نگاهی به تجارب کشورهای جهان در بیمه کشاورزی

بیمه، کارآمدترین ابزار حمایتی ایالات‌متحده از کشاورزان

بیمه محصولات کشاورزی، ابزار کارآمدی برای کاهش خطر (Risk) اقتصادی در عرصه کشاورزی است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده شرکت‌های بیمه در آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۱۱ میلیارد دلار خسارت پرداخت کردند که این رقم در تاریخ این کشور بی سابقه بوده است.

به گزارش سرویس کشاورزی عیارآنلاین، آنچه که بخش کشاورزی را از سایر بخش‌های اقتصادی متمایز می‌کند، وجود مخاطرات و حوادث طبیعی است که همه ساله آسیب‌های زیادی را به تولیدکنندگان وارد می‌سازد. بروز این آسیب‌ها که به نوسانات زیاد در تولید و قیمت محصولات منجر می‌شود، تهدیدی برای درآمد و جریان سرمایه‌گذاری در این بخش محسوب شده و از سوی دیگر برنامه‌ریزی را پیچیده می‌سازد.

در این خصوص، بیمه محصولات کشاورزی، ابزار و سازوکاری برای کاهش خطر (Risk) اقتصادی در عرصه کشاورزی است. مروری بر تاریخچه بیمه محصولات کشاورزی نشان می‌دهد که با توجه به انواع مخاطرات در حوزه کشاورزی و از طرفی اهمیت تأمین امنیت غذایی، ضرورت بیمه در عرصه‌های مختلف کشاورزی در اکثر کشورهای جهان به روشنی احساس شده است.

مختصری از تاریخچه بیمه کشاورزی در جهان

بیمه محصولات کشاورزی از آغاز قرن بیستم مورد توجه جدی کشورها قرار گرفت. ایالات متحده آمریکا اولین کشوری است که از سال ۱۹۰۹ طرح‌های مختلف بیمه کشاورزی را مورد بررسی قرار داد و از سال ۱۹۳۹ تاکنون اجرای آنها را در سطح گسترده‌ای ادامه داده است. کانادا نیز از پیشگامان صنعت بیمه محصولات کشاورزی به شمار می‌رود. شیلی، پرو و اکوادور نیز در آمریکای جنوبی، از دهه ۷۰ میلادی، بیمه کشاورزی را آغاز نموده‌اند. در بین کشورهای اروپایی نیز، بیمه کشاورزی در چند دهه اخیر رشد پیدا کرده و در سوئد نیز به صورت گسترده‌ای اجرا شده است.

بیمه کشاورزی

در قاره آسیا نیز ژاپن اولین کشوری است که در سال ۱۹۲۹، قانون بیمه دام و در سال ۱۹۳۹ بیمه محصولات کشاورزی را تصویب کرد و از سال ۱۹۷۴ برنامه آن را به طور کامل و در سطح کل کشور به اجرا درآورد. کشورهای فیلیپین، سریلانکا، هند، تایلند، کره و بنگلادش نیز در این زمینه اقدام کرده و در مجموع ۷۰ درصد از کشورهای قاره آسیا، بیمه کشاورزی را در سه دهه اخیر اجرا نموده‌اند.

بیمه محصولات کشاورزی در آمریکا

بیمه محصولات کشاورزی در ایالات متحده آمریکا یکی از با سابقه‌ترین فعالیت‌های بیمه‌ای محصولات کشاورزی در جهان است که در سطح ملی اجرا می‌شود و پوشش وسیعی را دربرمی‌گیرد. قانون فدرال بیمه محصولات کشاورزی، مصوب ۱۹۸۰ نیز، بیمه «تمام خطر محصول (Commodity Coverage)» را برای محصولات، جایگزین برنامه‌های بیمه و کمک‌های بلاعوض قبلی دولت کرد. بر اساس این طرح اکثر محصولات کشاورزی در مقابل بیشتر خطرات قهری- طبیعی خارج از کنترل انسان، تحت پوشش بیمه است.

نکته قابل تأمل اینکه علاوه بر خطرات فوق، محصولات کشاورزی در این کشور در برابر زیان اشخاص ثالث و رفتار همراه با سوءنیت آنها نیز بیمه است. این نوع پوشش (بیمه زیان از سوی اشخاص ثالث) در مورد محصولات کشاورزی در اغلب کشورها وجود ندارد و تقریباً مختص کشور ایالات متحده آمریکا است.

آمریکا پوشش بیمه‌ای بسیار گسترده‌ای را فراهم ساخته است. این پوشش از ۵۹ محصول در سال ۱۹۹۴، به بیش از ۱۰۰ محصول در سال ۲۰۰۴ رسیده است. اما چهار محصول ذرت، سویا، گندم و پنبه، حدود ۷۰ درصد از چهار میلیارد دلار کل حق بیمه‌ها در سال ۲۰۰۴ را به خود اختصاص داده‌اند.

حدود ۷۰ درصد سطح زیرکشت در آمریکا تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند که البته شامل مراتع، جنگل‌ها و علف‌زارها نمی‌شود. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که دوره ۹۸-۱۹۸۰ متوسط نسبت زیانی حدود ۱٫۸۸ وجود داشته است. به بیان دیگر به ازای هر دلار هزینه حق بیمه، کشاورزان حدود ۱٫۸۸ دلار دریافت نموده‌اند.

کشاورزی

افزون بر این، تنوع و کثرت منافع یارانه‌ای، تصمیمات کشت و انتخاب محصول را تحت تأثیر قرار داده است؛ به گونه‌ای که در برخی موارد، محصولات در مناطق با ریسک بسیار بالا نیز کشت می‌شوند.

شرکت بیمه کشاورزی فدرال آمریکا، برای تشویق کشاورزان به استفاده از برخی طرح‌های بیمه‌ای محصولات کشاورزی، به حق بیمه آنها یارانه پرداخت می‌کند. درصد یارانه داده شده، بستگی به میزان فاجعه آمیز بودن خطر، متفاوت است و از حدود ۳۸ درصد تا ۱۰۰ درصد حق بیمه را دربرمی‌گیرد. در سال ۲۰۰۴ متوسط یارانه حق بیمه حدود ۵۹ درصد بوده است.

به طور متوسط دولت فدرال در حدود ۷۰ درصد کل هزینه برنامه بیمه محصولات کشاورزی فدرال را می‌پردازد و حق بیمه پرداختی کشاورزان در حدود ۳۰ درصد کل حق بیمه است. یارانه دولت فدرال به کشاورزان بسته به میزان پوشش بیمه‌ای باعث شده که کشاورزان فقط ۳۳ تا ۴۵ درصد از هزینه بیمه را پرداخت کنند. در حال حاضر در آمریکا بیش از ۵۰ درصد حق بیمه توسط دولت به صورت یارانه پرداخت می‌شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده شرکت‌های بیمه در آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۱۱ میلیارد دلار خسارت پرداخت کردند که این رقم در تاریخ این کشور بی سابقه بوده است.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس :

    ببخشید خودتون بی سوادید فکر می کنید ما هم بی سوادیم؟
    می دونیم خطر میشه همون Risk لازم نیست تو پرانتز بیاریم.

  2. صفا :

    سلام و درود
    از زحمات شما و ارائه مطالب ارزشمند تخصصی در خصوص تجربه کشور امریکا بیسار سپاسگزارم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: