۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۳
پیشنهاد جدید بورس به مجلس؛

بهره مالکانه ۱۵ درصد شود

سازمان بورس در گزارشی با اشاره به اثرات دریافت نرخ بهره مالکانه ۳۰ درصدی بر این صنعت و شرکتهای فعال آن؛ به کمیسیون تلفیق مجلس پیشنهاد داده، این نرخ تا سقف ۱۵ درصد تعیین شود و به صورت متغییر در اختیار دولت قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، پس از پیگیری های جدی سهامداران صنعت سنگ آهن، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس اوراق بهادار تهران موضوع بهره مالکانه ۲۵ درصدی معادن از صحن علنی مجلس به کمیسیون تلفیق برگشت خورد و این کمیسیون از امروز به بعد موضوع چالش برانگیز بهره مالکانه را دوباره بررسی خواهد کرد. در پی این اتفاق نیز مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران بار دیگر از نمایندگان مجلس خواست تا به درخواست های مکرر سهامداران صنعت سنگ آهن توجه کنند.

حسن قالیباف اصل در برابر این پرسش که آیا شایعات مربوط به تعدیل بهره مالکانه معادن تا ۱۵ درصد فروش درست است گفت:بحث اصلی ما خارج شدن موضوع بهره مالکانه معادن از بودجه سالانه است و این که دریافت هرگونه هزینه ای از این شرکت ها بر اساس قانون معادن و اساسا بر مبنای قانونی بلندمدت انجام شود.
مقام اجرایی بازار سهام در عین حال از اقدام اعضای کمیسیون تلفیق در خصوص بررسی دوباره موضوع بهره مالکانه قدردانی و ابراز امیدواری کرد: خروجی جلسات کمیسیون تلفیق به نفع بازار سرمایه تمام شود.
در همین حال عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ نیز از ارائه پیشنهاد سازمان بورس در خصوص بهره مالکانه به این کمیسیون خبر داد و گفت:‌ این پیشنهاد قرار است که در جلسه کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گیرد.
اسماعیل جلیلی افزود: هر چند در این پیشنهاد بحث تعدیل بهره مالکانه تا ۱۵ درصد مطرح شده، اما بحث خروج کل موضوع از بودجه نیز مطرح است.
همچنین سعید زمانیان دهکردی، عضو دیگر کمیسیون تلفیق نیز از عدم انجام کار کارشناسی در موضوع بهره مالکانه انتقاد کرد و از نگرانی موجود در تعطیلی معادن کشور به دلیل دریافت بیش از اندازه عوارض به عنوان مساله ای نام برد که سبب شده تا برخی از نمایندگان با دریافت عوارض از معادن سنگ آهن کشور و سایر معادن به این گونه مخالفت ورزیده و بر تغییر فرمول بهره مالکانه تاکید کنند.
به گفته وی؛ ابهامات موجود در بهره مالکانه و نگرانی از تاثیرات منفی آن بر صنعت سنگ آهن سبب شد تا این نماینده مجلس با چند تن از نمایندگان و کارشناسان دیگر به بررسی مجدد نرخ بهره مالکانه و ارائه نتیجه آن به کمیسیون تلفیق بپردازند.
به گزارش تسنیم، بر اساس این گزارش؛ سازمان بورس و اوراق بهادار در گزارشی اثرات دریافت نرخ بهره مالکانه ۳۰ درصدی بر این صنعت و شرکت های فعال آن را مورد اشاره قرار داده و به منظور صیانت از سهامداران این صنعت و بازار سرمایه به کمیسیون تلفیق پیشنهاد داده است که این نرخ تا سقف ۱۵ درصد تعیین و به صورت متغییر در اختیار دولت قرار گیرد.
همچنین در تعیین این نرخ، مواردی همچون میزان فرآوری بر سنگ آهن، قیمت های جهانی و میزان سرمایه‌گذاری های انجام شده در معادن مورد ملاحظه قرار خواهد گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: