبیعی همچون تامین آب، ترسیب کربن و حفاظت خاک نقش بسزایی در تحقق برنامه‌ها خواهد داشت.

طبق برنامه ششم توسعه، اجرای عملیات آبخیزداری در سطح ۱۴ میلیون هکتار انجام خواهد گرفت که موجب استحصال ۱۲ میلیارد متر مکعب آب خواهد شد.

بر همین اساس وزارت جهاد کشاورزی نیز در نظر دارد با استفاده از مشارکت‌های مردمی، عملیات آبخیزداری در سطح ۱۱ میلیون هکتار را اجرایی کند. مشارکت‌های مردمی و غیردولتی در اجرای طرح‌های آبخیزداری علاوه بر تسریع فرآیند اجرایی موجب کاهش هزینه‌های تحمیلی بر دولت می‌شود.

اول الگوی کشت بعد حذف برنج از استان‌های غیرشمالی

دبیر انجمن برنج اعتقاد دارد پیش از منع کشت برنج در استان‌های غیرشمالی باید کشت‌های جایگزین پیشنهاد شود و با برنامه‌ریزی دقیق نسبت به حذف برنج در سایر استان‌ها اقدام شود تا بهره‌برداران بخش کشاورزی دچار ضرر و زیان نشوند.

تعیین الگوی کشت صحیح بر اساس ظرفیت‌های هر منطقه یکی از لوازم مهم توسعه بخش کشاورزی محسوب می‌شود. مکان، زمان، شیوه کشت و نوع محصول کشت شده، هرکدام به عنوان شاخصه اصلی تعیین الگوی کشت می‌باشند.

اما نکته مهم در این میان توجه به اقتصاد کشاورزان در تعیین الگوی کشت است. به این معنا که منع کشت یک محصول در یک منطقه باید همراه با ارائه و پیشنهاد کشت محصول جایگزین صورت بگیرد. محصولی که تولید آن از جنبه اقتصادی برای کشاورز صرفه داشته و موجب تشویق وی به رعایت آن الگو شود.

خبرهای کوتاه:

مبارزه ۴ هزار هکتاری با زنگ غلات

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور: امسال مبارزه با زنگ غلات در سطح چهار هزار هکتار از مزارع ۶ استان کشور انجام شد و امیدواریم تا ۱۵ روز آینده بتوانیم پرونده مبارزه با زنگ غلات در کشور را به نتیجه برسانیم.

 برنامه‌ریزی برای تولید سالانه ۱۶۷ میلیون اصله نهال در کشور

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری: از امسال با برنامه ریزی پنج ساله برای تولید ۱۶۷ میلیون اصله نهال در سال گام برمی داریم.

 رکورد تاریخی تولید شکر

وزیر جهاد کشاورزی: سال گذشته در تولید رکورد تاریخی داشتیم و حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن شکر و ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن چغندر قند برداشت شد که رقم بسیار خوبی بود.

 وابستگی ۹۰ درصدی کشور به واردات کنجاله سویا

تولید فعلی کنجاله سویا در کشور حدود ۱۳۰ هزار تن و نیاز به آن بیش از ۲٫۵ میلیون تن است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: