۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۲

آمادگی ایران برای صدور انواع خودرو به ازبکستان/واردات محصولات کشاورزی از ازبکستان

وزیر صنعت، معدن وتجارت بر افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و ازبکستان و رفع موانع با برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی و تشکیل اتاق‌های بازرگانی تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نعمت زاده در دیدار خود با “الیاز غنی علی اف” وزیر اقتصاد خارجی ، سرمایه گذاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ازبکستان اظهارداشت: برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور طی ۲ ماه آینده در تاشکند موجبات افزایش رونق روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور خواهد شد.

وی گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود باید مبادلات ایران وازبکستان از ۲۵۰ میلیون دلار بیشتر شود.

نعمت زاده ضمن اشاره به آمادگی لازم برای تهیه فهرست کالایی مورد نیاز  دو کشور و تامین آنها از یکدیگر، گفت: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران آمادگی صدور انواع خودرو ، لوازم خانگی ، لوازم برقی ، مصالح ساختمانی ، محصولات پتروشیمی، دارو و تجهیزات پزشکی به کشور ازبکستان را دارد، همچنین آمادگی تامین نیازهای خود همچون، غلات  گندم و لوبیا ، پنبه و کود معدنی را از ازبکستان داریم.

وزیر صنعت، معدن وتجارت در این دیدار همچنین ضمن تاکید بر بازنگری توافقنامه ترجیحی بین جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان بر اجرایی تر شدن هرچه بیشتر این توافقنامه و افزایش اقلام کالایی مورد مبادله اشاره کرد.

نعمت زاده در ادامه ضمن پیشنهاد تاسیس اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و ازبکستان، گفت: این اقدام به منظور شناخت تجار دو کشور از رویه کاری یکدیگر ، گسترش روابط تجاری و کاهش موانع احتمالی در این خصوص قابل انجام است.

وی در ادامه با اشاره به مشترکات فرهنگی بین ایران و ازبکستان، پیشنهاد داد: پروازهای ایران به ازبکستان از یک نوبت در هفته به دو نوبت افزایش یافته است، همچنین گسترش خطوط راه آهن از ازبکستان و ارمنستان تا جنوب ایران در وقت تعیین شده خود به انجام برسد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت با تاکید بر تسهیل روابط تجار دو کشور (ایران و ازبکستان)، گفت: صدور “روادید” دراز مدت و همچنین عدم سخت گیری صدور کالا ی ایرانی در گمرکات کشور ازبکستان می تواند اثر باشد.

در ادامه این دیدار، “الیازغنی علی اف” وزیر اقتصاد خارجی ، سرمایه گذاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ازبکستان نیز یادآور شد: ازبکستان نیز درصدد است تا با گسترش همکاری‌های بین دو کشور ضمن افزایش گردش کالا و مبادلات مربوطه آن نیازهای کالایی خود را از جمهوری اسلامی ایران با گسترش حمل و نقل ریلی و هوایی تامین کند.

وی افزود: در مقابل محصولات کشاورزی خود را از جمله پنبه، کود معدنی ، گندم ، تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی ، پتروشیمی ، نساجی را با بالاترین استانداردها به جمهوری اسلامی ایران عرضه کند.

غنی علی اف در ادامه تصریح کرد: گندم صادراتی ازبکستان دارای گواهی نامه معتبراستانداردی و سلامتی کامل بین الملی برخور دار است و در این زمینه نیازی به کنترل کیفیفت مجدد توسط آئین نامه های استانداردهای سایر کشورها را ندارد.

وی در پایان گفت: توسعه ارتباطات حمل ونقل منطقه ای اهمیت و نقش بسزایی در سرنوشت اقتصادی بین دو کشور دارد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: