نوبخت در نشست خبری:

برنامه‌ای برای حذف یارانه نان نداریم/یارانه هیچ‌کس قطع نشده/وام مسکن همان ۵۰ میلیون

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که خبر حذف یارانه را مسئولین وزارت رفاه اعلام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: نباید برخی رسانه‌ها به جای منابع رسمی، بر اساس شنیده‌ها خبر منتشر کنند، ظاهرا من هر هفته باید در مورد حذف یارانه‌ها پاسخ بدهم.

به گزارش عیارآنلاین، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران اظهارداشت: در هفته جاری ۱۸۵۰ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی به خزانه تخصیص داده شد تا برای تکمیل طرح‌های ناتمام و پرداخت مطالبات پیمانکاری مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به این‌که هر سال در روزهای پایانی اسفند درآمدها به خزانه واریز می‌شد، فرصت کافی برای تخصیص منابع وجود نداشت. ولی خوشبختانه امسال این فرصت پیش آمد تا دولت نسبت به معرفی طرح‌های ناتمام اقدام کند.

نوبخت با بیان اینکه طبق قانون بودجه ۹۴، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از سوی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی برای طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌شود، افزود: پیش‌بینی این است که ۵ میلیارد دلار از طریق صندوق توسعه ملی در سال ۹۴ سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

وی با بیان این‌که در سال جاری ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد، گفت: امیدواریم با تقلیل نرخ سود بانکی شرایطی ایجاد شود تا در سال ۹۴ شاهد افزایش تولید و کاهش بیکاری و تورم باشیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در حزب کارگزاران اظهار داشت: احساس می‌شود حزب را یک مجموعه نامناسب و نامطلوب در جامعه تلقی می‌کنیم و افتخار هر کسی است که بگوید من عضو هیچ حزبی نیستم در حالیکه یکی از ابزارهای مردم‌سالاری و دموکراسی احزاب هستند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این سخن تازه‌ای نیست که آقای جهانگیری با حزب کارگزاران همکاری داشته است، تصریح کرد: حال اگر وی به دوستان خود بعد از سال جدید سری بزند اینقدر مورد توجه است؟

وی با بیان اینکه قبلا هم اعضای دولت می‌توانستند حزبی تشکیل دهند یا فعالیت داشته باشند یادآور شد: اینکه از جایگاه دولتی و از امکانات دولت برای آن حزب استفاده شود حرف نادرستی است.

نوبخت با تأکید بر اینکه حضور آقای جهانگیری و هر یک از اعضای دولت در احزابی که قبلاً عضو آن بوده‌اند خلاف قانون نیست، گفت: وی و هیچ یک از اعضای دولت هیچ گاه از امکانات دولتی در احزاب خود استفاده نمی‌کنند اما اینکه دولت در چارچوب وظایف قانونی‌اش انتخاباتی را برگزار کند حتماً با این انگیزه در انتخابات ورود خواهد کرد اما اینکه نظرات سیاسی خود را اعمال کند درست نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر حذف یارانه ۵ گروه از یارانه‌بگیران و اینکه خبر حذف یارانه را مسئولین وزارت رفاه اعلام کرده‌اند، گفت: نباید برخی رسانه‌ها به جای منابع رسمی، بر اساس شنیده‌ها خبر منتشر کنند، ظاهرا من هر هفته باید در مورد حذف یارانه‌ها پاسخ بدهم.

وی در این زمینه توضیح داد: سال گذشته در تبصره ۲۱ چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را داشتیم و مشخص شد تعدادی از افراد که نیازمند متقاضی هستند یارانه بگیرند اما شناخت خانوارها نیاز به دقت بیشتری داشت چرا که پایگاه‌های اطلاعاتی ما بسیار دقیق نیستند.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه در سال ۹۴ چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۲۰ تبیین شد، افزود: اجرای این تبصره باید مطابق آیین‌نامه اجرایی باشد که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد و چون مجلس در رسیدگی به لایحه بودجه سال ۹۴ با تأخیر آن را به ما ابلاغ کرد تاکنون هنوز دولت موفق نشده آیین‌نامه اجرایی تبصره ۲۰ را که در آن چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها برای سال ۹۴ را مشخص کند.

وی افزود: بنابراین هنوز این آیین‌نامه را تصویب نکرده‌ایم که اعلام پنج گروه درآمدی را بدهند؛ در خبرهایی هم که گفته شده منبع رسمی ذکر نشده است.  بنابراین پس از تصویب آیین‌نامه مشخص می‌شود که پنج گروه یا سه گروه یا چه گروه‌هایی حذف می‌شوند و یارانه هیچ کس قطع نشده است.‬‎

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حذف یارانه نان، اظهار داشت: دولت هیچ برنامه‌ای برای حذف یارانه نان ندارد و مانند روش قبل اقدام می‌کند. البته در هر شهر حداکثر ۲۰ درصد آزادپز نیز حضور داشته باشند تا با کیفیت و آنچه مشتری طلب می‌کند نسبت به خواسته مصرف‌کنندگان اقدام کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره شورای رقابت و افزایش قیمت خودرو نیز تصریح کرد: این شورا یک شورای غیردولتی است اما دولت در آن نمایندگانی دارد و تلاش می‌کند که در آن در راستای تعدیل قیمت و جلوگیری از افزایش نامناسب قیمت خودرو را به شورا منعکس کند از این رو ما به هیچ وجه موافق با افزایش غیرمنطقی و غیرقانونی کالاها همانگونه که در بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور بود نیستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری موضوع فرودگاه جده نیز، اظهار داشت: دولت با جدیت و قاطعیت در حال پیگیری است و تا وقتی که اقدام جدی در این راستا صورت نگیرد تعلیق سفر عمره را ادامه می‌دهیم و از همه ابزار قانونی برای کرامت ایرانیان در همه عرصه‌ها استفاده می‌کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره امنیت مرزها نیز یادآور شد: طی جلساتی که در شورای امنیت ملی برگزار می‌شود این مسئله مورد توجه است و ما گاهاً در مرزها به ویژه مرز پاکستان شاهد حضور اشرار هستیم که این موضوع را نیز رسما به آن دولت اعلام کردیم.

وی درباره وام مسکن نیز خاطرنشان کرد: وام مسکن همان وام ۵۰ میلیون تومانی است.‬‎
‫نوبخت ادامه داد: روحانی در سفرهای استانی به جای آن که به تک تک شهرها سربزند، در جلسات تخصصی نخبگان حضور می‌یابد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پرداخت مطالبات معلمان گفت: در سال ۹۳ انتظارات وزارت آموزش و پرورش ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود. دولت در جهت توجه به نیازهای اعتباری وزارت آموزش و پرورش اعتبارات این وزارتخانه را بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داد.

وی باب یان اینکه معلمان فرهیخته جامعه بدانند که دولت با وجود شرایط سختی که وجود دارد نه تنها ریالی از اعتبارات آموزش و پرورش کم نکرد بلکه ۱۰ در صد هم به آن اضافه کرد، افزود: یعنی ما ۱۸۵۰ میلیارد تومان بیش از آنکه در قانون بودجه پیش‌بینی شده، به آموزش و پرورش اختصاص دادیم ضمن آنکه اعتبارات آموزش و پرورش به ۲۴ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

نوبخت گفت: علاوه بر این هیأت وزیران تصویب کرد که از اول مهر طرح رتبه‌بندی معلمان را اجرا کند و برای این نیز ۱۳۵۰ میلیارد تومان اختصاص یابد.

وی در ادامه از حضور رئیس‌جمهور چین به تهران در آینده نزدیک خبر داد.

وی در پاسخ به سوالی که آیا کاهش نرخ سود بانکی منجر به این نخواهد شد که پول به بخش‌های دیگری برود، گفت: یکی از شاخصه‌های تعیین سود بانکی نرخ تورم است. شاید برای نخستین بار است که نرخ سود بانکی بالای نرخ تورم است و این باعث می‌شود سرمایه‌گذاری مشکل شود.

وی ادامه داد: البته اگر پول به سمت ساخت و ساز مسکن هم برود ما استقبال می‌کنیم. زیرا چیزی که نامطلوب است این است که این پول در جهت سفته‌بازی استفاده شود.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره پروژه‌های ناتمام دولت قبلی نیز خاطرنشان کرد: ۲۹۰۰ طرح ناتمام از گذشته برای ما به یادگار مانده، بخشی از این طرح‌ها الان توجیه اقتصادی ندارند و حتی در رابطه با برخی طرح‌ها گفته می‌شود که در زمان راه‌اندازی نیز توجیه نداشته‌اند. ما در تلاشیم طرح‌های توجیه‌دار بالای ۸۰ درصد را به اتمام برسانیم و به همین جهت سال گذشته ۴۶ طرح به اتمام رسید.

وی درباره سفرهای استانی رئیس جمهور، گفت: در این سفرها طرح‌های ناتمامی که از توجیه اقتصادی و اجتماعی برخوردارند شناسایی می‌شوند و ما تلاش می‌کنیم در هر سفر تعدادی از آنها را به اتمام برسیانیم.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه از رهبری اجازه گرفته‌ایم از صندوق توسعه ملی ۸ میلیارد دلار طی ۴ سال برای آب‌های مرزی برداشت کنیم، اظهارداشت: منتهی این پول در حساب‌های خارجی ماست. از طریق واردات، فروش دلار و تبدیل به ریال، از آن استفاده کردیم که بر اساس مصوبه دولت، کاملا قانونی است.

وی درباره امنیت مرزها نیز گفت: طی جلساتی در شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت داخلی این مطالب مورد توجه است و در این رابطه تأکید شد تا نسبت به مراقبت بیشتر از مرزها اقدام شود و شاهد بی‌نظمی‌هایی که بیشتر به خاطر عدم کنترل دولت همسایه به ویژه پاکستان هست، نباشیم.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: