۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۸

فهرست تعرفه ۲۶۵ قلم کالا در قرارداد ترجیحی ایران و ترکیه/بادکنک،آب و پنیر در مقابل موتورصنعتی و نساجی

فهرست تعرفه ۲۶۵ قلم کالا در قرارداد ترجیحی ایران و ترکیه منتشر شد.

به گزارش عیارآنلاین، قرارداد ترجیحی ایران و ترکیه بعد از ۱۰ سال مذاکرات مسؤلان دو کشور در نهایت اول ژانویه ۲۰۱۵ به مرحله اجراء رسید. در این توافقنامه تعرفه ۱۲۵ فقره کالای ایرانی و ۱۴۰ فقره کالای ترکیه کاهش پیدا می‌کند.

ترکیه

براساس این توافقنامه ترکیه قرار است بسیاری از تولیدات صنعتی خود را با تعرفه های اندک با ایران صادر نماید این در حالی است که طرف ایرانی فقط کالاهای کشاورزی خود را با کاهش تعرفه به کشور ترکیه ارسال می نماید.برخی این قرارداد را غیر عادلانه می‌دانند اما وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است با وجود انکه بیشتر محصولات کشاورزی ایران به کشور ترکیه صادر و آنان هم کالاهای صنعتی به کشور ما صادر می‌کنند، در مجموع این قرارداد به نفع دو کشور است.

نعمت زاده با اعتقاد به اینکه وضع قرارداد ترجیحی ایران و ترکیه از سالهای پیش در حال مذاکره بود اما با روی کار آمدن دولت یازدهم به امضای وزرای اقتصادی دو کشور رسیده است، می گوید: بنده در جریان لیست کالاهای مشمول این قرارداد نبودم و قبل از امضای نهایی ساعت‌ها لیست کالاها را مطالعه و ایرادات لازم را به آن گرفته‌ام. در اوایل اجرای این قرارداد برخی از بنگاه‌ها متضرر خواهند شد اما هدف ما ارتقای بخش‌ها است که امیدواریم در آینده بتوانیم به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.

منبع: تسنیم

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    به چه دلیل از بین ۱۲۵ مورد فقط بادکنک،آب و پنیر رو نوشتین؟؟؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: