۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۲
یازدهمین بسته خبری صنعت منتشر شد

هفته‌نامه صنعت: سهم تولید از یارانه ۹۴ چقدر است؟

در این شماره موضوعات یارانه تولید در سال ۹۴، افزایش واردات از چین، قرارداد ایران‌خودرو با پژو و اخبار کوتاه هفته گذشته بررسی شده است.

به گزارش سرویس صنعت،معدن وتجارت عیارآنلاین، یازدهمین بسته خبری صنعت به بررسی یارانه ۹۴ تولید، واردات چینی، قرارداد ایران‌خودرو با پژو و اخبار کوتاه هفته گذشته می‌پردازد.

سهم تولید از یارانه ۹۴ چه می‌شود؟

سال گذشته شاهد جدال سازمان برنامه‌ریزی و وزارت صنعت بر سر پرداخت یارانه تولید به واحدهای تولیدی بودیم، که نتیجه‌ای جز بی‌نصیب ماندن واحدهای تولیدی از این یارانه نداشته است. این کوتاهی، دامنه اعتراضات را به سال جدید کشانده است. در همین راستا سید عبدالوهاب سهل‌آبادی، معتقد است امسال نیز یارانه به بخش صنعت اختصاص پیدا نمی‌کند. اظهارنظر وی در حالی بود که معاون امور صنایع وزیر صنعت گفته بود که  رقم ۲ هزار میلیارد تومان از منابع ۹۲۰۰ میلیاردی بخش تولید برای حوزه صنعت و معدن پیشنهادشده است و از دو هفته گذشته تدوین آیین‌نامه در دستور کار سازمان مدیریت قرارگرفته است.

یارانه تولید

اما به نظر می‌رسد اعتراض تولیدکنندگان بجا بود. چراکه سال گذشته نیز وعده‌و وعیدهای دولتی‌ها راه بجایی نبرد و جز بحث‌وجدل‌های سیاسی بین مسئولین  چیزی عاید تولید کشور نشد و بازنده اصلی، تولیدکنندگان کشور بالأخص صنایع و بنگاه‌های کوچک بودند.

خودرو، از سفر بی‌سروصدا تا نبود برنامه

بحث همکاری مجدد ایران‌خودرو با شرکت پژو فرانسه در حالی پیگیری می‌شود و مدیرعامل ایران‌خودرو به خاطر آن به فرانسه سفرکرده که هنوز موضوع خسارت هنگفتی که بابت ترک یک‌باره پژو به ایران واردشده، بلاتکلیف مانده است.

محسن صالحی نیا، معاون صنایع وزیر صنعت دراین‌باره گفت: در قرارداد دوره قبل هیچگونه خلف وعده‌ای از سوی پژو مشاهده نشد. این در حالی است که در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از شرکت‌های خودروساز نیز بر ضرر و زیانی که به خاطر خلف وعده پژو وارد شده است و همچنین لزوم جبران آن تأکید شده بود.

پژو

البته باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا شریک ایران‌خودرو همچنان از بین فرانسوی‌ها انتخاب می‌شود، یا به گزینه‌های دیگر نیز توجه خواهد شد. فرانسوی‌ها باوجود خسارت هنگفتی که به ایران وارد کرده‌اند، همچنان محتاطانه در بازگشت به ایران عمل می‌کنند و تا حد زیادی نیز منتظر مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته‌ای هستند و درعین‌حال، حاضر به از دست دادن بازار پر عطش و پرسود خودروی ایران هم نیستند.

همچنین در همین رابطه علی‌لو رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی نیز معتقد است که وزیر صنعت برنامه اساسی برای اصلاح صنعت خودروی کشور ندارد.

اما علاوه بر این مشکلات، بزرگ‌ترین معضل در این صنعت، انحصارطلبی و مالکیت چرخشی سهامداران این مجموعه هست، که موجب از بین رفتن رقابت و افزایش کیفیت شده است.

افزایش واردات از چین

جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل، آمار عجیب  ۷۰۰ میلیارد دلاری در رابطه با واردات دولت گذشته از کشور چین ارائه کرد، که موجی از اظهارنظر و  موضعگیریهای فعالین اقتصادی را به همراه داشت. مجید رضا حریری، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در خصوص اظهارات جهانگیری، گفت: اعلام رقم ۷۰۰ میلیارد دلاری برای اشتغال‌زایی ایران برای چینی‌ها رقمی است که با واقعیات تطابق ندارد، این در حالی است که کل درآمد نفت ایران طی ۸ سال فعالیت دولت نهم و دهم، ۷۰۰ میلیارد دلار بوده است. افقهی،همچنین رئیس اسبق سازمان تجارت به انتقاد از افزایش واردات کالاهای لوکس از چین در دولت یازدهم پرداخت و گفت: چرا بعد از یک سال متوجه آمار بالای واردات کالاهای لوکس شدیم؟ رصدها دقیق انجام می‌شد، واردات کالا از چین افزایش نمی‌یافت.

۱

اما آمار گمرک نشان می‌دهد در  سال۹۳ ارزش واردات از چین به ۱۲٫۵ میلیارد دلار و وزن آن به ۵٫۳ میلیون تن رسید که به ترتیب نسبت به سال قبل از آن ۲۸ و ۱۸ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین در جدول بالا ملاحظه می‌شود که واردات از کره نیز ۱۰ درصد افزایش‌یافته است.

اخبار کوتاه صنعتی

۱- نعمت زاده وارد نمایشگاه اکسپو میلان شد. نمایشگاه اکسپو۲۰۱۵ میلان با حضور نخست‌وزیر ایتالیا و وزیر صنعت ایران با موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» افتتاح شد و به مدت ۶ ماه ادامه خواهد داشت.

۲- یارانه کالایی جایگزین یارانه نقدی خواهد شد؟ مجتبی خسرو تاج در نشست خبری در رابطه با طرح‌های وزارت صنعت برای جایگزینی یارانه نقدی با یارانه کالای گفت: از سال گذشته ما طرح‌هایی را برای ارائه یارانه کالایی کنار یارانه نقدی مطرح کردیم تا اقداماتی برای افزایش تقاضا در سطح بازار برای خرید کالاهای تولید داخل فراهم شود.

۳- خام فروشی مواد معدنی وعده نعمت زاده شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه تا دو سال دیگر صادرات مواد خام معدنی در کشور متوقف می‌شود، گفت: واقعیت این است که در حال حاضر شرایط معادن در ایران امیدوارکننده نیست.

۴- تولیدات عربستانی در سوریه جایگزین ایرانی پیدا می‌کند. نماینده هیئت تجار سوری گفت: بیشتر کالاهای موجود در بازار کشور ما کالاهای وارداتی از کشورهای اردن، ترکیه و عربستان است و ما به دنبال شراکت استراتژیکی با ایران هستیم تا جلوی ورود بی‌رویه کالاهای این کشورها به سوریه گرفته شود.

۵- شاخص بهای تولید کننده در ایران اعلام شد. شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه ۱۳۹۳ به‌میزان۱۴٫۱ درصد افزایش نشان می‌‌دهد. 

۶- شاخص بهای کالاهای صادراتی ۲.۴ درصد کاهش یافت. بانک مرکزی شاخص بهای کالاهای صادراتی در دوره اسفندماه ۱۳۹۳ را اعلام کرد که براین اساس این شاخص در ماه مذکور نسبت به ماه قبل از آن ۲.۴ درصد کاهش داشته است.

۷- آلمان کانال توزیع کالاهای ایرانی در اروپا شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران گفت: در شرایط جدید اقتصادی ایران با اروپا، آلمان می‌تواند کانال توزیع کالاهای ایرانی در قاره سبز باشد.

۸- ایران در مهم‌ترین رویداد صنعت بیمه اعتبار صادراتی حضور یافت. اجلاس سالانه اتحادیه بیمه‌گران اعتبار صادراتی و سرمایه‌گذاری کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه «اتحادیه برن» و «کلوپ پراگ» ۲۱ تا ۲۶ اردیبهشت در فلورانس ایتالیا به میزبانی صندوق ضمانت صادرات این کشور (ساچه (SACE) برگزار خواهد شد.

۹- تراز بازرگانی ایران در فروردین ۹۴ مثبت شد.  با کاهش ۲۳ درصدی واردات کالا به کشور در فروردین امسال، تراز بازرگانی ایران در این ماه مثبت شد.

 

 

 

 

 

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: