۲۴ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۸

مسکو: ایران و روسیه طرح تهاتر نفتی را آغاز کرده‌اند

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو طبق قرارداد داد و ستد کالا، ارسال غلات و کالاهای ساختمانی و تجهیزات به ایران در برابر دریافت نفت خام آنها را آغاز کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه (امروز) اعلام کرد که روسیه طبق قرارداد داد و ستد کالا، تبادل غلات، تجهیزات و مصالح ساختمانی به ایران در قبال دریافت نفت خام این کشور را آغاز کرد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه

وی به سناتورهای روس گفت: می‌خواهم توجه شما را به سمت قرارداد تبادل نفت در ازای کالا که مقیاس چشمگیری دارد، جلب کنم. ما در ازای دریافت فراورده‌های نفت خام ایران، محصولات خاصی را ارائه می‌دهیم. این محصولات طبق نظام کنونی تحریم‌ها ممنوع نیست و محدودیتی برای ارائه آنها وجود ندارد.

ریابکوف همچنین خواستار لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران شد و گفت: یکسری موضوعاتی که هنوز سرو سامانی به آنها داده نشده، باقی مانده است…یکی از این موضوعات، احتمال و شرایط لغو تحریم‌های تسلیحاتی کنونی ایران است. فدراسیون روسیه در درجه اول بعنوان گام اول بعد از نهایی شدن دیگر مقدمات و ترتیبات خواستار لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران است.

معاون وزیر خارجه روسیه بر نقش انحصاری شورای امنیت سازمان ملل در وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تأکید کرد و افزود که ایران و ۱+۵ احتمالاً اواخر آوریل دیدار می‌کنند.

برخی منابع حدود یکسال پیش به رویترز اعلام کرده بودند که ایران و روسیه درباره قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار بحث کرده‌اند و طبق آن مسکو ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران را در قبال ارائه تجهیزات و کالاهای خود به ایران خریداری می‌کند.

روسیه و ایران در حالی در صدد آغاز طرح تهاتر نفتی هستند که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا چندی پیش هشدار داد که اگر ایران و روسیه بر سر تهاتر نفت در قبال کالا به توافق برسند، آمریکا باید تحریم های جدیدی را وضع کند.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ پنجشنبه (۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) باشد.

از طرف دیگر، کمیته روابط خارجی سنا آمریکا علیرغم مخالفت‌های کاخ‌سفید در صدد است، روز سه‌شنبه (فردا) طرح نظارت کنگره بر هرگونه توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را به رأی بگذارد و حمایت ۶۷ سناتور آمریکایی را جلب کند تا اوباما نتواند این لایحه را در صورت تصویب وتو کند.

 منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: