هشتمین بسته خبری سلامت

وقتی نظام پزشکی خواستار افزایش مجدد تعرفه ها می شود

درهشتمین شماره از بسته خبری نظام سلامت از پراکندگی و ناکارآمدی ساز و کارهای تضمین سلامتی جامعه خبر می دهیم و سپس برنامه های وزارت بهداشت برای مناطق محروم، حاشیه های تعیین تعرفه های سال ۹۴ و تحول در آموزش پزشکی را بررسی میکنیم.

به گزارش سرویس سلامت عیار آنلاین، درهشتمین شماره از بسته خبری نظام سلامت از پراکندگی و ناکارآمدی ساز و کارهای تضمین سلامتی جامعه خبر می دهیم و سپس برنامه های وزارت بهداشت برای مناطق محروم، حاشیه های تعیین تعرفه های سال ۹۴ و تحول در آموزش پزشکی را بررسی میکنیم.

رفع مشکلات سلامت زمان بر است

وزیر بهداشت در همایش ملی هفته سلامت گفت: موفقیت کامل طرح تحول نیازمند یک تا دو دهه زمان است. وی همچنین بر لزوم واگذاری تولیت بخش سلامت به وزارت بهداشت طبق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری تاکید و رفع پراکندگی و خطای در تصمیم گیری ها و تقویت نظارت ها و اثر بازدارندگی را از فواید آن برشمرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز ضمن تاکید بر اولویت سلامت در دولت یازدهم، به اجرایی شدن ۹۰ درصد طرح تحول سلامت و رضایت بیماران و حل مشکل کمبود دارو در کشور تاکید کرد.

برنامه هایی برای مناطق محروم و حاشیه نشین

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی ، از ارائه خدمات رایگان بهداشتی به جمعیت حاشیه نشین خبر داد و گفت: سامانه رصد شاخص‌های سلامت ایرانیان تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود. در قالب این برنامه با استفاده از فناوری‌های نوین بیماری در کشور رصد شده و در راستای آن برنامه پیشگیرانه برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود. وی همچنین بر لزوم فراهم کردن بستر حضور پزشکان متخصص در مناطق دور از مرکز تاکید کرد.
دکتر سیاری معاون بهداشت وزارتخانه با اشاره به اجرای برنامه پزشک خانواده برای ۲۳ میلیون جمعیت روستایی در سال های گذشته، بر اجرای این طرح برای ۱۰ میلیون حاشیه نشین و ۵ میلیون نفر در شهرهای کوچک در سال ۹۴ خبر داد.

دکتر کلانتری قائم مقام معاونت بهداشت با اعلام تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و ایجاد پایگاه های سلامت برای همه مردم و با اولویت حاشیه نشین ها افزود، در پایگاه سلامت، به ازای هر ۱۲هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت ایجاد و برای هر ۳ هزار نفر یک کارشناس مراقبت ازسلامت مستقر می‌شود که این مراقبان افراد را ثبت نام و سپس آنها را از نظر سلامت غربالگری می‌کنند.

افزایش ۱۵درصدی ویزیت پزشکان

دکتر محمد آقاجانی ،معاون درمان وزیر بهداشت با اعلام افزایش تعرفه های پزشکی گفت:بر اساس مصوبه هیئت محترم وزیران نرخ ویزیت پزشکان اعم از پزشکان عمومی ، متخصص و فوق تخصص در بخش دلتی و خصوصی در سال جاری ۱۵ در صد افزایش یافت.براساس این مصوبه تعرفه نرخ اقامت در بیمارستان های دولتی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

پیشنهادی که در هیئت وزیران رد شد

داریوش طاهرخانی عضو شورای عالی نظام پزشکی از رد پیشنهاد این سازمان مبنی بر ملاک قرار گرفتن تعرفه های بخش خصوصی در پرداختی بیمه ها به این بخش خبر داد. به گفته وی سازمان نظام پزشکی در پیشنهادی خواستار افزایش حق العمل پزشکان نیز بوده است که این درخواست ها با مخالفت هیئت دولت مواجه شد. او معتقد است پرداخت از جیب مردم شامل تمامی مبالغ پرداختی آنها در بخش دولتی و خصوصی می شود و این که در طرح تحول سلامت پرداخت از جیب مردم در بیمارستان های دولتی کاهش پیدا کرده کافی نیست.

با اجرای گام سوم طرح تحول سلامت تعرفه های بخش خصوصی نیز به طور متوسط ۲٫۵ برابر افزایش پیدا کرد. کارشناسان بر این باورند ۸۰ درصد گردش مالی حوزه سلامت در بخش خصوصی است و بدون کنترل این بخش نمی توان انتظار کاهش پرداختی مردم را داشت.

 

آموزش پزشکی در آستانه تحول

چهل و دومین دوره آزمون دستیاری پزشکی پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت در ۱۹ استان کشور برگزار شد. دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت، در بازدید از این آزمون بر لزوم تحول در آموزش پزشکی مبتنی بر نیاز ها و شرایط روز کشور تاکید کرد. وی اعلام کرد پزشکی عمومی در ایران از سطح خوبی برخوردار است اما آموزش ها را باید به سمت پزشک خانواده و گسترش آموزش سرپایی سوق داد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز از تصویب طرح آمایش آموزش عالی عرصه سلامت در جلسه این شورا خبر داد. بر اساس این طرح تمام دانشگاه های علوم پزشکی و مجموعه های ذیل وزارت بهداشت به ۱۰ منطقه طبقه بندی و تقسیم شده اند که این سطح بندی ها طبق شاخص ها و معیارهای آن به لحاظ نیروی انسانی، امکانات، جمعیت و… انجام شده است و به تناسب موقعیت اجزا ماموریت های فراملی، ملی، استانی و منطقه ای به آن ها داده شده است.
سایر اخبار :

افتتاح هزار خانه بهداشت در نیمه اول سال ۹۴

ساماندهی قیمت‌گذاری و توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی

احکام متخلین پرونده جابجایی نوزاد در بیمارستان خصوصی اعلام شد

انتقاد وزیر بهداشت از اعتراض فعالان پزشکی درباره تعرفه‌های درمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: