پنجمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد

ابزاری که برای تحریم اروپا داریم

این هفته، موضوعات مهمی چون صادرات گاز به اروپا، درگیری وزارت نفت و نیرو بر سر صادارت برق، تأمین مالی وزارت نفت، رویکرد وزارت نفت در زمینه توسعه پالایشگاهها و افتتاح فاز ۱۲ پارس جنوبی مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، پس از چند هفته توقف، پنجمین بسته خبری «متن» انرژی کشور که به مهمترین تحولات هفته گذشته در حوزه انرژی می‌پردازد، منتشر شد. در بسته خبری این هفته، موضوعات مهمی چون صادرات گاز به اروپا، درگیری وزارت نفت و نیرو بر سر صادارت برق، تأمین مالی وزارت نفت، رویکرد وزارت نفت در زمینه توسعه پالایشگاهها و افتتاح فاز ۱۲ پارس جنوبی مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین سایر تحولات مهمی که حوزه انرژی کشور در هفته گذشته با آن روبرو بوده است نیز به صورت فهرست‌وار در انتهای این بسته خبری آمده است.

مزیتی که نادیده گرفته می‌شود

رهبر انقلاب ۰۱رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم تبریز موضوعی را مطرح کردند که کمتر در میان مسئولین کشور مورد توجه قرار گرفته است. ایشان به مزیت کشور در دارا بودن بیشترین سهم گاز دنیا اشاره نموده و بر امکان استفاده از این مزیت برای تأثیرگذاری در مناسبات بین‌المللی تأکید کردند. ایشان در بخشی از بیانات خود فرمودند: «ملّت ایران هم می‌تواند تحریم کند؛ این را بگوییم که اگر بنای بر تحریم باشد، در آینده این ملّت ایران است که آنها را تحریم خواهد کرد. بیشترین سهم گاز دنیا در اختیار ما است، مال ملّت ایران است؛ گازی که یک انرژی بسیار مهم و اثرگذاری است و دنیا به آن احتیاج دارد و همین اروپای بیچاره احتیاج به این گاز دارد، این گاز در اختیار ما است.»

اگرچه در حال حاضر، کشور ما سهمی از بازار گاز اروپا را در اختیار ندارد، اما مسئولین وزارت نفت به دنبال برقراری روابط گازی با کشورهای قاره سبز می‌باشند. از طرف دیگر، کشورهای اروپایی هم به دنبال دسترسی به منابع گاز ایران در بلندمدت هستند و آن را گزینه‌ای برای کاهش وابستگی به گاز روسیه می‌دانند.

با توجه به اینکه اخیرا اتحادیه اروپا تحریم دوباره شرکت ملی نفتکش ایران را در دستور کار قرار داده‌است، اقدام متقابل مسئولین کشورمان می‌تواند جلوی برخوردهای مشابه این اتحادیه را در آینده بگیرد. لذا ضرورت دارد که مسئولین وزارت نفت در مواجهه با اتحادیه اروپا با هوشیاری بیشتری عمل نموده و این مزیت ارزشمند را از یاد نبرند.

صادرات برق، جدال دو وزارتخانه و جای خالی سند جامع انرژی

نفت-نیروچند ماهیست که درگیری میان دو وزارتخانه نفت و نیرو در زمینه صادرات برق جریان دارد. این جدال از فراخوان وزارت نفت برای مشارکت بخش خصوصی به منظور صادرات برق در شهریور ماه گذشته شروع شد. به گفته وزیر نفت تاکنون نزدیک به ۶ موافقتنامه با بخش خصوصی در این خصوص امضا شده است. وزارت نفت قصد دارد از ظرفیت بخش خصوصی برای تولید برق در خارج از کشور با استفاده از گاز ایران استفاده کند و وزارت نیرو این کار را دخالت در حیطه مسئولیتهای خود می‌داند.

وزارت نیرو از یک طرف نیاز داخلی به برق را بهانه می‌کند و از طرف دیگر، هرگونه تصمیم‌گیری در زمینه تولید و صادرات برق را منوط به مجوز خود می‌داند. در هفته ای که گذشت، همایون حائری، مدیر عامل شرکت توانیر در این زمینه با تاکید بر اینکه ایران نیاز به ظرفیت جدید دارد و می‌توان نیروگاه را در داخل احداث کرد، هشدار داد که هر کاری در زمینه صادرات برق، باید با هماهنگی وزارت نیرو باشد.

اما علیرضا کاملی، مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران منکر دخالت وزارت نفت در حیطه مسئولبت وزارت نیرو شد و این روش را یکی از شیوه‌های ایجاد تنوع در فروش گاز دانست. کاملی هماهنگی با وزارت نیرو را بر عهده شرکتهای خصوصی حاضر در این طرح دانست.

این ناهماهنگی بین دو وزارتخانه متولی انرژی کشور باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران شده و نتیجه آن بی‌انگیزگی بخش خصوصی برای مشارکت در این حوزه است. موضوعی که در قضیه مشخص نبودن قیمت برق تولیدی از گازهای همراه توسط بخش خصوصی نیز وجود دارد. وجود یک سند جامع انرژی می‌تواند مانع به وجود آمدن چنین درگیریهایی در فضای انرژی کشور شود. (در این زمینه پرونده ویژه عیارآنلاین با عنوان کلاف سردرگم را مشاهده کنید.)

وزارت نفت در اندیشه برداشت از صندوق توسعه ملی

صندوق توسعه ملیلایحه بودجه ۹۴، پس از اصلاحات کمیسیون تلفیق، به صحن مجلس شورای اسلامی رسید. روز دوشنبه هفته گذشته و در جریان بررسی این لایحه، موضوع تخصیص ۴ هزار و هشتصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه میادین مشترک مطرح شد. وزیر نفت در دفاع از این بند با اشاره به اینکه بهترین فضا برای سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی، نفت است، گفت: «زمانی که قیمت نفت ١٠٠ دلار بود و دو میلیون بشکه فروش نفت داشتیم، ١٣ میلیارد دلار سهم وزارت نفت می‌شد، اما برای سال آینده که مجلس نفت را حدودا بشکه‌ای ۴٠ دلار پیش‌بینی کرده و میزان صادرات هم کمی بیش از یک میلیون بشکه است، کمتر از سه میلیارد دلار عاید وزارت نفت خواهد شد، ما چطور با این رقم صنعت نفت را اداره کنیم؟»

با توجه به اینکه این بند از لایحه بر خلاف قانون برنامه توسعه پنجم و همچنین سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی بود، نیاز به موافقت حداقل دو سوم از نمایندگان داشت که نتوانست این حد نصاب را به دست آورد. اما چون پیشنهاد حذف این بند هم در مجلس رأی نیاورد، برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

همچنین معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از پیشنهاد این شرکت به دولت برای تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به ۱۵ طرح نیمه‌تمام پتروشیمی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت دارند، خبر داد.

بی‌مهری وزارت نفت به طرحهای پالایشی

پالایشگاه پیمان رامشیر پلیمر  - مینی پالایشگاهدر هفته گذشته، خبری مبنی بر ابطال مجوز پالایشگاه خوزستان با حکم وزیر نفت منتشر شد. شهاب الدین متاجی، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش علت لغو مجوز این پالایشگاه را مشخص نشدن سرمایه‌گذار این پروژه از سوی شرکت بی.سی.اِی -سهامدار اصلی پالایشگاه خوزستان- دانست و گفت: «مجوزهای صادر شده دارای محدودیت زمانی هستند و در صورت عدم مشاهده پیشرفت فیزیکی و مالی قابل قبول، منتفی اعلام شده و ابطال می شوند.» اما چند روز بعد از این، اسنادی در رسانه‌ها منتشر شد که از غیرقانونی بودن عملکرد وزارت نفت در این زمینه خبر می‌داد.

همچنین مدتی پیش (۲۱ بهمن) خبر راه‌اندازی نخستین پالایشگاه کوچک کشور در خرمشهر انتشار یافت. علاوه بر اینکه تاکنون تعداد زیادی پالایشگاه کوچک در کشور راه‌اندازی شده است، پیگیری خبرنگار عیارآنلاین حاکی از این است که این پالایشگاه در حال حاضر، هیچگونه فعالیتی ندارد و مدیران آن هم علاقه‌ای به مصاحبه با رسانه‌ها در خصوص جزئیات این طرح ندارند.

چنین اتفاقاتی در کنار پیشرفت کند پالایشگاه ستاره خلیج فارس و توقف پالایشگاه آناهیتا، نشان از آن دارد که موضوع توسعه طرحهای پالایشی اهمیت چندانی برای مسئولین وزارت نفت ندارند.

اما و اگرهای افتتاح فاز ۱۲ پارس جنوبی

پارس جنوبی-2وزارت نفت دولت یازدهم، اولویت خود را در استخراج منابع نفت و گاز به میادین مشترک اختصاص داده است. یکی از مهمترین میادین مشترک کشور، میدان گازی پارس جنوبی است که ایران در حال تلاش برای سبقت از رقیب خود در این میدان گازی (قطر) است.

تلاش وزارت نفت دولت یازدهم در توسعه پارس جنوبی، به ویژه فازهای اولویت‌دار آن (فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸) بر کسی پوشیده نیست. بر اساس برنامه اعلام شده این وزارتخانه، فاز ۱۲ این میدان مشترک قرار بود که اوایل اسفند ماه ۹۳ به بهره‌برداری برسد. اگرچه پیشرفت این فاز پارس جنوبی قابل تحسین است، اما شواهد موجود حاکی از این است که بهره‌برداری از آن هنوز به پایان نرسیده است. بر این اساس، مراسم افتتاح رسمی فاز ۱۲ پارس جنوبی که قرار بود در هفته جاری برگزار شود، از سوی نهاد ریاست جمهوری لغو شد.

سایر تحولات مهم هفته گذشته در حوزه انرژی

مجوز مجلس به وزارت نفت برای انتشار اوراق مشارکت ارزی – ریالی از طریق بازار سرمایه

تصویب افزایش ۵ درصدی قیمت هر لیتر فرآورده نفتی در مجلس

موافقت نمایندگان مجلس با اخذ عوارض ۳۰ ریالی بابت هر کیلو وات برق مصرفی و ۱۵ تومان بابت هر متر مکعب آب مشترکان شهری

خسارت ۱۰ میلیارد ریالی به شبکه‌های توزیع برق استان خوزستان به دلیل وقوع باد شدید و ریزگردها

اختصاص سهمیه گازوئیل بر اساس پیمایش از ابتدای اردیبهشت ۹۴

تغییر استاندارد واردات فرآورده‌های نفتی در افغانستان، به دلیل گزارش زنگنه در رابطه با بنزین پتروشیمی

افزایش قیمت نفت، نتیجه کاهش تولید نفت نامتعارف امریکا و آشتی عربستان و روسیه

کاهش قیمت نفت از سوی ایران، به بهانه رقابت با عربستان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: