۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۳
چهارمین بسته خبری «همسایه»

۱۶ پروژه ریلی برای اتصال عراق به کشورهای همسایه

در این شماره ابه بررسی افزایش قیمت برق عراق، سفر نخست وزیر عراق به آمریکا، سقوط دینار و سفر وزیر مسکن و شهرسازی ایران به یصره پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، در این شماره از بسته خبری «همسایه» به بررسی افزایش قیمت برق عراق، سفر نخست وزیر عراق به آمریکا، سقوط دینار و سفر وزیر مسکن و شهرسازی ایران به یصره پرداخته شده است.

افزایش قیمت برق عراق

در هفته ای که گذشت وزارت برق عراق اعلام کرد که بهای مصرفی برق را افزایش می‌دهد. برا اساس آنچه که این وزراتخانه اعلام کرده قیمت های جدی پلکانی بوده و ماهانه از ۱۵ هزار دینار تا ۹۵۰ هزار دینار متغیر خواهد بود.

این اقدام وزرات برق عراق عکس العمل‌های فراوانی را بر انگیخته است. مجالس استانهایی نظیر بابل و کربلا و … به این طرح اعتراض و آن را رد کرده اند. مخالفان معتقدند که این طرح باعث افزایش بار مالی مردم عراق و علی الخصوص طبقه مستضعف میشود و در شرایط فعلی کار درستی نیست.. بسیاری از نمایندگان نیز با این طرح مخالفت و اعلام کرده‌اند که قاسم الفهداوی وزیر برق را برای توضیح به مجلس فراخوانده و یا استیضاح خواهند کرد.

در مقابل وزارت نیرو اعلام کرده است که این طرح در هیات دولت تصویب شده و لازم الاجراست. از طرفی این وزراتخانه با تاکید بر واقعی بودن نرخ‌های جدید، اعلام کرده که این وزراتخانه بدلیل کمبود بودجه و بدهی‌های سنگین ناگزیر از افزایش قیمتهاست و در صورتی که دولت به این وزارتخانه کمک مالی کند اجرای این طرح را تعلیق خواهد کرد.

(+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+،+)

سفر العبادی به واشنگتن

حیدر العبادی ، نخست وزیر عراق ،در حالی روز چمعه به سفر خود به واشنگتن پایان داد که همچنان که انتظار میرفت گفتگوهای اقتصادی از اصلی ترین برنامه‌های سفر وی بود. وی در محل اقامت خود میزبان مقامات اقتصادی گوناکون بین المللی و آمریکایی بود.

العبادی در دیدار با مقامات صندوق پول بین الملل ضمن تاکید بر اهمیت نقش این صندوق از آنها خواست تا عراق را در مقابله با بحران گوناگون مالی و امنیتی و اقتصادی که با آن مواجه است یاری کنند. پیشتر نیز هوشیار زیباری وزیر مالی عراق، اعلام کرده بود که احتمالا عراق برای عبور از بحران مالی از این صندوق درخواست بودجه اضطراری خواهد کرد. العبادی در دیدارهایی با مسئولان شرکتهای بزرگ آمریکایی در بخشهای مالی وتجاری و تکنولوژی، از آنان خواست که در ساختن عراق مشارکت کنند و متعهد شد که موانع گوناگون بروکراتیک و … این امر را برطرف کند. وی همچنین در دیدارهای جداگانه ای با مسئولان شرکتهای نفتی گوناگون آمریکا که در عراق فعالیت دارند از آنها خواست تا تولید نفت خود را افزایش دهند. گفتنی ست عراق برای جبران کاهش کسری بودجه خود افزایش تولید نفت را به طور جدی در دستور کار قرار داده و تلاش میکند که صادرات نفتی خود را در سال ۲۰۱۵ را به ۴ میلیون بشکه در روز برساند. همچنین در این سفر پس از دیدار العبادی با اوباما اعلام شد که آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار به عراق کمک خواهد کرد. (+،+،+،+،+،+،+)

سقوط بهای دینار عراق در برابر دلار

در حالی که عراق در سال جاری میلادی با کسری شدید بودجه و بحران مالی سنگین روبرو ست در روزهای اخیر شاهد سقوط بهای دینار عراق در برابر دلار بوده است بطوریکه هر ۱۰۰ دلار با ۱۳۰ هزار دینار معامله شده است. این مسئله به دلیل اهمیت آن به یکی از مسائل روز اقتصاد عراق بدل شده است. برخی از کارشناسان و مقامات مخالف دولت عراق معتقدند که این کاهش قیمت ساختگی است و دولت میخواهد سیطره خود بر بازارهای مالی را افزایش دهد.

این افزایش قیمتها باعث افزایش فشارها بر دولت عراق برای کنترل قیمت دلار شده است. خراطی یکی از نمایندگان مجلس عراق با اشاره به اثار مخرب افزایش قیمت دلار بر بازارها و معیشت مردم، اعلام کرده است که این وظیفه دولت و بانک مرکزی عراق است که جلوی افزایش قیمت دلار را بگیرند. (+ + + )

سفر آخوندی به بصره

در هفته‌ای که گذشت دکتر آخوندی وزیر را مسکن و شهرسازی به عراق رفت تا مقدمات اجرایی‌شدن توافقات میان دوکشور فراهم شود. در این سفر ضمن پیگیری اتصال شبکه ریلی دو کشور ایران و عراق از طریق مرز شلمچه، دکتر آخوندی اعلام کرد که ایران پل ۷۰۰ متری روی اروندرود را بعنوان هدیه ای برای مردم عراق خواهد ساخت. این پل که قرار است شبکه ریلی دو کشور را به یکدیگر متصل کند قرار است که ثابت باشد هرچند که مسئولان عراق اعلام کرده اند که علاقه مندند بخشی از این پل جهت تسهیل امر کشتیرانی در اروند رود متحرک باشد که در این صورت بار مالی اضافی آن بر عهده طرف عراقی خواهد بود.

گفتنی است عراق اعلام کرده قصد دارد ۱۶ پروژه جدید ریلی به ارزش تقریبی ۲۰ تا ۲۵ ملیون دلار را به اجرا در بیاورد که این پروژه‌ها شبکه ریلی عراق را به کشورهای همسایه متصل خواهند کرد. (+،+،+)

 

۱ دیدگاه

  1. مسعود :

    کمی غلط املایی دارد. اما خیلی خوب است که تحولات کشورهای همسایه مان که برای ما مهم است را رصد کنیم
    موفق باشید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: