عضو هیئت‌علمی گروه محیط‌زیست دانشگاه تهران

مشکل کمبود آب نداریم، مشکل مدیریت آب است

توسط وزارت نیرو گفته می‌شود که چیزی در حدود ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود البته آمار وزارت جهاد کشاورزی اندکی کمتر است ، اما نکته مهم اینجاست که بسته به نقاط مختلف کشور چیزی در حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد این آب هدر می‌رود و اگر ما ۵۰ درصد این هدر رفت را برگردانیم مشکلات حل خواهند شد اما باید این کار را انجام دهیم.

به گزارش عیارآنلاین، در برنامه‌ای که در روز یک‌شنبه (۳ اسفند) در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد ، دکتر مخدوم عضو هیئت‌علمی گروه محیط‌زیست دانشگاه تهران به‌عنوان سخنران جلسه گفت:

من حاضرم قسم بخورم که ما مشکل کمبود آب نداریم، ما مشکل مدیریت آب داریم.

در ابتدای این برنامه دکتر مخدوم در پاسخ به سؤالی که مجری برنامه در خصوص مصارف آب در کشور پرسید ، توضیح داد: «در کشور ، توسط وزارت نیرو گفته می‌شود که چیزی در حدود ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود البته آمار وزارت جهاد کشاورزی اندکی کمتر است ، اما نکته مهم اینجاست که بسته به نقاط مختلف کشور چیزی در حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد این آب هدر می‌رود و اگر ما ۵۰ درصد این هدر رفت را برگردانیم مشکلات حل خواهند شد اما باید این کار را انجام دهیم.»

در همین برنامه دکتر مخدوم از ساخت سدهای غیر مطالعاتی بسیار و همچنین ساخت مافیایی سد در کشور شکایت کرد و از ساخت سد کرخه بر روی بستر سنگ گچساران انتقاد کرد و گفت : «ساخت این سد به دانشگاهی سپرده‌شده بود که بنده قصد ندارم اسم دانشگاه را بیاورم، ولی آن دانشگاه بدون حضور و مطالعات میدانی، صرفاً با استفاده از روش‌های ماتریسی ، محل ساخت سد را مشخص کرد و این باعث شور شدن و هدر رفت آب این سد می‌شود»

دکتر مخدوم در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در خصوص فواید و معایب انتقال آب در کشور توضیح داد:«ما دو نوع انتقال آب داریم، یک‌وقت هست آب پشت سد را به‌جایی در همان حوزه آبخیز انتقال می‌دهیم که این‌یک کار معمول است، اما یک‌وقت هست که آب را از حوزه‌ای به حوزه‌ی دیگر منتقل می‌کنیم، که با این کار پوشش گیاهی حوزه آبخیز اول با مشکل مواجه شده و منطق علمی ندارد.»

در ادامه برنامه یکی دیگر از دانشجویان پرسید ، چرا به طرح‌های آبخیزداری که مزایای بالایی برای کشور دارند اهتمام ویژه‌ای نمی‌شود، که وی پاسخ دادند: «اصولاً اهمیت خاک و آب باهم معنادار می‌شود و بدون مدیریت خاک نمی‌توان انتظار بهبود مصرف آب را داشت. آبخیزداری این دو مفهوم را یکجا دارا هست ولی تنها در حدود یک‌چهارم طرح‌های آبخیزداری عملیاتی شده‌اند. در مورد مصادیق طرح‌های آبخیزداری کشور می‌توان به پروژه آبخیزداری قم اشاره کرد که نفع آن به مردم رسیده است.»

۱۲

وی همچنین به ذکر مقاله‌ای که داوری آن را اخیراً انجام داده بود پرداخت و گفت: مقاله‌ای در دانشگاه تربیت مدرس را داوری کردم که این مقاله به مصرف ۴ برابری آب درخت سیب در مقایسه با گندم و جو پرداخته بود. این اتفاق در کشوری رخ می‌دهد که بیش از ۵۰درصد گندم و جو موردنیازش را وارد می‌کند و درعین‌حال به دنبال صادرات هندوانه به امارات است.

در پایان این برنامه دکتر مخدوم خطاب به دانشجویان حاضر در برنامه گفت:”هرگز ناامید نشوید، نباید برای کشور بن‌بستی را متصور بود؛ حال اینکه آینده به دست شما نیروی تحصیل‌کرده علمی روشن و افتخارآفرین خواهد بود.

شایان‌ذکر است مجید مخدوم فرخنده در سال ۱۳۲۴ در استان گیلان دیده به جهان گشود. وی پس از دریافت مدرک دکترای ارزیابی اثرات محیط‌زیست از دانشگاه ماکواری سیدنی به ایران بازگشت و به عضویت هیئت‌علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران درآمد. وی سال‌ها به پرورش اساتید در زمینه محیط‌زیست و منابع طبیعی پرداخته است. ایشان همچنین دارای دو مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مرتع و جنگل از دانشگاه تهران و همچنین آمایش سرزمین از دانشگاه ملی استرالیا هست.

۶ دیدگاه

 1. jafari :

  این که عکس یه همایش دیگس؟!

 2. ناشناس :

  ما در تمام زمینه ها در تمامی اعصار بزرگترین مشکلمان مدیریتی بوده و میباشد

 3. امید :

  من موندم واقعا یعده خسته نمی شوند انقدر تکرار مکررات می کنند!!

  • دانشجوی تحصیلات تکمیلی کشاورزی دانشگاه تهران :

   در حالی که مسئولین حال حاضر کشاورزی کشور(بخوانید همان واردکنندگان اصلی محصولات کشاورزی به کشور آن هم نه در بخش دولتی، بلکه بخش خصوصی!) در حال سر دادن شعار “آب نیست آب نیست! کشاورزی ممنوع کشاورزی ممنوع! واردات واردات” هستند و این وسط یک سری اساتید بی سواد کشاورزی … هم با آن ها در زمینه ی کمبود آب هم صدا شده اند، اینکه یک استاد معروف و با سابقه ای مثل دکتر مخدوم پیدا می شود و مشکلات را تبیین می کند جای بسی شکر دارد.
   همه می گویند۹۰درصد آب کشور را بخش کشاورزی مصرف می کند در حالی که از این مقدار حدود۴۰درصدش در کانال های آب در زمین نفوذ و هدر می رود. این وسط کشاورز بی نوا چه تقصیری دارد که ۴۰درصد آب این گونه هدر می رود. وظیفه ی بتنی کردن کانال های آب بیشتر بر عهده ی وزارت نیرو است. خواهشمندم کشاورز را نسبت به آبی که بر سر زمین زراعی و باغی به وی تحویل می دهید مسئول بدانید نه مقدار آبی که به دلیل ندانم کاری وزارت نیرو هدر می رود

 4. اینو منتشر کن خواهشاً :

  همه بدبختیا از همین کشاورزی و خودکفایی نشئت می گیره …

  ما نیازی به خودکفایی نداریم!! خودکفایی در کشاورزی کشور را نابود می کند کما اینکه همینطور هم شده…
  با تکرار یک مشت حرف کلیشه ای که معلوم نیست عده ای از کجا پیدا کردند به دنبال نابودی هرچه بیشتر محیط زیست با خودکفااییی در کشاورزی هستند. خودکفایی در کشاورزی آب منابع طبیعی را نابود می کند و فاجعه آفرین است…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: