۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۲

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار برای ساماندهی شبکه های آبرسانی منطقه سیستان

با توجه به محدود بودن آب موجود در چاهک ها و تداوم خشکسالی در منطقه با تلاش مسوولان عالی رتبه کشوری و عنایت خاص رهبر معظم انقلاب حدود ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح انتقال آب از چاه نیمه به مزارع کشاورزان منطقه سیستان در سطح ۴۶ هزار هکتار اختصاص یافت.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در حاشیه افتتاح این طرح گفت: در سفر فروردین ماه امسال رییس جمهوری به این استان دو طرح اجرای سیستم آبیاری تحت فشار و انتقال آب با لوله به مزارع با هدف بهبود وضعیت مصرف آب کشاورزی برای ۴۶ هزار هکتار از زمین های شمال و جنوب استان مصوب شد.

رضا نجفی افزود: با توجه به محدود بودن آب موجود در چاهک ها و تداوم خشکسالی در منطقه با تلاش مسوولان عالی رتبه کشوری و عنایت خاص رهبر معظم انقلاب حدود ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح انتقال آب از چاه نیمه به مزارع کشاورزان منطقه سیستان در سطح ۴۶ هزار هکتار اختصاص یافت.

وی با بیان این که این طرح باید در مدت سه سال در منطقه اجرا شود افزود: در این طرح آب به صورت مستقیم با هدف جلوگیری از تبخیر و هدر رفت آن، از مخزن چاه نیمه وارد شبکه لوله می شود و در مسیر بعد از رسیدن به مزرعه، داخل مزارع توسط سیستم های جدید به صورت حجمی(بعد از پمپاژ و رسیدن به مزرعه با کنتور) به بهره بردار تحویل داده خواهد شد.

وی اظهار داشت: انتقال آب مورد نیاز مزارع در این طرح با استفاده از خطوط لوله به قطر ۱۱۰ تا هزار و ۶۰۰ میلیمتر طراحی شده تا آب به روش کم فشار برای هر قطعه کشاورزی با مساحت متوسط یک تا دو هکتار بر اساس سهمیه قابل ثبت، توزیع و تحویل شود.

وی اظهار داشت: بخش نخست این طرح شامل تامین آب مورد نیاز به وسیله ایستگاه پمپاژ با ظرفیت ۳،۵ متر مکعب در ثانیه از تعهدات اجرایی وزارت نیرو با احداث بر روی کانل خروجی چاه نیمه انجام خواهد شد.

وی گفت: بخش دوم عملیات اجرایی این پروژه از تعهدات وزارت جهاد کشاورزی به حساب می آید که شامل احداث خطوط انتقال آب در درون پروژه خط اصلی است که به روش کم فشار توسط لوله های پلی اتلین، آب مورد نیاز بین قطعات زراعی توزیع می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تنها راه نجات کشاورزی این استان بویژه منطقه سیستان را اجرای طرح لوله کشی و انتقال آب بوسیله لوله به مزارع کشاورزی دانست و افزود: کمبود منابع آبی و هدر رفتن زیاد آب به سبب جذب زمین و تبخیر بالا، اجرای طرح انتقال آب بوسیله لوله به مزارع کشاورزی و سامانه آبیاری نوین در مزارع استان را بسیار ضروری کرده است.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: