۲۱ بهم ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۱
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت

برای مبارزه با فساد شفافیت اطلاعات لازم است، نه همایش

اگر نظر مسئولین به جای برگزاری همایش های بی نتیجه و کارهای تبلیغاتی در مبارزه با فساد، بر جلوگیری عملی و جدی از فساد است، بایستی اهتمام ایشان بر ایجاد شفافیت اطلاعاتی و راه اندازی سامانه های مربوطه باشد چرا که در غیر اینصورت، تعجبی ندارد که هر چند وقت یکبار شاهد وقوع فساد در حوزه های مختلف باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در بیانه خود از مسئولین خواستند به جای برگزاری همایش برای جلوگیری از مفاسد اقتصادی، به  دنبال ایجاد شفافیت اطلاعات و راه اندازی سامانه‌های مربوطه باشند.

متن کامل بیانیه بدین شرح است:

دهه فجر انقلاب اسلامی یادآور روزهای شیرینی است که در آن مردم با رهبری عالمانه و مجاهدانه پیر جماران امام خمینی (ره)، مشتی محکم بر دهان ظلم و فساد دوران پهلوی وارد آوردند و آن مزدوران و خودباختگان استکبار جهانی را از این مرز و بوم بیرون رانده و زمینه آغاز حرکت جمهوری اسلامی ایران را فراهم آوردند. هم اکنون که در آستانه سی و ششمین سالگرد این پیروزی بزرگ هستیم و بنا داریم تا بار دیگر در حماسه ای مردمی آن را جشن بگیریم، بر خود لازم دیدیم تا نکاتی را خدمت روسای محترم قوه قضاییه، نمایندگان محترم مجلس و دولتمردان بزرگوار بیان کنیم که توجه به آن در تقویت و کارآمدی انقلاب اسلامی حائز اهمیت بالایی است.

امروز در کشور شاهد اخبار متفاوتی از وقوع فساد، رانت و اختلاس در حوزه های مختلف هستیم؛ فساد سه هزار میلیاردی در بانک، فساد اخیر بانکی که هنوز مبلغ آن مشخص نشده است، فساد ۹۴ هزار میلیاردی یک شرکت بزرگ به نام پدیده و فساد افرادی چون م.ه و م.ر از جمله این موارد است.

متاسفانه وقوع این موارد باعث شده است تا عده ای با هدف تخریب و تضعیف انقلاب اسلامی، این ها را فرای مفاسدی که در ادوار گذشته تاریخ ایران و به ویژه در زمان محمدرضا پهلوی خائن رخ می‌داد جلوه دهند و مشروعیت جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال برند. در جواب این افراد لازم به ذکر می‌دانیم که با نگاهی به تاریخ و وضعیت سایر کشورها به وضوح می‌توان دریافت که در همه کشورها و دولت ها، حتی حکومت حضرت علی علیه السلام و در میان برخی فرمانداران ایشان هم فساد بوده است اما آنچه مشروعیت یک حکومت را مشخص می‌کند، نحوه برخورد آن حکومت با فساد است کما اینکه بنای امیرالمومنین علیه السلام نیاز مبارزه با فساد بوده است.

در دوره پهلوی با فساد برخورد نمی‌شد و مردم خودشان متوجه فساد افراد می‌شدند و کاری هم نمی توانستند انجام دهند اما مفتخریم که در جمهوری اسلامی ایران، این قوه قضاییه است که فساد را روشن و پیگیری می‌کند. هرچند باید این پیگیری و مبارزه با مفاسد خیلی جدی تر دنبال شود و آثار آن به وضوح برای جامعه مشخص شود.

با این اوصاف باید گفت که یکی از دلایل عدم توفیق مسئولین خدوم کشور در مبارزه با مفاسد اقتصادی، توجه به نمونه‌های حقیقی و حقوقی فساد و تمرکز خود بر مقابله با ایشان به جای مبارزه ریشه‌ای با فساد است که این نیز به دلیل قدرت بالای اقتصادی و سیاسی این افراد مفسد، در خیلی از موارد زمان بر بوده یا عملا امکان پذیر نبوده است؛ حال آنکه برای مبارزه با فساد اقتصادی بایستی به صورت ریشه‌ای و سیستمی عمل کرد و راه‌های ایجاد فساد در سیستم را کاهش داد.

ریشه اصلی فساد در حکومت ها، نداشتن سیستم‌های هوشمند و شفافیت اطلاعات است که هرچه این سیستم‌ها پیشرفته‌تر باشد، فساد کمتر اتفاق می‌افتد. اگر نظام بانکی شفافیت داشت و همه اطلاعات آن در سیستم ثبت می شد، فسادهای بانکی اعم از فساد سه هزار میلیاردی و فساد اخیر رخ نمی داد. اگر سامانه ارزی وجود داشت و معاملات ارزی در آن ثبت می شد، امکان خرید و فروش ارز جهت دلالی وجود نداشت و رانت ۶۵۰ میلیون یورویی نیز رخ نمی داد. اگر سامانه ثبت زمین و مسکن وجود داشت، زمین خواری رخ نمی داد. اگر سامانه مالیاتی جامع وجود داشت، فرار مالیاتی رخ نمی داد.

این موارد همه از جمله سامانه هایی است که در حال حاضر در همه دنیا ایجاد شده است و اگر می بینیم در دنیا فساد کمتر اتفاق می افتد، به سبب شفافیت اطلاعات و سامانه های اطلاعاتی است که جلوی بروز تخلفات را می گیرد و همچنین به دولت در برنامه ریزی اقتصادی کمک می کند.

اگر نظر مسئولین به جای برگزاری همایش های بی نتیجه و کارهای تبلیغاتی در مبارزه با فساد، بر جلوگیری عملی و جدی از فساد است، بایستی اهتمام ایشان بر ایجاد شفافیت اطلاعاتی و راه اندازی سامانه های مربوطه باشد چرا که در غیر اینصورت، تعجبی ندارد که هر چند وقت یکبار شاهد وقوع فساد در حوزه های مختلف باشیم. البته باید گفت که طرح های مختلفی در ایجاد چنین سامانه هایی وجود داشته است اما به سبب اینکه راه اندازی این سامانه ها به شفافیت اطلاعات منجر شده و جلوی رانت خواری و فساد عده ای از افراد سودجو که حاضرند به خاطر سود خود با آبروی یک ملت بازی کنند را می گیرد، هنوز راه اندازی و به مرحله اجرا نرسیده است.

در پایان ضمن تبریک مجدد بهار انقلاب اسلامی، از مسئولین محترم در قوه قضاییه، مجلس و دولت خواهشمندیم تا با عزمی راسخ و با پشتوانه مردمی که همیشه در صحنه بوده و خواستار دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران و اثبات کارآمدی آن به جهانیان هستند، مسئله شفافیت اطلاعات را پیگیری کرده و اگر قلبا به مبارزه با مفاسد اقتصادی ایمان دارند، در راستای ایجاد شفافیت اطلاعات و سامانه های مربوط، با قدرت در برابر منفعت طلبانی که نفع خود را در نبود شفافیت اطلاعات می دانند بایستند.

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت، به زودی گزارشی در زمینه شفافیت اطلاعات و سامانه های مورد نیاز مربوط به آن منتشر خواهد کرد و در اختیار مسئولین قرار خواهد داد.

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    یعنی واقعا خبر اوردید، فک کردم سازمان ملل بیانیه داده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: