دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تبادل تجربه برای تبدیل دانش به ثروت باید هدف همکاری بین ایران و چین باشد

دکتر لو جین بائو رئیس آکادمی ملی علوم جمهوری خلق چین و هیئت همراه روز یکشنبه ۱۳/۲/۱۳۹۴ با دکتر محمد رضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش عیارآنلاین، در ابتدای این دیدار که جمعی از مسئولان و مدیران دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در آن حضور داشتند، دکتر مخبر دزفولی ضمن خوشامدگویی به هیئت چینی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با امر و اراده رهبر فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی «ره» تشکیل شد و هدف اصلی از تشکیل  این نهاد عالی، ساماندهی وضعیت نابسامان دانشگاه‌ها و همچنین ترسیم چشم انداز کشور در عرصه علم و فناوری بود.

وی افزود: با گسترش حوزه عملکرد و اختیارات این نهاد که حاصل توانمندی‌ها و قابلیت‌های آن بود، شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت مدیریت راهبردی علم، تحقیقات، فناوری و فرهنگ کشور را بر عهده گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب  فرهنگی ادامه داد: اکثر قریب به اتفاق نهاد های تاثیرگذار و مفید در حوزه علم و فناوری در کشورمان در سال‌های اخیر، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده است.

دکتر مخبر دزفولی گفت: نگاه به علم به عنوان یک امر مقدس و ودیعه ای الهی و نعمت خداوند متعال، باعث شد تا در جمهوری اسلامی متدینین و دینداران علم پیشرفت های علمی را بر دوش گیرند و دانشمند مسلمان و معتقد ایرانی کار علمی را نوعی عبادت محسوب کرد و آن را به نحو احسن انجام داد.

وی افزود: مانند آنچه که شما درکشورتان تحت عنوان “آکادمی علوم ” تاسیس کرده‌اید، نهادهای فرهنگستان علوم، زبان و ادب فارسی، هنر، علوم پزشکی و … توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی پایه گذاری شده و امروز این فرهنگستان ها تبدیل به محل اجتماع نخبگان و دانشمندان علوم و فرهنگ در جمهوری اسلامی ایران شده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار پیشرفت های علمی و فناوری کشورمان در سال های اخیر ادامه داد: ما در ابتدای انقلاب ۴ هزار عضو هیئت علمی داشتیم اما امروز این تعداد به بیش از ۷۰ هزار نفر رسیده و تعداد دانشجویان ما نیز از ۱۷۰ هزار در سال های ابتدای انقلاب اسلامی به بیش از ۴ و نیم میلیون نفر رسیده است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت : تعداد ۲۸ دانشگاه جامع کشورمان در سال ۱۳۵۷ امروز به بیش از ۲۰۰ دانشگاه جامع رسیده و این نشان از یک حرکت ملی و پرشتاب در مسیر پیشرفت علمی دارد.

وی افزود: در کنار این رشد کمی، رشد کیفی و گسترش حوزه ‌های علمی و فناوری نیز در کشورمان صورت گرفت و من امروز با جرات می‌گویم که علی رغم میل دشمنان ملت ایران، در همه زمینه‌های علمی و فناوری پیشرفته در ایران کارهای عمیق و قابل توجهی انجام گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در زمینه نانو، زیست فناوری، هوا فضا، ژنتیک، شبیه سازی و …. دانشمندان کشورمان دستاوردهای شگرف و باورنکردنی داشته‌اند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: با توجه به این دستاوردها و پیشرفت ها و به منظور ترسیم یک خط مشی روشن در این مسیر و جلوگیری از اتلاف منابع، با امر رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله العالی» نقشه جامع علمی کشور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و تصویب شد و هم اکنون در مسیر اجرا قرار دارد.

دکتر مخبر دزفولی گفت: در زمینه‌ انتقال تجربیات علمی و فناوری و به ویژه در بخش برنامه ریزی برای تبدیل ایده به ارزش افزوده و ثروت ایران و چین می‌توانند همکاری های خوب وموثری داشته باشند.

 در ادامه این دیدار دکتر لو جین بائو هم طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: ایران سال ۱۳۹۴ با ایران  ۱۵ سال پیش تفاوت های بسیار زیادی کرده است.

وی افزود: پیشرفت های علمی و فناوری ایران امروز در همه ابعاد و در شهرهای این کشور به چشم می خورد.

رئیس آکادمی ملی علوم جمهوری خلق چین در تشریح وظائف این نهاد نیز ادامه داد: آکادمی علوم جمهوری خلق چین دارای یک مرجعیت عالی علمی است و زیر نظر رئیس جمهور به انجام وظائفی مانند دیپلماسی علم و فناوری، تشویق دانش‌آموختگان چینی در سایر کشورها برای بازگشت به کشورشان اشتغال دارد.

دکتر بائو گفت: کشور چین نیز مانند ایران دارای یک برنامه بلند مدت در حوزه علم و فناوری است که هم اکنون ۱۲ برنامه ۵ ساله علم و فناوری ذیل این برنامه دراز مدت اجرا شده و در حال تدوین برنامه سیزدهم هستیم.

وی در پایان افزود: رشد سریع اقتصادی چین در سال های اخیر تا حدود زیادی بر پیشرفت‌های علمی و فناوری این کشور تکیه دارد و ما توانسته‌ایم با بهره گیری از فناوری‌های پیشرفته ضمن بالابردن بهره وری واحدهای تولیدی، حجم و کیفیت تولیدات صنعتی خود را افزایش دهیم.

منبع: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: