چهارمین بسته خبری صنعت منتشر شد

افزایش واردات و نبود حمایت از بازارهای داخلی، فولاد را زمین می زند!

چهارمین بسته خبری صنعت به ساماندهی نامناسب واردات خودرو،دغدغه‌های تعرفه‌ای فولادسازان و تازه‌ترین آمار تجارت کشور (حرکت به سمت افزایش واردات کالاهای ساخته‌شده) پرداخته است.

به گزارش سرویس صنعت،معدن و تجارت عیارآنلاین،چهارمین بسته خبری صنعت به ساماندهی نامناسب واردات خودرو،دغدغه‌های تعرفه‌ای فولادسازان و تازه‌ترین آمار تجارت کشور (حرکت به سمت افزایش واردات کالاهای ساخته‌شده) پرداخته است.

٧٠درصد واردات خودرو در دست ٢ شرکت

نحوه قیمت‌گذاری و مجوز واردات خودرو به شرکت‌های خاص،دو موضوعی بود که هفته‌ی گذشته حرارت شعله اختلافات بین نعمت زاده وزیر صمت و شیوا رییس شورای رقابت را بالاتر برد.در بسته گذشته به قیمت‌گذاری خودرو اشاره کردیم اما این هفته به بررسی نحوه واردات خودرو توسط وزارت صنعت می‌پردازیم.ماجرا ازاین‌قرار است که همزمان با روند صعودی ورود خودروهای خارجی به کشور و بلند شدن صدای اعتراض خودروسازان داخلی، وزارت صنعت، معدن و تجارت در تصمیمی ناگهانی، ورود خودروهای خارجی به کشور را به‌طور کامل در اختیار نمایندگی‌های رسمی قرار داده و درواقع واردکنندگان متفرقه را از میدان به درکرده است.

وزارت صنعت اعلام کرده این تصمیم (حذف ثبت سفارش و واردات متفرقه) را برای هدفمند کردن و کانالیزه شدن واردات خودرو به کشور گرفته و قصد دارد به این واسطه مدیریت بهتر و صحیح‌تری بر بازار خودروهای وارداتی‌ها انجام شود. البته در همین رابطه جزئیات نامه ای که نعمت زاده به رییس جمهور ارسال کرده است، نیز منتشرشده که به حمایت از نحوه ساماندهی واردات خودرو پرداخته و بر انحصاری نبودن خودرو تأکید می‌کند.

خودرواما این در حالی است که به عقیده اعضای شورای رقابت، باوجود فعالیت ۳۵ نمایندگی رسمی عرضه خودروهای خارجی در کشور، حدود ۷۰ درصد بازار خودروهای وارداتی تنها به ۲ شرکت اختصاص دارد و سهم سایر واردکنندگان در بازار ناچیز است.

کارشناسان معتقدند با توجه به اشاره مستقیم نعمت زاده به «جلوگیری از واردات بی‌رویه»، هدف اصلی اما نسبتاً پنهان و خاموش وزارت صنعت از اقدام اخیر (منحصر کردن واردات خودرو به نمایندگی‌های رسمی)، محدود کردن ورود خودروهای خارجی به کشور است. اما منحصر شدن واردات خودرو به نمایندگی‌ها، در شرایطی است که آن‌ها (نمایندگی‌های رسمی واردکننده) نقاط تاریکی را در عملکرد خود طی این سال‌ها، ثبت کرده‌اند و از همین رو کارشناسان بیم سوءاستفاده آن‌ها از قانون جدید رادارند. دراین‌بین می‌توان به گزارشی که کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی در اواخر سال گذشته ارائه داد، اشاره کرد؛ گزارشی که مطابق با آن، نمایندگی‌های واردکننده خودرو مرتکب تخلفات مختلفی شده بودند.

حمایت از صنعت فولاد با وضع تعرفه و حذف ارز مبادلاتی

هفته گذشته در نشستی که با عنوان «توسعه سرمایه‌گذاران» برگزار شد، بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. در این جلسه که با حضور طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، نهاوندیان مشاور و رییس دفتر رییس‌جمهور،نعمت زاده وزیر صمت و مهندس ترکان مشاور رییس‌جمهور در استان اصفهان برگزار شد،سبحانی در رابطه با مشکلات فرآوری صنعت فولاد کشور گفت: هم‌اکنون سالانه در کل دنیا ۱/۶ میلیارد تن فولاد تولید می‌شود که بیشترین سهم را کشور چین با ظرفیت تولید ۸۱۰ میلیون تن در سال دارد. این بدان معنی است که این کشور حدود نیمی از فولاد جهان را تولید می‌کند.بطوریکه فعلاً جمهوری اسلامی ایران ۱۶ میلیون تن فولاد تولید می‌کند که این میزان تولید یک درصد تولید فولاد جهان را به خود اختصاص داده و در ردیف ۱۴ قرارگرفته است.وی با تأکید بر نگرانی‌هایی که صنعت فولاد کشور را در سال‌های اخیر تهدید می‌کند یادآور شد: قیمت سنگ‌آهن در دنیا از ۱۴۰ دلار به ۶۰ دلار کاهش‌یافته و این در حالی است که در امسال ۱۸ درصد افزایش‌یافته است اما در کشورمان در بخش فولاد افزایش ۸۰ درصدی در قیمت گاز و افزایش ۲۵ درصدی در قیمت برق را شاهد هستیم که این تفاوت قیمت در بخش‌های مواد اولیه و انرژی رقابت را برای ما با سایر تولیدکنندگان دنیا سخت می‌کند. وی در ادامه به مهمترین دغدغه های  موجود پرداخت که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

۲۰۰۵

۱-اگر روند واردات و حمایت از بازارهای داخلی به همین صورت ادامه یابد ما نه‌تنها به اهداف صادراتی خود دست نخواهیم یافت بلکه در تولید داخل هم با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

۲-برخی از کشورها هم برای اینکه از محل واردات بی‌رویه دچار مشکل نشوند قانون آنتی‌دامپینگ را به اجرا درآورده‌اند، همه این تدابیر اتخاذشده در کشورهای دیگر در حالی رخ‌داده که متأسفانه در کشور ما نه‌تنها هیچ‌یک از اقدامات عملیاتی نشده است بلکه به واردات فولاد هم ارز مبادله‌ای تخصیص می‌یابد.

۳- بدیهی است نه‌تنها تخصیص ارز مبادله‌ای به واردات فولاد بی‌مورد است؛ بلکه به ضرر کشور است چراکه در بسیاری از محصولات تولیدشده، برخی از فولادسازهای ما در بخش فروش با مشکل جدی مواجه شده‌اند

باید دید که بالاخره نظام تعرفه گذاری و حمایت از تولید داخل برای بخش فولاد کشور توسط دولت صورت خواهد گرفت یا به گفته‌ی سبحانی اگر روند واردات و حمایت از بازارهای داخلی به همین صورت ادامه یابد ما نه‌تنها به اهداف صادراتی خود دست نخواهیم یافت بلکه در تولید داخل هم با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد؟

تازه‌ترین آمار تجارت کشور

رییس‌کل گمرک در نشست خبری خود پس از مدت‌ها، از جدیدترین آمار صادرات و واردات خبر داد و گفت: این آمار تا ۲۰ بهمن ۹۳ محاسبه‌شده است.مسعود کرباسیان میزان صادرات غیرنفتی کشور از فروردین امسال تا دیروز را ۴۴ میلیارد و ۹۹۲ میلیون دلار با رشد ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعلام کرد. وی افزود: در این مدت ۴۶ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار واردات داشتیم که رشدی بیش از ۱۳ درصد را ثبت کرد.معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: عمده اقلام صادراتی شامل میعانات گازی با ۱۳ میلیارد و ۶۵۴ میلیون دلار بوده که ۴۳/۵ درصد رشد داشته است و محصولات پتروشیمی با ۱۲ میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار ۲۹ درصد رشد نشان می‌دهد. کرباسیان گفت: عمده صادرات به چین و معادل ۲۶ درصد ارزش صادرات، عراق ۱۷ درصد، امارات ۱۰ درصد و افغانستان و هند ۷ درصد بوده است.
رییس‌کل گمرک عمده کالاهای وارداتی را گندم، ذرت، برنج و کنجاله سویا اعلام و اظهار کرد: از چین ۲۳ درصد، امارات ۲۳ درصد، کره ۸ درصد و ترکیه و هند ۷ درصد واردات داشتیم.

  بنابراین رشد ۱۵ درصدی متوسط ارزش هر تن کالای وارداتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده‌ی این است که بیشتر در حال حرکت به سمت کالاهای ساخته‌شده هستیم.

گزیده‌ای از سایر اخبار مهم صنعت،در هفته گذشته

صنعت همچنان بی یارانه

آهن ۱۲۰ تومان دیگر ارزان شد؛فروش محصولات ذوب‌آهن زیر قیمت تمام شده

پیشنهاد خروج یکی از صنایع از تجارت ترجیحی ایران و ترکیه

ترکآن‌هم اذعان داشت: نساجی را به تایلند و ترکیه باختیم

لایحه حمایت از تولید منتظر چکش کاری شورای نگهبان

اعتراض دانشجویان نساجی به «تجارت ترجیحی اقتصادی» دولت با ترکیه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: