سومین بسته خبری علم و فناوری منتشر شد

هوای مه گرفتۀ فضایی

سومین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو، وضعیت سازمان فضایی کشور و فراخوان‌ های جذب اعضای هیأت علمی پرداختیم.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، سومین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو، پرتاب ماهواره فجر توسط وزارت دفاع و فراخوان های جذب اعضای هیأت علمی پرداختیم.

هزار نکته در یک کلام

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی شنبه گذشته از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند و از نزدیک در جریان تلاش‌ها و پیشرفت‌های علمی دانشمندان و محققان جوان کشور در بخشهای «نانو و بیوتکنولوژی» قرار گرفتند.

بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانودر جریان این بازدید که معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز رهبر معظم انقلاب را همراهی می‌کرد، آخرین دستاوردها و تولیدات محققان کشور در بخش نانو با قابلیت کاربرد در بخش‌های: نانو مواد، دارو و درمان، نساجی، کشاورزی، آب، صنایعِ «نیروگاهی، ساختمان، نفت و انرژی، و خودرو» به نمایش گذاشته شد و دست اندرکاران نمایشگاه، توضیحاتی بیان کردند.

اما نکته جالب توجه در این بازدید، اهمیت گفتمان سازی و فرهنگ سازی در این حرکت است که نقشه راه آینده علم و فناوری را مشخص می‌کند. این که ایران توانسته در زمینه نانو طی این سال ها به رتبه قابل توجهی دست یابد و جزو ۸ کشور برتر علم نانو بشمار آید نشان از خودباری و عزمی کارساز دارد که می بایست اسوه و الگوی سایر شئون در علم و فناوری قرار بگیرد. وقتی در کشور می توان با تکیه بر استعدادهای داخلی و بهره جستن از دانشمندان همین مرز و بوم به چنان موفقیت هایی دست یافت که در طول تاریخ بی سابقه بوده است تکیه بر مستشاران خارجی و فناوری های وارداتی نمیتواند بعنوان چهارچوب توسعه علم و فناوری کشور محلی از اعراب داشته باشد.

شاید روزی که اهداف و سند چشم انداز ۱۰ ساله راهبری فناوری نانو تدوین می‌شد کمتر کسی به اجرایی شدن این سند تا این حد امیدوار بود و جایگاه کشورمان را در این مقام می دید. در ایران امروزه میتوان کلکسیونی از سیاست ها و نقشه ها و طرح ها را در حوزه علم و فناوری و پژوهش یافت که همه ساله از دل ارگان های دولتی و مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی سر بر می آورند ولی از دل دستگاه های نظارتی مسئول هیچ گزارش مستدل و واضحی که بیانگر حاصل اجرایی این طرح ها و برنامه ها باشد برنمی‌آید.

هوای مه گرفتۀ فضایی

پرتاب چهارمین ماهواره بومی ایران توسط وزارت دفاع با نام «فجر» به فضا و در مدار زمین قرار گرفتن آن در آستانه ۱۴بهمن برای این صنعت راهبردی کشور آبروداری کرد. از سوی دیگر و درست یک روز بعد از اینکه معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از پرتاب یک ماهواره (که احتمال می‌رود شریف ست در نوبت مانده باشده) در چند روز آینده خبر می‌دهد؛ خبر پرتاب ماهواره ملی فجر و در مدار زمین قرار گرفتن آنها رسانه‌ای می‌شود. این در حالی است که تمام مراحل آماده‌سازی و پرتاب ماهواره ملی فجر در سکوت خبری صورت گرفت که همین مسئله، خود می‌تواند از چند وجه قابل بررسی باشد. علاوه بر این انحلال پژوهشگاه فضایی و شایعه مربوط به انحلال سازمان فضایی، محدود کردن فعالیت‌های آن در حد یک سازمان زیر وزارتخانه‌ای و کاهش بودجه این سازمان در حالی که پیشرفت در فناوری هوافضا به همراه فناورى اطلاعات و ارتباطات، فناورى هسته‌اى، فناورى‌هاى نانو و میکرو، فناورى‌هاى نفت و گاز، فناورى زیستى، فناورى‌هاى زیست‌محیطى و فناورى‌هاى نرم و فرهنگى جزو هشت اولویت نقشه جامع علمی کشور هستند این روز ها خبر ساز شده است. ضمنا این موارد از درجه‌بندی الف برخوردارند و اجرای این سند بالادستی مورد تأکید و پیگیری مقام‌ معظم رهبری و لازم الاجرا است. علاوه بر اینکه این سند در یک چشم انداز ۱۵ ساله دستیابی به فناوری اعزام انسان به فضا و کسب دانش طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره به مدار زمین با مشارکت جهان اسلام و همکاری‌های بین‌المللی را مورد تأکید قرار داده است.

با این وجود، گفتنی است امسال با توجه به اینکه رئیس‌جمهور قصد دارد در مراسم روز فناوری فضایی شرکت کند، این مراسم ۱۴ بهمن‌ماه برگزار نمی‌شود و به دو هفته آینده با کاهش حجم کاری رئیس‌جمهور و برگزاری در سالن اجلاس سران کشور موکول شده است.

توسعه از جنس جذب هیأت علمی

فرهادیاین روزها دانشگاه آزاد با اعلام توسعه تحصیلات تکمیلی خود که در فضای رسانه ای تحت عنوان کدرشته های غیر مجاز مطرح شده و همچنین با اعلام جذب چند هزار عضو هیأت علمی خبرساز شده است. البته ناگفته نماند وزارت علوم هم در این زمینه سعی داشته تا از قافله دانشگاه آزاد عقب نماند و اقدام به جذب هیأت علمی نماید.

در شرایطی که روزهای گذشته معاون آموزشی وزیر علوم از رشد بی رویه صدور مجوز دانشگاه و رشته سخن گفت و خواستار اصلاح هر چه سریعتر این روند شد، میرزاده رئیس دانشگاه آزاد از گسترش و توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و با اشاره به ثبت‌نام ۶۵ هزار عضو هیأت علمی تمام وقت و نیمه وقت در پرتال این دانشگاه تا به امروز گفت: بنا داریم سالانه ۵هزار هیأت علمی با مرتبه دکتری را جذب کنیم.

هفته گذشته وزیر علوم تحقیقات و فناوری در سخنانی اعتراضی به دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت این دانشگاه طی سال های اخیر یک گستردگی بی حد و حصر پیدا کرد که باید آن را سامان داد همچنین مسوولان دانشگاه‌ها در گذشته در جلسات و ساماندهی رشته‌ها و پذیرش ها شرکت نمی‌کردند، اما اکنون تمکین کرده‌اند و جلساتی برای بررسی ظرفیت و رشته‌ها این دانشگاه در حال برگزاری است. او با بیان اینکه رشته‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی توسط شورای عالی گسترش بررسی می‌شود، با ناراحتی گفت: در جذب هیأت علمی اختیار از وزارتخانه گرفته شده است.

اگر از منظر جوانسازی اعضای هیات علمی و جایگزینی حق التدریسی ها به این موضوع نگاه کنیم این اتفاق کمک بسیاری به توسعه دانشگاه آزاد و ارتقائ سطح کیفی آن خواهد کرد اما باید توجه کافی را به این امر مبذول داشت که پذیرش بی رویه و افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بدون توجه به زیرساخت های مورد نیاز و کیفیت بخشیدن در این امر، نتیجه ای جز تکثیر فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری حاصلی نخواهد داشت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: