پنجمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

حق‌خوری بانک‌ها از بخش کشاورزی

پنجمین بسته خبری حوزه کشاورزی به بررسی گزارش بانک مرکزی از سهم بخش کشاورزی از تسهیلات بانکی در سال گذشته، پیش بینی وزیر جهاد کشاورزی از حجم تولید و خرید گندم تولید داخل و همچنین تصویب لایحه حفاظت از خاک پرداخته است.

به گزارش عیارآنلاین، پنجمین بسته خبری حوزه کشاورزی به بررسی گزارش بانک مرکزی از سهم بخش کشاورزی از تسهیلات بانکی در سال گذشته، پیش بینی وزیر جهاد کشاورزی از حجم تولید و خرید گندم تولید داخل و همچنین تصویب لایحه حفاظت از خاک پرداخته است.

حق‌خوری بانک‌ها از بخش کشاورزی

گزارش بانک مرکزی از میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال ۹۳ نشان از کاهش سهم بخش کشاورزی نسبت به سال‌های گذشته دارد.

بر اساس این گزارش از مجموع ۳۴۱ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها در دوازده ماهه سال گذشته به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداختند، فقط حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، معادل ۷٫۵ درصد کل تسهیلات پرداختی، به بخش کشاورزی اختصاص داشته است که این رقم کمترین میزان جذب در چهار سال گذشته بوده است.

نمودار زیر روند تخصیص تسهیلات بانکی به بخش کشاورزی در چهار سال اخیر را نشان می‌دهد:

 ۱۲۱۲ (۱)

همچنین در نمودار زیر سهم بخش کشاورزی از تسهیلات بانکی در سال ۹۳ با بخش‌های دیگر مقایسه شده است:

۱۲۱۲ (۲)

از پیش‌بینی تا واقعیت حجم خرید تضمینی گندم

وزیر جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد امسال میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با سال گذشته با یک میلیون تن افزایش به ۸ میلیون تن می رسد.

محمود حجتی با بیان اینکه حجم تولید داخلی در سال زراعی جاری به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید، واردات این محصول را در همین سال را کمتر از ۲ میلیون تن پیش‌بینی کرد.

حجم خرید تضمینی گندم در سال زراعی گذشته (۹۲-۹۳) درحالی کمتر از ۷ میلیون بود که پیش بینی می‌شد با توجه به قیمت گذاری مناسب و اعلام به موقع آن، این حجم به ۱۰ میلیون تن برسد.

بر همین اساس نیاز وارداتی کشور در سال گذشته نیز کمتر از ۲ میلیون تن پیش بینی می‌شد در حالی که سال گذشته (۹۳) حجم واردات گندم با رشد ۷۵ درصدی نسبت به سال ۹۲ نزدیک به ۷ میلیون تن رسید.

 گندم

این کاهش حجم خرید تضمینی نسبت به حجم پیش بینی شده در حالیست که در سال گذشته قیمت اعلام شده از سوی دولت برای خرید این محصول مورد تأیید بسیاری از کارشناسان قرار گرفته بود.

با توجه به تعیین قیمت ۱۱۵۵ تومان برای هر کیلو گندم در سال زراعی جاری، که به نظر بسیاری از کارشناسان قیمت مناسبی نیست، این سوال مطرح می‌شود که آیا پیش بینی وزیر جهاد کشاورزی محقق خواهد شد یا خیر؟

پس از سال‌ها خاک خوردگی، لایحه خاک تصویب شد!

لایحه خاک با رویکرد حفاظت از خاک در تاریخ ۳۰ فروردین سال جاری توسط هیئت دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

محورهای اصلی این لایحه، جلوگیری از آلودگی خاک، حفاظت از خاک، جلوگیری از تخریب خاک و بهره‌برداری از منابع خاک است. همچنین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست، به عنوان متولی اصلی اجرای این لایحه تعیین شده‌اند.

خاک کشاورزی

بر اساس این لایحه مقرر شد نقشه‌های خاک و طبقه بندی اراضی و نقشه­ های پهنه‌­بندی خاک در راستای شناسایی منابع آلاینده تهیه و کنترل کیفیت مطالعات خاک شناسی صورت گیرد.

همچنین بخشی از این لایحه، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه های دولتی را مکلف کرده که برنامه‌های آموزشی تولید شده در این خصوص را در قالب‌های گوناگون رسانه‌ای به صورت رایگان منتشر و پخش کند.

لازم به ذکر است لایحه خاک، در سال ۱۳۸۹ از سوی دولت دهم تصویب و به مجلس ارسال گردید که با ایرادات متعددی از سوی نمایندگان مواجه و روند پیگیری آن نیز متوقف شد.

خبرهای کوتاه:

صادرات ۸۳۳۷۰۰ تنی هندوانه در سال کم آب ۹۳!

صادرات وزنی هندوانه در سال ۹۳ با ۴۷ درصد رشد نسبت به سال ۹۲ همراه بود.

خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: پرداخت وجوه گندم‌ها به روز بوده و تمامی وجوه توسط بانک کشاورزی بدون وقفه به حساب کشاورزان واریز شده است.

اعتبارات فضای سبز شهرداری تهران با سازمان جنگل ها برابری می کند!

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری: با اینکه حفاظت بیش از ۸۳ درصد از عرصه های کشور برعهده این سازمان است اما اعتبارات فضای سبز شهرداری تهران با سازمان جنگل ها برابری می کند.

دولت از خودروسازان حمایت میکند اما از کشاورزان نه!

عباس پاپی‌زاده: چرا با وضع تعرفه ۷۰ درصدی بر روی خودروهای خارجی وارداتی از خودروساز داخلی که بدترین نوع خودرو را تولید می کند حمایت می کنید، اما از تولید گندم که به نوعی کالای راهبردی و مربوط به امنیت غذایی و امنیت ملی ماست، حمایت لازم را نمی‌کنید.

اختصاص هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به شیلات

معاون سازمان شیلات: در سال‌ جاری هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای شیلات در نظر گرفته شده که فرصت خوبی برای افزایش تولید و توسعه آبزی‌پروری است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: